Ztracený ostrov Arnak – úvodka

Nejprodávanější deskovky v listopadu

11. 12. 2023
Zdroj náhledu: myshoptet.com

Listopad je měsícem notně pochmurným. Příroda usíná na dlouhé zimní měsíce, slaví se Dušičky a Halloween a pomalu, ale jistě, začíná sílit nervozita z blížících se Vánoc. A perfektním (nejen) vánočním dárkem jsou nejen deskové hry. Jedna z největších českých speciálek, TLAMA games, již třetím měsícem zveřejňuje žebříček deseti nejprodávanějších her a rozšíření. Které to byly v listopadu? Většina her jsou žhavé novinky, nebo dokonce předobjednávky, v žebříčku je ale i jedna naprostá klasika, která před Vánoci putuje do řady domácností. Asi nepřekvapí, že nejvíce zářezů má v žebříčku samotné vydavatelství TLAMA games, jejichž hry zkrátka v jejich prodejně seženete nejlevněji. 

Zdroj: Tlama Games

První příčku obsadilo nejnovější kampaňové rozšíření ke hře Ztracený ostrov Arnak: Po stopách expedice. Ztracený ostrov Arnak je neuvěřitelně úspěšnou hrou českých autorů Mín a Elwen, která v originále jako Lost Ruins of Arnak vychází pod křídly vydavatelství Czech Games Edition. Díky hezkému propojení nejpopulárnějších deskoherních mechanismů deck buildingu a umisťování pracovníků spolu s vymazlenou vizuální stránkou je jednou z nejprodávanějších her nejen i nás, ale po celém světě. V češtině ji, tak jako většinu her od Czech Games Edition, vydává MindOK.

Na druhé pozici se vyjímá rozšíření k dalšímu megahitu, Archa Nova: Vodní světy, které u nás taktéž vydává MindOK. Archa Nova je velká karetní engine buildingová hra, ve které budujete zoo. Ačkoliv je o něco jednodušší než ZOO Tycoon: The Board Game, které jsme se letos dočkali díky vydavatelství Blackfire, stále jde o poměrně komplexní eurovku. A rozšíření Vodní světy je jejím dokonalým doplňkem, takže se není co divit, že je v žebříčku nejprodávanějších her tak vysoko.

Zdroj: Tlama Games

Zdroj: Tlama Games

Třetí příčku obsadil Bílý hrad, na první pohled malá a nenápadná hra, která v sobě skrývá překvapivě komplexní záležitost plnou tvorby nejrůznějších kombinací a optimalizace vašich pouhých devíti tahů. Hra sbírá nadšené ovace všude po světě, a je tak dalším skvělým zářezem TLAMA games.

TLAMA games vydává i titul na čtvrté pozici, abstraktní hru Nova Luna od slovutného Uwe Rosenberga, který ji vytvořil spolu s Corném van Moorselem. Nova Luna se bude líbit (téměř) každému, kdo má rád hry, jako je Azul nebo Sagrada, tedy krásné draftovací abstraktní hry, při kterých si budujete něco před sebou. Zajímavý draftovací mechanismus má vypůjčený ze hry Patchwork, kterou také vytvořil Uwe Rosenberg. Posoudit, zda je Nova Luna pro vás, můžete na platformě BoardGameArena.com.

Zdroj: Tlama Games

Zdroj: Tlama Games

Na páté příčce je ve všech ohledech přesný opak Nova Luny, hra Nevyzpytatelní. Jde o velkou a nesmírně tematickou zábavu na dlouhé hodiny, která vychází z legendární, dokonalé a v současnosti nesehnatelné hry Battlestar Galactica: The Board Game. Nevyzpytatelní ji převádějí do světa Cthulhu od H. P. Lovecrafta. Stále ale zachovávají herní mechaniky zdánlivě kooperativní hry, při níž se mezi vámi nachází nějaký zrádce. Toto ztělesnění paranoii u nás vydává Blackfire.

Šestá příčka opět patří vydavatelstvím Czech Games Edition a MindOK, je na ní totiž jejich letošní komplexní eurohra Kutná Hora: Město stříbra. Jde o ekonomickou hru, ve které se ocitnete v Kutné Hoře v průběhu 14. století a budete muset vybalancovat vaše osobní cíle se zajištěním prosperity města.

Zdroj: Tlama Games

Zdroj: Tlama Games

Vydavatelství TLAMA games si připsalo hry na sedmé a osmé příčce žebříčku. Podsvětí je týmovou hrou se skrytými rolemi, ve které se stanete poctivými převozníky duší nebo spolupracovníky démonů. Skrytě budete umisťovat cestující na lodě do podsvětí, odplout však může v každém kole jen jedna. Dorfromantik: Deskovou hru, letošního vítěze prestižního ocenění Spiel des Jahres asi není třeba představovat. Tato poklidná kooperativní rodinná hra ještě ani nevyšla a už se umístila na žebříčku prodejnosti na osmé pozici.

Na deváté pozici je jedna deskoherní stálice, zřejmě nejprodávanější hra od vydavatelství Haba, Ovocný sad. Jde o jednoduchou kooperativní hru pro děti od tří let, ve které se budete snažit ochránit ovoce před hladovým krkavcem Theem. Hra je řízena kostkou a neděláte při ní příliš mnoho rozhodnutí, z vlastní zkušenosti ale vím, že děti ji naprosto zbožňují, trvá zlomek času klasického Člověče, nezlob se! a ještě je kooperativní.

Zdroj: Tlama Games

Zdroj: Tlama Games

Na závěrečné příčce je jedna novinka od TLAMA games, 4X strategie do kapsy Galaktické aliance. Ve hře budete produkovat zdroje, rozvíjet nejrůznější technologie, osidlovat planety a zbrojit svoji vesmírnou flotilu. I přes svou malou velikost hra slibuje plnohodnotný strategický zážitek a dává tak připomenout sérii Malé velké…, kterou u nás vydávají REXhry.

Jak moc ovlivní vánoční šílenství prodeje deskovek v prosinci? Na to se koukneme příště, očekávám však větší podíl deskoherních klasik.

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.