The Day Before – úvodka

The Day Before se opět objevilo na Steamu, ale…

16. 2. 2024
Zdroj náhledu: Fntastic

The Day Before bylo titulem očekávaným hráči z celého světa, který sliboval různé inovace v žánru survival a RPG her. Mohlo by se zdát, že je vše předurčeno k úspěchu, ale realita byla jiná. Obrovský skandál, který hra za sebou nechala – a paradoxně i před sebou – ukázal na hluboké problémy. Studio Fntastic, tvůrci hry, se snažilo situaci zachránit, ale škody byly nakonec příliš velké. Krátce po uvedení na trh byl titul stažen z digitálních obchodů. Autoři obviňovali z neúspěchu influencery a jejich negativní kampaň. Tvrzení, že gamesa neobsahovala slíbené prvky, považovali za dezinformaci – podle nich bylo ve hře vše, co kdy prezentovali.

Zdroj: Fntastic

Hlavním tématem článku není ovšem kritika studia, ale varování pro hráče. I když bylo The Day Before odstraněno ze Steamu, znova se zde na nějakou chvíli objevilo, jak odhalil zahraniční časopis PCGamesn. Stránka titulu obsahovala vše potřebné – trailer, popisy, informace o vývojářích i vydavatelích – a byl dostupný za 5,99 $. Slovo „obsahovala“ jsem použil záměrně, neboť The Day Before bylo opět odstraněno. Nabídka se na první pohled jevila jako poctivý obchod, ve skutečnosti se ale jednalo o zavádějící činnost. Do 15. února náležela stránka zcela jiné hře pod názvem Carrot The Cat, která za jednu noc změnila svou identitu na The Day Before. Pokud jste očekávali, že si vyzkoušíte tento věhlasný MMORPG projekt, musím vás zklamat. Vypadá to, že stránka byla pouze nevydařeným pokusem o vylákání peněz z nic netušících hráčů. Gamesa je definitivně z videoherní scény odstraněna a pravděpodobně se již nevrátí. Důležité ponaučení ale je vyhýbat se jakýmkoliv podezřelým profilům a odkazům na Steam či jiné herní platformy, které lákají ke koupi hry.

Je to poměrně velká škoda. Kdyby se vývojáři ze studia Fntastic dokázali vypořádat se svou přehnanou hrdostí a otevřeně přiznali své chyby, mohl výsledek vypadat zcela jinak. Je možné, že komunita by je podpořila a pomohla projekt dovést až do neočekávaných výšin. Bohužel, o tom už můžeme jen spekulovat.

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.