jenn and linn

Remothered: Broken Porcelain – špinavá rodinná tajemství

4. 9. 2021
 

Druhý díl z plánované trilogie Remothered, Remothered: Broken Porcelain, si nezískal úplně dobré hodnocení u hráčů ani u kritiků. První díl s podtitulem Tormented Fathers si vedl rozhodně mnohem lépe. Všichni tak počítali s tím, že jeho pokračování bude stejné, či ještě lepší. Tento díl je však jedno velké zklamání, které bohužel nezachrání ani tajemná a ponurá atmosféra, překvapivý příběh a skvělý hudební doprovod. Vše ostatní je prostě špatně.

Jak to všechno začalo

Na začátku hry vás čeká automatická videosekvence, která vám v rychlosti osvětlí, co se dělo v předchozím díle. Pokud jste jej nehráli, budete mít asi trošku chaos v tom, co se v tomto díle děje. I po shlédnutí intra nebudete mít moc velké tušení, kdo je kdo.

První díl nás seznámil se slečnou Rosemary Reed, která pátrá po ztracené dceři Richarda Feltona jménem Celeste. Celeste je jednou z patnácti ztracených děvčat, po kterých slečna Reedová pátrá. Poslední stopa, kterou má, vede z Flemmingtonského dívčího institutu. Dostává se do domu Richarda Feltona pod zástěrkou, že je doktorka. Je však odhalena a zde začíná první díl. Reedová pátrá po domě po informacích o Celeste a při tom je pronásledována šíleným Feltonem.

Remothered: Broken Porcelain nám vysvětluje více informací z prvního dílu, chybějící vzpomínky slečny Reedové a další temná tajemství vyplouvající na povrch.

Tajemná dívka Jennifer

Na začátku jsme seznámeni s hlavní postavou tohoto dílu, Jennifer, o které toho mnoho nevíme. Děj příběhu se odehrává v roce 1973, po vyloučení Jennifer z Flammingtonského dívčího institutu za různé přestupky a pokusy o útěk. Dostává se tak do Ashmannova hostince, kde má pracovat jako služebná.

Co se děje v hostinci?

Jennifer má velice napjaté vztahy s kolegyněmi (služkami) i s bývalou kamarádkou Lindsay „Linn“. Jennifer se tak znovu pokouší uprchnout, ale stane se svědkem toho, jak vrchní služka Andrea Massino krmí nemocnou vránou maskovaného muže (který má porcelánovou masku dítěte). Je nucena s ní bojovat, aby získala hlavní klíče. Andrea je posedlá extrémním vztekem, který je jedním z vedlejších účinků phenoxylu. Jennifer zvítězí, a když zamíří na poschodí, maskovaný muž (Porcelán) ji shodí přes zábradlí.

Děsivé rodinné tajemství

Všichni zaměstnanci si totiž myslí, že Jennifer není Jennifer, nýbrž Celeste Felton, dcera Richarda Feltona. Linn jí dále vysvětlí, že vzhledem k tomu, že její biologická matka užívala v těhotenství phenoxyl, narodila se tak Jennifer s jedinečnou imunitou vůči jeho účinkům. To z ní dělá cenný cíl. Jennifer s Linn se bohužel rozdělí a Jennifer je zajata Stefanem Ashmannem a Andreou. Stefan jí prozradí nemilé tajemství, že není adoptovanou dcerou Richarda Feltona, nýbrž on je její biologickou matkou.

Felton je totiž ve skutečnosti žena, Jennifer Richardine Felton, která byla otcem donucena, aby od svých deseti let žila jako muž. Zároveň jí Ashmann prozradí, že on je jejím biologickým otcem, protože její matku znásilnil, kvůli tomu, že si Richard Felton vzal za manželku Ariannu Gallo, kterou Stefan miloval. Odteď pronásleduje Jennifer celý personál. Na své cestě narazí na další služebnou Elisu, která jí vysvětlí, že celému hostinci se vymývá mozek skrze reproduktory. Řekne jí, aby zamířila do sklepa a vypnula reproduktory, protože jako jediná je imunní vůči jejich účinkům.

Tajemná laboratoř a matka Acheronia

Ve sklepě najde Jennifer phenoxylovou laboratoř profesora Wymana. Zde se dozví, že existuje jedinec nazývaný „Matka Acheronia“, který má jedinečný dar ovládat infikované phenoxylem pomocí telepatických a hypnotických prostředků a vytvářet tak kolektivní vědomí mezi zhypnotizovanými nakaženými. Existuje tu ale také riziko, že se kontrola obrátí zpět a mysl vůdce se absorbuje do kolektivního vědomí prostřednictvím takzvaného procesu „roztříštění porcelánu“, což způsobí, že se vymkne kontrole a všichni nakažení spadnou do nekonečné hypnotické smyčky.

Jennifer se setkává s matkou Acheronií

Jennifer s Linn ukradnou auto a mizí z hostince. Gloria ale díky zničenému vysílání od Jennifer získává plnou kontrolu nad kolektivním vědomím. Dívky jsou chyceni Porcelánem, kterého ovládá Glorie, a jsou poslány zpět do hostince. Aby Jennifer zachránila Linn, musí odvrátit masovou hypnózu. Vzpomene si tak na píseň, kterou společně s Linn vytvořily (tato píseň slouží totiž jako spouštěcí mechanismus). Po zlomení hypnózy Glorie vyhrožuje Jennifer alias Celeste, že zabije ji i její rodiče. Ta se na základě této výhružky rozhodne, že místo toho, aby odjela s Linn, bude lepší, když se vrátí domů

Tajemný příběh a množství chyb

Zajímavé prostředí, tajemná atmosféra a potemnělý, tragický příběh však v konečném důsledku nezachrání hru od velice špatného hodnocení. Jsou zde animace, které spíše vypadají, že spadají do minulé éry konzolí, rozmazané textury, naprosto otřesné ovládání postavy, nefunkční prostředí a bohužel také stále velké množství bugů. S některými předměty nejde manipulovat (občas na třetí až pátý pokus). Dále si tu můžete všimnout i prolínání textur, nemluvě o děsivém lip-syncu postav (nevíte, jestli se smát, či plakat). Pokud si pustíte titulky, některé se divně prolínají do sebe, a někde dokonce prostě vůbec nejsou.

Hratelnost v porovnání s prvním dílem vůbec nikam nepokročila, ba právě naopak se strašně zhoršila. Veškerá činnost je neintuitivní, a leckdy až nelogická. Vrcholem toho všeho by mohl být i komický zážitek, kdy po minimálně šesti bodných ranách do krku nepřítele (Andrei) nepřítel vstane jakoby nic a zasadí Jennifer jediný úder (facku), který ji úplně vyřídí. Skoro mi to přišlo jako ve hře Mortal Kombat, kde souboj končí slovy „finish her“ (kde vás většinou dorazí nějakou ultimátní schopností).

Schopnosti, crafting a sbírání věcí

U tohoto dílu nám vývojáři nabídnou i jakýsi RPG strom na vylepšování schopností Jennifer. Vylepšit si tak můžete rychlost, sílu či vaši schopnost s můrami. Přiznám se, že jsem rozdíl mezi „mám vylepšenou schopnost“ a „nemám“ moc neviděla. Tyto schopnosti vylepšujete pomocí Motley key (klíče ve tvaru můry). Během tohoto všeho nám navíc vývojář nabízí možnost sbírat věci. Těmi jsou například dokumenty (které nám přiblíží trochu příběhu), krabice od mléka (s fotkami pohřešovaných děvčat) nebo sněžítka (některá jsou perfektně schovaná). Dále je tu možnost vylepšovat zbraně na obranu, které využijete při kradmém útoku zezadu (nůž, zlomená lopata, nůžky atd.), anebo naopak při házení věcí na nepřítele, pokud stojí před vámi (otrávené lahve, cihly, panenky).

krabice od mléka

Hypnotický stolek

Remothered: Broken Porcelain se většinou po důležitých úsecích ukládá sama, samozřejmě máte možnost i ručního ukládání u hypnotického stolečku. U tohoto stolu můžete využít i možnost se uzdravit. Jediná věc, co mi přišla dosti záhadná, je důvod, proč se hra ukládá sama mezi videi, která po sobě následují a vy stejně nemáte možnost je jakkoliv ovlivnit.

zrcadlo na save

Co nakonec o Remothered: Broken Porcelain napsat? Pokud jste hráli první díl, rozhodně si zahrajte i tento, ať si doplníte vše o příběhu, který je opravdu jedinečný a zajímavý. Pokud však hledáte kvalitní herní zážitek, tahle hra vám ho kvůli množství chyb a špatné ovladatelnosti nenabídne. Některé postavy si tu rozhodně oblíbíte (slečna Reedová alias Linn) a budete jim fandit, naopak některé vás kvůli bugům a dalším problémům budou jen rozčilovat. Nemluvě o postavě pana Stefana Ashmanna, která dostala, co si zasloužila.

Klady
 • hudební doprovod
 • zajímavé prostředí
 • tajemný a děsivý příběh
Zápory
 • špatné ovládání
 • množství stále neopravených bugů
 • nefunkční inventář, když se schováte
 • titulky se špatně prolínají nebo úplně chybí
 • děsivý lip-sync postav
 • zasekávání se téměř o vše (i o to, co není vidět)
 • ne moc chytrá NPC
Platforma PC
 • Datum vydání 13.10.2020
 • 0.0

  Nedoporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.