One-Punch Man 1 Jednou ranou – úvodka

One-Punch Man 1: Jednou ranou – recenze

28. 3. 2022
 

Ve světě, kde je hrdina doslova povolání a řádění příšer na denním pořádku, se u jednoho nezaměstnaného, leč lehce natvrdlého týpka zrodí nepřekonatelně silná touha stát se tím nejsilnějším junákem. Jak to dopadne, když se onen sen skutečně vyplní a své děsivě silné protivníky skolíte pouze JEDNOU RANOU, se dozvíte v sérii One-Punch Man. České nakladatelství Crew přeložilo tuto mangu už minulý rok, a tak si můžete vychutnat vskutku netradiční zážitek s laciným, ale duchaplným humorem v rodném jazyce… opravdu to stojí za to.

Když autor tohoto příběhu pod přezdívkou ONE v roce 2009 na internetu zveřejňoval online komiks s názvem One-Punch Man, narazil na něj zkušený kreslíř Júsuke Murata a hned se stal jeho velkým fanouškem. Plešatému hrdinovi tak propůjčil svůj um a z odbytých kreseb komiksu jej převedl do propracované mangy, díky čemuž se One-Punch Man stal celosvětovým hitem. O šest let později jsme se dočkali také adaptace formou anime, které již dnes čítá rovnou dvě série, a chybět nesmí ani různé videohry.

Autor:
Kresba:
Vydavatel:
Svět:
Žánr:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

ONE
Júsuke Murata
Crew
One-Punch Man
Akční a dobrodružné
Marek Mikeš
204
černobílý
brožovaná s přebalem
říjen 2021
978-80-7679-088-9
první

Zdroj: Crew

Plešoun hledající vzrušení

Saitama v dobách svého studia zrovna neexceloval, a tak je pro něj hledání práce tvrdým oříškem. Když se jednoho dne vrací z dalšího pohovoru, u kterého totálně pohořel, ke svému překvapení zachrání otravné dítě s rozpůlenou bradou před obrovským krabem. Je asi všem jasné, že dostane pořádnou nakládačku, ale právě v ten moment si uvědomí, že chce svůj dětský sen o tom, stát se hrdinou, uskutečnit. Zahodí tak veškeré snahy o získání řádné práce a rozhodne se stát hrdinou čistě pro jeho zábavu. Ten slastný pocit, když bojujete se silným protivníkem, dopředu nevíte, jestli máte šanci ho vůbec porazit, a samotné napětí mísené s adrenalinem, jsou zkrátka dojmy, do kterých se Saitama zamiluje. Na nic nečeká a sám si ordinuje tvrdý trénink, díky čemuž se příběh One-Punch Man může chlubit snad tím nejvíce atypickým hrdinou, co jste kdy viděli.

Hrdinové v japonských mangách mají společnou jednu věc, a to jsou bujné kadeře. Protože na to One-Punch Man jde úplně jinou cestou, Saitamovi po těžkém tréninku vypadaly všechny vlasy. Jeho hlavu tak zdobí blyštící se pleška, z čehož on sám má poměrně silný komplex. Ani svou stavbou těla nepřipomíná typického nasvaleného hrdinu. Tento fakt ještě navíc podtrhuje jeho „hrdinský“ úbor, ve kterém vypadá, jako by na sobě měl levný cosplay Supermana z Ebaye. Třešničku na pomyslný dort navíc dodává svým věčně přihlouplým výrazem, čímž on sám ztělesňuje vše, co „klasičtí“ hrdinové nemají, a právě proto vás jeho příběh tak moc zaujme a chytne. One-Punch Man je taková humorem čišící parodie.

Saitama se zkrátka stal až moc silným. Porazit jakékoliv zlo pouze JEDNOU RANOU je přitom úžasná vlastnost, ale on sám to takto nevidí. Nejenže ho neskutečně vytáčí, že se ze soubojů vytratilo to napětí, ale i jeho nadšení je na bodu mrazu. Jakpak by ne, když všechny střety skončí do pár vteřin. Saitama žije nudný život obyčejného povaleče, kterého nejvíce vzruší slevy v supermarketu, ale všudypřítomné příšery sužující jeho město ho spíše otravují a zdržují. Díky tomu je příběh vážně jiný, okořeněný o znuděného týpka lačnícího po výzvě, které se mu nedostává, a jeho natvrdlá plešatá hlava odvádí excelentní práci, co se týče humoru.

Zdroj: Crew

Obleč si aspoň spodky!

První díl mangy čtenáře pozvolna uvede do hlavní problematiky… přílišné síly hlavního hrdiny. V celkem osmi kapitolách se seznámíte s různými monstry, která se nejprve chvástají svou nepřemožitelností, ale jakmile narazí na Saitamu, během pár vteřin je s nimi amen. Líbilo se mi, jak je každá zmutovaná příšera jiná a osobitá – jednou jde o záporáka, za jehož zrození mohou lidé znečišťující planetu, jindy je to napůl žena, napůl komár, a v neposlední řadě biologicky upravený obr. I tak se nemohu vyhnout pocitu určité šablonovitosti, což bych prvnímu dílu lehce vyčetla. Nic to ovšem nemění na faktu, že se budete bavit od začátku až do konce. Jedinou chvilkou, kdy se Saitama rozohní, je při honičce s komárem, kdy nemá problém zdemolovat celý byt. Co se týče příběhu, ten se až do šesté kapitoly nikam nepohne. V ten moment na scénu nastupuje kyborg Genos a rázem už se pomaloučku začínáme někam posouvat. Když mu Saitama zachrání život, spatří v něm životní vzor a díky své neuvědomělé otravnosti ho přiměje uznat ho za svého žáka.

Dialogy nejsou nijak rozvětvené, tedy až na mluvku Genose, ale tím vytváří to pravé kouzlo. Saitama je svým způsobem tak trochu ignorant a jasně dává najevo svou znuděnost a nezájem. Jeho výstupy jsou cynické, ale protože rozumu očividně moc nepobral, místy laciné vtípky až překvapivě dobře zapadají do celého konceptu. Tento styl Saitamovi vyloženě sedne, což z mangy na druhou stranu činí spíše komedii než akční a dobrodružnou záležitost.

Já jsem člověk, co dělá pro zábavu hrdinu

V čem One-Punch Man skutečně vyniká, je úžasná kresba. Sám Júsuke Murata si na úvod dovoluje menší poznámku, že kreslit hlavu našeho znuděného hrdiny není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Saitama, a konkrétně jeho vejcovitá hlava, jsou ve většině případů vyobrazeni výrazně jednodušším skicovitým stylem, zatímco ostatní postavy a pozadí jsou propracovány do sebemenších detailů. To krásně kontrastuje s vypjatými chvilkami, kdy se nepředstavitelně rozzuří, že kvůli boji s danou příšerou zapomněl vynést odpadky v den jejich odvozu, nestihne slevy v obchodě nebo si někdo začne utahovat z jeho plešaté hlavy.

V takových situacích je i jeho jednoduché oblé hlavě s nechápavým výrazem přidáno několik detailů. To zároveň funguje jednak jako komická složka a jednak jako ukazatel, že tady končí všechna legrace. Pochválit musím také úžasnou obálku i přebal mangy, které vás zlákají ke koupi už jen při prvním pohledu na ně. V manze na úplný konec najdete také extra příběh z dob Saitamova studia (ano, v té době ještě vlasy měl), což anime série zcela ignoruje a tyto menší příběhy nijak nezpracovává.

One-Punch Man 1: Jednou ranou se toho skutečně nebojí a tropí se žerty z klasických superhrdinských příběhů. První díl vás zábavně vtáhne do světa, kde se jeden znuděný podivín stal hrdinou jen tak pro zábavu. Zápletka by sama o sobě byla poměrně nudná, ale naštěstí je na Saitamovy každodenní příhody jeho jinak nudného života nahlíženo trochu jinačím způsobem. Nečekejte ovšem nic extra promyšleného, protože první díl je spíše jakousi vtipnou ochutnávkou, po které budete chtít víc. Hrdina, který JEDNOU RANOU porazí jakéhokoliv protivníka a až zoufale lační po vzrušení, ještě nemá ani to nejmenší tušení, co vše ho v budoucnu čeká.

Klady
  • zábava od začátku do konce
  • propracované ilustrace
  • vtipný (ne)obyčejný charakter hlavní postavy
  • příjemná jednohubka
  • parodování žánru
Zápory
  • šablonovitost kapitol
  • příběh se moc nevyvíjí
Infobox
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.