the shapeshifting detective úvod

The Shapeshifting Detective – případ mrtvé violoncellistky

25. 11. 2021
 

D'Avekki Studios Ltd. se rozhodli ponořit do herního světa. Své první herní dobrodružství zahájili v roce 2017 s hrou The Infectious Madness of Doctor Dekker. Nyní jsou zpět s dalším thrillerem v FMV, který se řídí stejným vzorcem jako předcházející titul. Tímto vzorcem je, že musíte obsadit dobré herce, napsat dobré dialogy a použít skutečné kulisy. The Shapeshifting Detective je ambicióznější hra než její předchůdce, a to díky svým vysokým produkčním hodnotám a možnosti hru znovu opakovat

Tajemný případ

The Shapeshifting Detective začíná tím, že vás k případu vraždy přidělí tajemný muž, který se zde označuje jako Agent X. Mladá violoncellistka jménem Dorota Shaw se nalezla uškrcena ve své posteli v malebném městečku jménem August. Vaším úkolem je najít vraha. Agent X vám dá vaši novou identitu, dostáváte od něj jméno Sam, což vyvolává otázku, kdo jste byli, než hra vůbec začala. Rozhodně nečekejte, že dostanete popis, jak Sam vypadá – hra navíc velmi chytře nikdy neodhalí, zda je Sam muž, nebo žena.

Policejní náčelník Dupont v Augustu si je docela jistý tím, kdo je vrah. Podle něho je to jeden ze skupiny tří vykladačů tarotových karet, kteří přijeli do města. To se může zdát jako rozumný odhad, protože jak se dozvídáme od Duponta, předpověděli Dorotinu smrt ještě dříve, než k ní došlo. Poté vám náčelník Dupont zamluví pokoj v místním hostinci, známém jako „The Guesthouse“, kde tito podezřelí bydlí. Samozřejmě že v této hře není všechno takové, jak se zdá, a brzy zjistíte, že se tam děje spousta divných věcí.

Převtělování

Vlastně jednou z těch divných věcí, které se tu dějí, je vaše postava Sama. Sam je neviditelný protagonista, jenž vidí vše z pohledu první osoby a je obdařen tajemnou schopností. Vaší schopností je, že se převtělíte v kohokoli, koho jste už potkali. Jak nebo proč máte tuto schopnost, vám není vysvětleno.

Pokud vám jeden z vykladačů tarotu jako Samovi nic nechce říct třeba o tom, proč přijel do Augustu, zkuste se převtělit do některého ze zbylých dvou členů skupiny. Přesvědčte je, aby o tom všem řekli vaší postavě, a pak se k nim vraťte znovu ve své podobě. Někdo s vámi odmítá mluvit – možná kvůli tomu, že jste se při prvním setkání chovali příliš riskantně. Využijte na něj své schopnosti. Proměňte se v policejního šéfa a přikažte jim, aby s vámi spolupracoval.

the shapeshifting detective Lexie vykládá Tarot

Dialogové možnosti

Kromě toho, čí kůži budete nosit, přicházejí vaše další rozhodnutí ve formě dialogových možností. Když s někým mluvíte, v pravém dolním rohu obrazovky se zobrazí možnosti, co říct nebo na co se zeptat. Často budete mít možnost projít si všechny dialogové možnosti jednu po druhé, občas se stane, že v dialogu můžete vybrat pouze jednu odpověď. V The Shapeshifting Detective nejsou žádné možnosti přetáčení nebo ukládání hry. Některé možnosti dialogu mohou být riskantnější, hráč je pozná podle ikony koše, kterou mají před začátkem textu.

Mezi rozhovory si můžete vybrat dalšího podezřelého, se kterým byste si rádi promluvili, nebo zamířit do svého pokoje pro trochu soukromí. Váš pokoj slouží k převtělení se do někoho dalšího, abyste získali více informací. Naštěstí nikdy nezapomenete, kdo jste, protože různé dialogy jsou čteny v hlase současného herce, když na ně najedete myší. U hlavní postavy Sama se toto nikdy neděje. Pro případ, že ztratíte přehled, poznáte, za koho hrajete, podle obrázkové ikony v levém spodním rohu obrazovky (opět s výjimkou Sama).

Kdo je vrah?

Kromě dedukování vraha není v The Shapeshifting Detective mnoho hádanek. Hra je v podstatě o shromažďování informací a výběru správných možností. Po chatování se všemi za postavu Sama jste vyzváni, abyste si vybrali, zda chcete přejít na další kapitolu, nebo pokračovat dále ve vyšetřování. Na konci hry jste požádáni policejním šéfem, abyste obvinili vraha, kterého zavřou. Pokud se spletete, je možnost, že budete zabiti. Rozmanitost The Shapeshifting Detective je v tom, že vrah je v každé hře vybrán náhodně. Pokud byl někdo v prvním průchodu hrou vrahem, může se stát, že v druhém průchodu je nevinný. Autoři do hry přidali i možnost, že některé postavy mohou přijít na to, že Sam je měňavec.

Herci

Herecké výkony jsou pro každé dobrodružství hrané naživo důležité. Ve hře The Shapeshifting Detective jsou herecké výkony velice přesvědčivé, až na několik přehnaných momentů. Najdeme tu spoustu nezapomenutelných postav, od majitelky penzionu Violet, která bez okolků přiznává, že si nepamatuje, kde byla předchozí noc v době vraždy (avšak je si velice jistá, že nikoho nezabila), až po extrémně strašidelného místního fotografa Zaka, který naznačuje, že má s každou zrzkou ve městě velice blízké vztahy. A nakonec ještě tajemná trojice vykladačů tarotových karet: Bronwyn, Rayne a Lexie.

Rozhlasová stanice

Jedním z nejzajímavějších aspektů hry The Shapeshifting Detective je rozhlasová stanice. Hraje vždy, když se objevíte mezi podezřelými v hostinci či v autě mířícím na policejní stanici nebo na návštěvu k dalšímu podezřelému. Z rozhlasové stanice se dozvíte řadu strašidelných povídek, které čtou různí herci. Celý program moderují muž a žena, kteří se nakonec přidají k obsazení postav jako potenciální podezřelí, nebo dokonce oběti. Ano, oběti, protože Dorota nemusí být posledním zabitým člověkem, pokud si nebudete dávat pozor na svá rozhodnutí. Mezi těmito příběhy a děsivou hudbou na pozadí, kterou stanice hraje, to překvapivě účinným způsobem nastavuje strašidelnou náladu. Hra nabízí možnost vypnout rádio, pokud se vám místní rozhlasová stanice nelíbí. Jediné, co bych tomu vytkla, je, že u rádia nefungují titulky, i když je máte zapnuté.

The Shapeshifting Detective je jistě neobvyklá hra, což znamená, že neosloví úplně každého. Zaměřuje se mnohem více na konverzaci a postavy než na řešení hádanek. Chytré využití více identit k odhalování nových kousků informací přináší uspokojení samo o sobě. Mezi vynikajícími hereckými výkony, dodatečnými kulisami a tónovou hudbou na pozadí si hru užijete od začátku do konce.

Klady
 • herci
 • převtělování
 • možnost opakování hry
 • pokaždé jiný vrah
Zápory
 • chybějící titulky
 • bez hádanek
Platforma PC
 • Datum vydání 06.11.2018
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.