The Last Spell - úvod

The Last Spell – blíží se fialová mlha

4. 5. 2023
Zdroj náhledu: igdb.com

The Last Spell představuje taktické fantasy RPG s prvky rogue-lite od studia Ishtar Games. Od tohoto studia jistě znáte tituly jako Dead in Bermuda, Dead in Vinland či Lakeburg Legacies. V této hře převezmete roli velitele, který má za úkol chránit zbývající mágy, aby zlomili prastaré pečetě a seslali takzvané „poslední kouzlo“.

Fialová mlha

Celý svět ve hře The Last Spell prošel apokalypsou. Stalo se tak, když jeden mocný mág zjistil, jak použít silné kouzlo, které nahradí svou silou nukleární bombu. Síla těchto magických výbuchů způsobila, že po nich zůstala ve světě jakási tajemná fialová mlha. To by nemuselo být nic tak špatného, pokud by však nezačala měnit lidi. Každý, kdo vdechne tyto zákeřné fialové výpary, se promění v krvežíznivé příšery.

Vy jste tak vybráni jako velitel, který musí bránit poslední uskupení mágů, aby mohli zlomit pečetě a seslat poslední kouzlo. Ono kouzlo by mělo trvale zničit veškerou magii na zemi a tím i záhadnou fialovou mlhu. Ovšem nebude to nic jednoduchého, neboť město neustále napadají příšery z mlhy a jejich zástupy se rozhodně nemenší, ba naopak.

The Last Spell - město v mlze

Noc a den

Hra The Last Spell se rozděluje na tři časové úseky, ve kterých můžete dělat určité úkony. Hlavní dva úseky jsou den a noc. Třetí pak představuje západ slunce, jenž slouží k rozestavění vašich hrdinů před zahájením boje.

Den slouží k tomu, abyste opravili město, které poničili během nočního boje. Opravujete budovy a opevnění, zároveň můžete postavit různé nové budovy, ať už se jedná o důl (kde těžíte mince), hospodu (zde můžete nabírat mágy do kruhu na prolomení pečeti a hlavně naverbovat nové čerstvé hrdiny), studnu na manu, pasti, věže, katapulty apod. Lze si také obstarat nové vybavení na postavy, od zbraní a brnění až po cetky, které vám vylepší nějakou schopnost.

Každý den po úspěšně přežité noci dostanete i jeden item (jako odměnu za přežití) zdarma. Jedná se o kusy oblečení, štíty a zbraně. V této fázi můžete vylepšovat sekundární atributy každé z postav a vybírat jejich perky. Na pomoc tu máte také pracovníky, kteří pro vás získávají materiál, peníze, nebo naopak pracují v některé z budov. Jejich počet má omezení a na začátku máte pouze dva (můžete využít tak pouze dvě akce – vybírejte proto opatrně). V průběhu hry pak lze jejich počet zvýšit.

The Last Spell - rozebírání na suroviny

Mezi dnem a nocí nastává fáze západu, kde se vám začíná stmívat a blýská se rozhodně na horší časy. Zde pouze vidíte, odkud na vás budou přibližně útočit hordy nepřátel z mlhy (označeno vlajkou, čím děsivější vlajka, tím víc nepřátel) a máte možnost podle toho rozestavět své hrdiny.

The Last Spell - fáze rozestavění hrdinů

Pak už vám začíná to pravé peklo na zemi. Přichází totiž noc a s ní i monstra, která chtějí zabránit, aby bylo provedeno poslední kouzlo. Ve fázi noci budete bojovat, taktizovat a snažit se přežít. Nahoře vlevo uvidíte ukazatel, kolik nepřátel ještě zbývá pobít, a také ukazatel města, jenž vám ukazuje, jak moc blízko už se nepřátelé dostali.

Hrdinové

Hru začínáte nejprve se třemi náhodnými hrdiny. Jedná se o bojovníka, lukostřelce a mága. Každý hrdina má svoji třídu a speciální schopnosti tím dané. Můžete u něj vidět, jakou hodnotu má jeho štít i zdraví. Také tu naleznete označení pro sílu (oranžové kolečko – Ability Points), manu (modré kolečko) a možnost pohybu (zelené kolečko – kolik kroků smí hrdina provést). Hrdina vlastní dokonce až dvě zbraně a v boji je smí vyměňovat. V boji můžete využívat i předměty z batohu, například svitky, lektvary a podobně. Nemusíte mít ale strach, tyto věci vám nezmizí, pouze mají během noci omezený počet použití. Ve dne se vám opět doplní na další večerní boj.

Je potřeba zmínit, že každá schopnost, kterou hrdina má, stojí buď AP, nebo manu, a některé z obzvláště silných útoků stojí obojí. Rozhodně se tedy vyplatí nad útoky, jež využívají manu, popřemýšlet, abyste ji nevyplýtvali příliš brzy. Mana se totiž doplňuje až přes den, ale jen její část, ne celá.

Pokud se nacházíte v denní fázi, vidíte u každého hrdiny, kolik má života, many, AP a kolik udělá kroků. Také jsou zde informace o útoku, kritickém zásahu, brnění, úhybu (dodge) či možnosti blokovat nepřítele. Můžete si zde nastavit i speciální sety brnění na postavy. Po každé večerní výhře budete postavu vylepšovat také ve vedlejších atributech, například zlepšíte dosah dostřelu, sílu kritického zásahu, regeneraci many a zdraví či možnost otrávit nepřítele. Vybíráte i perky, jež si hrdina ponese do další bitvy.

Svého hrdinu si můžete vylepšit k obrazu svému, od jména až po jeho vzhled a portrét. Dají se tu měnit vlasy (dlouhé, krátké, vyčesané, dredy), jejich barva, oči, pleť (pokud chcete můžete být i modří jako avatar) a barva pozadí. Dokonce si můžete vybrat i změnu oblečení.

Tajemné Orákulum

Ve hře The Last Spell najdete Orákulum, se kterým se setkáte po každé dobojované noci. Nachází se tu dvě neznámé božské síly, jež vám pomáhají při obnově města. Jedna z nich je zlatá a druhá fialová. Pomohou vám s novými budovami (dají vám na ně návod – samozřejmě nic není zadarmo, a tak musíte splnit určitý úkol), větším množstvím různého vybavení (zbraně, brnění) či vylepšením pro město a hrdinu (zdraví, síla brnění a různé regenerace).

Konec kampaně

Určitě vás zajímá, jak hra vlastně končí. Na výběr je tu ze tří možností. První je, že vaši hrdinové neubrání mágy a kruh je zničen (tím končí i vaše kampaň). Další možností je, že kruh s mágy stojí, ale vaši hrdinové už takové štěstí neměli a do jednoho byli pobiti. Poslední nejlepší možností je, že vaši mágové úspěšně prolomí pečeť a zakouzlí svoje poslední kouzlo. Potom už nezbývá nic jiného než bujaré veselí.

The Last Spell - kruh zničen

The Algorithm vás provede mlhou

Připravte se na procedurálně generované nepřátelské vlny, postavy a zbraně, které vás prostě a jednoduše budou bavit. Nebojte se experimentovat, pokuste se o silnější obranu, více hrdinů nebo se zaměřte na sbírání kořisti. Navíc si v této pixelovce můžete změnit obtížnost podle svých představ.

Dalším bonusovým bodem by byla hudba, která vám dodává odvahu a sílu bránit poslední baštu lidstva před hordou krvežíznivých monster. Album The Last Spell – Original Soundtrack má osmnáct skladeb od francouzského hudebníka Rémiho Gallega, který je známý také jako The Algorithm. Mezi mé oblíbené skladby patří Commander´s Theme, The Great War či Old Woods.

The Last Spell rozhodně není nejjednodušší hrou, ale pokaždé, když selžete, se vrátíte rozhodně o krapet zkušenější a zatvrzelejší, že tentokrát to už zvládnete. Díky šesti úrovním obtížnosti je tato hra i pro ty nejbláznivější hardcore hráče jako stvořená. Ujměte se své role vůdce a zachraňte svět před záhubou.

Klady
 • tajemná fialová mlha (nikdy nevíte, co z ní vyleze)
 • hudba a zvukové efekty
 • odměny za přežitou noc
 • spousta obsahu, který zabaví na hodiny
 • nastavení obtížnosti
 • hrdinové a herní styly
Zápory
 • občas stresující časté umírání
Platforma PC
 • Datum vydání 09.03.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.