Dragon Ball - Goku

Opustil nás Akira Toriyama, tvůrce Dragon Ball

10. 3. 2024
Zdroj náhledu: IGDB.com

Jako blesk z čistého nebe přišla informace, že ve věku šedesáti osmi let zemřel japonský designér a tvůrce legendární mangy Dragon Ball Akira Toriyama. Jeho nejslavnější počin vznikl už v osmdesátých letech, a i když jej později proslavilo především stejnojmenné anime, kde zazářila jedna z nejslavnějších postav japonského světa Goku, zůstává Akira jako tvůrce i za spoustou dalších značek jako Chrono Trigger, Dragon Quest, Jump Force nebo Blue Dragon. Dokonce ještě v roce 2021 se podílel na hře Fantasian.

Na oficiálním twitterovém účtu Dragon Ball se uvádí, že autor zemřel už 1. března 2024, ale první se s ním chtěla rozloučit jeho rodina a nejbližší. Autor zemřel na krvácení do mozku, které se lékařům už nepovedlo zastavit. Akira Toriyama měl údajně ještě hromadu plánů a chtěl dál rozšiřovat svůj svět Dragon Ball, což nutno uznat, že se mu za ta čtyři desetiletí skutečně dařilo. 

Co o autorovi ještě říci? Jeho první dílo byla manga série Dr. Slump, následovaná počiny Escape, Pink nebo Chobit. Už v roce 1984 ale nakreslil první vydání Dragon Ball, o něž sám osobně pečoval až do roku 1995. K sérii se ještě v roce 2015 vrátil, aby přivedl na svět další část příběhu. On sám stojí za známými postavami, jako je Son Goku, Vegeta, Bulma, Frieza, Piccolo, Son Gohan, Beerus, Nappa, Kuririn a další. Mimochodem pro zajímavost, víte, kdy se u nás dalo anime sledovat? V českém jazyce to nikdy nebylo, ale na začátku tisíciletí, kdy satelit přinesl možnosti sledovat zahraniční televize, vysílal kanál RTL toto slavné anime v německém dabingu. Akira se v herním světě věnoval hlavně designování postav, ale například u Blue Dragonu nadaboval Toripa. Utřeme však slzu, zavzpomínejme a pusťme si jednu z mnoha her, filmů či epizod. Odešel, jak se občas říká, „otec“ Velké trojky (Bleach, Naruto, One Piece), jenž změnil svět anime a žánru šónen.

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.