The Last Sky – úvodka

The Last Sky – být či nebýt

22. 2. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Napadlo vás někdy, co nastane po smrti… jestli tedy vůbec něco nastane? Různé kultury mají na toto téma odlišný názor. Některá náboženství věří v jakýsi posmrtný život, kdy vaše duše dojde klidu a dále žije mimo hmotný svět živých – nebe, peklo, apod. Jiné víry mluví o reinkarnaci, kdy se duše převtělí do jiného živého organismu a celý koloběh života začíná od počátku. Hry, které se tímto tématem zabývají, jsou většinou děsivé a nádherné zároveň. Přesně to je příklad The Last Sky.

Zdroj: Little Guy Games

Probouzíte se v kůži staršího muže, pravděpodobně pilota a válečného veterána, jménem Jake. Ten žije s jakýmsi traumatem, které mu nedopřeje klidné spaní. Tento stařec se postupně ohlíží za svými vzpomínkami na mládí, rodinu i lásku a vy s ním tak prožíváte všechny radosti, zklamání, bolest a strach. V momentě objevení vzpomínky se hratelnost zcela mění – hra se tak rozděluje na dva odlišné režimy.

Dva úhly pohledu

Jeden režim se odehrává v současnosti, kdy jako starý muž budete hledat a plnit velmi jednoduché úkony/hádanky. Jake si v malé místnosti pomocí systému point-and-click prohlíží různé předměty a ukládá si je do inventáře. To vše se děje v útulném trojrozměrném pokoji, který je celým středobodem příběhu. Ovšem ne se všemi předměty, na které narazíte, můžete provést interakci, takže slouží spíše jen jako kulisa. Některé objekty si jen prohlédnete, jiné obsahují krátký komentář – zejména fotografie a obrazy. Celá tato část slouží k tomu, abyste lépe poznali osobnost a charakter hlavní postavy.

The Last Sky – Jake
The Last Sky – lokace vzpomínky

Druhý režim už se odehrává jako samotná vzpomínka. Tyto pasáže jsou plně ve 2D abstraktním prostředí jako klasická plošinovka. Místo starého muže zde ovládáte mladého chlapce v kápi. Pomocí malé lucerničky sbíráte při své putování světla, bez kterých se vám neotevře průchod dál. Mimo ty po cestě potkáte další menší různobarevné koule, která vám slouží jako odrazové můstky. Ovládání není složité a nebudete potřebovat extra velký hráčský skill. Celkový plachtící ladný pohyb jen podtrhuje snovou atmosféru. Projít vzpomínkou a sbírat světýlka většinou netrvá moc dlouho díky nízké náročnosti, takže to zvládnete do pár minut. Bohužel se často těžko rozeznává, která koule slouží k odrazu a která je ta, co chcete vzít, protože mají takřka stejnou barvu. Když v pozdější fázi hry přibudou i překážky, orientace se o to víc zhorší.

Konec nastane dříve, než čekáte

Během hry narazíte na záhadnou postavu. Tento muž oblečený jako nějaký indiánský šaman je jediný, koho zde potkáte a s kým můžete vést konverzaci. Na výběr postupně dostanete ze dvou odpovědí a ty ovlivní, jaký konec vás potká. Polehoučku se příběh formuje, obtížnost lehce graduje, a když jste v tom nejlepším, najednou vás čeká konec. Sami autoři slibují, že do hry přidají další úrovně, tak snad se dočkáme rozšíření, protože jste schopni The Last Sky dohrát do hodiny. Na další průchody hratelná doba prudce klesne i pod třicet minut. Graficky je hra pohádková až snová. Kombinace 2D a 3D grafiky od sebe velmi dobře rozlišuje části, kdy jste v přítomnosti, a kdy vzpomínáte na minulost.

The Last Sky v této fázi vývoje působí spíše jako demo. Než se hra rozjede, je tu konec a celé to vyznívá nedokončeně. Snad vývojáři Little Guy Games přidají více poutavého obsahu a nějaké nové herní mechaniky, které by vzpomínkové části aspoň trochu ozvláštnily. Pokud si potrpíte na zběsilé mačkání tlačítek a neustálou akci, budete nejspíš zklamaní. The Last Sky je více pro hráče, kteří vyhledávají silný příběh.

Klady
 • přitažlivá vizuální stránka
 • pointa příběhu
 • hudba
Zápory
 • velmi krátká hratelná doba
 • určité pasáže jsou světelně přepálené
 • nedokončenost
Platforma PC
 • Datum vydání 26.06.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Nikola Erlebachová

  Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.