Paper Bride 3 - úvod

Paper Bride 3 – papírová nevěsta je zpět

2. 4. 2023
 

Paper Bride 3 je již druhé pokračování ze série Paper Bride nese podtitul Unresolved Love (Nedořešená láska). Jedná se o čínskou hororovou logickou hru. Tentokrát se bude příběh odehrávat ve vesnici Moshui, nacházející se blízko vesnice Zangling, kterou známe z druhého dílu této série, a v nedalekém městečku Fulu, kde bydlí obě hlavní postavy. Novinkou tohoto dílu je, že si budete moci zahrát za oba protagonisty tohoto příběhu a uvidíte jej tak z více úhlů.

Nepovedená návštěva dědečka

Náš příběh začíná večerní cestou v autě. Mladý čínský pár, který tvoří Wang Jiaotong a její partner Shen Moqing, jedou navštívit Shenova dědečka do vesničky Moshui. Vesnice Moshui bohužel leží nedaleko proslulé vesnice Zangling, které, jak víme z druhého dílu, je lepší se obloukem vyhnout (recenzi na Paper Bride 2 naleznete zde).

Shen chce dědečkovi představit svoji budoucí snoubenku Wang. Ten však se sňatkem nesouhlasí, protože podle čínského horoskopu a dalších věcí se prý pár k sobě nehodí. To popudí Wang i Shena, a tak pozdě v noci odjíždějí. Bohužel při zpáteční cestě Shen uvidí na cestě svatební průvod, pokusí se stočit volant a s autem zapadne do bláta. Zatímco se Shen snaží najít něco, čím by vyprostil auto z bahna, Wang se jde osvěžit k nedaleké řece. Bohužel pro ni zde nastává nepříjemný obrat. Tato řeka totiž protéká vesnicí Zangling a jejím chrámem. Poprvé tu Wang naráží na papírovou nevěstu, která ji stáhne do vody. Tím se rozjíždí kolo nadpřirozených událostí, řešení tajemných hádanek a odhalení překvapivých tajemství z minulosti.

Pět kapitol a konec

Paper Bride 3 má celkem pět kapitol a můžete ji tak dokončit během dvou až tří hodin. První kapitola vám ukáže cestu k dědečkovi a nešťastný incident u vody.

Paper Bride 3 - Wang a papírová nevěsta

Kapitola dvě vám ukazuje Shena, který se snaží dostat svoji partnerku Wang do nemocnice. Po cestě však naráží na papírové přízraky a na konci kapitoly i na samotnou papírovou nevěstu

Třetí kapitolou vás pak provádí Wang ve své astrální podobě. Můžete si tak prohlédnout příběh z jejího pohledu, navíc vidíte i věci, které Shen v druhé kapitole neviděl. V této kapitole zjistíte, že pokud Wang spálí nějaký papírový objekt, stane se pro ni reálný (baterka, telefon atd.).

Čtvrtá kapitola je pak zajímavá tím, že budete moci používat při řešení hádanek obě postavy. Můžete tu tak lehce přepínat mezi Shenem (modrý inventář) a Wang (červený inventář). Toto přepínání funguje díky papírovému telefonu, který spálíte, aby se objevil u Wang a vy jste spolu mohli hovořit. Tato kapitola se odehrává ve vesničce Moshui u dědečka, který přivolá na pomoc místní kněžku babičku Tang. Paní Tang je důležitou postavou, protože dvojici pomáhá. Na konci zjistíte, že skrývá strašlivé tajemství. Není však v tomto příběhu jediná.

V poslední, závěrečné páté kapitole se pak můžete těšit na velké množství zvratů, tajemný rituál a celkem zajímavý konec. Přežije Wang, kdo je papírová nevěsta a jak to s dvojicí dopadne? To už si budete muset zjistit sami.

Hádanky

Hra je klasickou point-and-click záležitostí. Plníte množství hádanek a díky nim se vám ukazují nápovědy, nacházíte předměty nebo se vám odhalují důležité dokumenty pro příběh (deníky, místní legendy, informace o čínských tradicích atd.). Pokud byste nezvládali hádanky nebo jste se zrovna zasekli a nemohli dál, existuje tu pro vás nápověda, která vás navede na nejbližší správné řešení nebo předmět. Trvá ovšem několik málo sekund, než se znovu nabije. U těžších hádanek je tu možnost, že když vyčkáte, můžete za pomoci tlačítka přeskočit hru přejít i bez mučení. Jediná penalizace, která za to je, že neobdržíte achievement na Steamu.

Hádanky ve hře Paper Bride 3 nejsou nijak výrazně složité, u většiny jsou nápovědy blízko. Na některé přijdete zdravým selským rozumem. Jediný problém, který se naskytl, je, že některé hádanky obsahují čínské znaky (bez jejich překladu) a bez dobré nápovědy. Například máte čínské znaky na desce, překlad desky je v angličtině a vy máte vybrat speciální znaky z textu, aby seděly do skříňky. A tady se prostě bez nápovědy nebo znalosti čínštiny neobejdete, protože v tu chvíli je anglický překlad úplně na nic.

Zvuková stránka

Ústřední melodií hry Paper Bride 3 (Papírová nevěsta) je Unresolved Love, která je zpívaná zpěvákem. Ve hře ještě můžeme zaslechnout píseň Where Are You. Po zvukové stránce je hra perfektní. Umí vás vystrašit zrovna ve chvíli, kdy se nejvíc soustředíte a nejméně to čekáte. Celou hrou vás navíc provází smích papírové nevěsty, děsivé ševelení apod. Rozhodně doporučuji hrát se sluchátky, opravdu je příjemně děsivým zážitkem, když slyšíte, jako by za vámi někdo brečel a přecházel zprava doleva.

Paper Bride 3 (Papírová nevěsta) je za mě osobně zatím nejlepším příběhem z této série. Představuje příběh o lásce protkaný čínským folklórem. Tato série s každým dílem více propojuje a prohlubuje vše, co už víme, a přináší nám další nové a zajímavé informace o čínských tradicích i postavách a jejich záměrech. Už se nemůžu dočkat zbylých dvou dílů.

Klady
 • příběh
 • hudba
 • vybalancovaná obtížnost hádanek
 • možnost ovládat oba hlavní aktéry
 • vizuální stránka hry
Zápory
 • hádanky s čínskými znaky
 • celkem krátké
Platforma PC
 • Datum vydání 29.09.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.