Strážci galaxie Sváteční speciál – kosmické Vánoce - Cover

Strážci galaxie: Sváteční speciál – kosmické Vánoce

3. 1. 2023
Zdroj náhledu: Disney+

Marvel nám na streamovací službě Disney+ naservíroval další speciál. Po Vlkodlakovi: Nočním lovci, režijním debutu uznávaného skladatele Michaela Giacchina, který vzdával hold klasickým černobílým hororovkám, se věrní fanoušci dočkali ztřeštěného vánočního příběhu se Strážci galaxie. Jde o naprostou ztrátu času, nebo jsou Strážci galaxie: Sváteční speciál počin, který byste neměli jen tak minout?

Zdroj: Disney

Talentovaný tvůrce

Režisér James Gunn má se superhrdinským žánrem nemalé zkušenosti. Kromě ryze autorského snímku Super (2010) má také na kontě veleúspěšné projekty – ať už brutální akčňák Sebevražedný oddíl (2021), seriál Peacemaker (2022) s Johnem Cenou v hlavní roli, nebo dvojici bláznivých sci-fi Strážci galaxie (2014) a Strážci galaxie Vol. 2 (2017). V případě posledních dvou jmenovaných se Gunnovi podařilo do té doby neznámý tým kosmických dobrodruhů převést na stříbrné plátno a dokonale jej představit širšímu publiku. Výborný scénář, hudba, která perfektně dokreslovala atmosféru, neotřelé postavy se zajímavým vývojem, okouzlující kosmické prostředí a skvělý herecký ansámbl v čele s Chrisem Prattem vytvořily úžasný celek, který zcela oprávněně patří k vrcholu celého MCU. Ještě před uvedením dlouho očekávaného třetího dílu, jenž si premiéru odbyde v květnu 2023, se Gunn rozhodl naservírovat fanouškům malý dárek v podobě uzavřeného vánočního speciálu. A jsem z celého srdce rád, že se podařil na jedničku.

Pátrání po Kevinu Baconovi

Strážci galaxie: Sváteční speciál není velkolepým, akčně napěchovaným příběhem, nýbrž drobnou epizodou, která vsází především na šílené situace a vzájemné interakce mezi postavami. Děj se primárně věnuje dvěma postavám – Draxovi a Mantis. Tato nesourodá dvojka chce Star-Lordovi zpříjemnit vánoční radovánky, a tak se vypraví na Zem. Dva trhlí superhrdinové mají jediný cíl – najít slavného herce Kevina Bacona. Podaří se jim úkol splnit, nebo selžou na plné čáře?

Zdroj: Disney

Zápletka je výborně ukočírovaná od začátku až do konce. Najdou se v ní sice slabší místa (především v prostředním dějství), ale obecně vzato jsem byl se směřováním příběhu spokojen. Scénář čiší komediálními prvky (k mému překvapení byla hravě využita speciální hudební čísla s tematickými vánočními písničkami a kvalitní metahumor), nechybí ovšem ani seriózní, někdy až emocionální momenty, jež působily přirozeně a do příběhu byly zakomponovány s noblesou. Gunn zkrátka umí skloubit humor a vážnost, což je přesně důvod, proč mám jeho projekty tak moc v lásce.

Herecká esa na jednom místě

Mimo to bych chtěl vyzdvihnout herecké výkony, které jsou již tradičně na vysoké úrovni. Dave Bautista a Pom Klementieff si své role maximálně užili a na výsledku je to znát každým coulem. Zbytek Strážců, který hrál spíš druhé housle, mě také bavil. A hostující Kevin Bacon? Ten v příběhu nepůsobí jen jako zcela zaměnitelná figurka, ale jako plnohodnotný protagonista, který sehraje poměrně důležitou roli.

Zdroj: Disney

Humor a vážnost

Co však mohu na filmu pochválit ze všeho nejvíce, je způsob, jakým James Gunn pracuje s postavami. Líbí se mi, že hrdinům dává prostor se naplno projevit ve zcela obyčejných dialogových sekvencích. Momenty, kdy si mýval Rocket povídá s fenkou Cosmo, Mantis a Drax společně popíjejí v baru nebo když si Strážci mezi sebou rozdávají dárky, vás zahřejí u srdíčka, protože známé hrdiny prezentují v trošku jiném světle. Gunn ukázal, že superhrdinské filmy nemusí být jenom velkolepé blockbustery. Občas stačí špetka talentu, abyste s citem odvyprávěli komorní, ryze intimní zápletku se zaměřením na postupný vývoj protagonistů a budování atmosféry. Gunn mi opět dokázal, že svým hrdinům dává dostatečnou péči a dává si na psaní scénáře patřičně záležet. Ostatně jaký tvůrce vás svými příběhy v jednu chvíli dokáže dohnat k pláči a jindy rozesmát na celé čáře? Podle mě se to podaří málokomu.

Strážci galaxie: Sváteční speciál je kvalitní vánoční speciál, do nějž byl vložen kus srdce. Pokud patříte mezi fanoušky Strážců galaxie a velmi specifické tvorby Jamese Gunna, neměli byste recenzovaný snímek jen tak minout. Během Vánoc si jej užijete o to více. Na závěr bych měl ještě jedno subjektivní postesknutí. Je smutné, že dva speciály nakopaly zadek všem vydaným filmům a seriálům od Marvelu z letošního roku. To podle mě o něčem svědčí.

Strážci galaxie: Sváteční speciál je výtečný marvelovský film, vsázející na výborný humor, sympatické postavy a vtipnou zápletku. Vřele doporučuji!


Recenzi pro Gaming Professors napsal Daniel Palička.

Tagy:
Klady
  • zápletka
  • postavy
  • funkční humor
  • vánoční atmosféra
Zápory
  • několik slabších pasáží
0.0

Doporučujeme

Gaming Professors

Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.