ostrovy3

Tipy na dárky ze světa deskových her

14. 11. 2023
Zdroj náhledu: Tlama Games

Hledáte inspiraci na originální dárek pro deskoherního nadšence? V našem článku se podělíme o několik tipů na dárky ze světa deskových her, které si užijí jak ostřílení deskaři, tak i ti, kteří jsou ve světě stolních her čerstvými nováčky.

Maximální warp

…tak se jmenuje hra, která potěší nejednoho osamělého astropilota, kterého lákají hvězdné dálky, vůně laserů a likvidace šmejdů z vesmíru. Příběh Maximálního warpu se točí kolem mezigalaktické války, kterou lidstvo vede (a také ji velmi pravděpodobně i rozpoutalo) s jednou ze tří mimozemských ras. Kola války se dala do pohybu, a během rozhodující bitvy jste… prohráli. Teď, jako pilot Taylor Minde, možná jediný přeživší, bloudíte vesmírem ve své stíhačce a hledáte cestu zpět k domovu. Problém je v tom, že se před vámi zničehonic vynoří nepřátelská flotila, a tou se musíte probít, prolaserovat a promanévrovat, jestli chcete matičku Zemi ještě někdy vidět živí.

Bagbuilding

Maximální warp je bagbuilding. To znamená, že jádrem dění bude pytlíček, ze kterého budete vytahovat většinou tři základní typy žetonů – lasery, manévry a energii. Lasery a manévry ničíte nepřátelské stíhače, což vám dává tu nebo onu odměnu, a za energii si dokupujete do pytlíku žetonky speciálních schopností nebo používáte karty výbavy. Nepřátelé, které nezvládnete během kola zničit či omráčit, vám to zase vrátí i s úroky. Jenže to není všechno – vaším hlavním cílem totiž bude likvidace emzácké mateřské lodi, která na vás všechny tyhle neřády vypouští. A upřímně, ani její schopnosti vám to nebudou dělat o nic jednodušší. 

Maximální warp je zážitek pro jednoho hráče s tunou variability. Najdete tu celkem čtyři stíhačky, každou s jinou sadou žetonů a schopností, různé nepřátele, a samozřejmě i několik mateřských lodí, které vás potrápí na hafo různých způsobů – od nepřátelského satelitu až po obřího mezihvězdného transformera.

Zdroj: Tlama Games

Sázky, prosím!

Jestli patříte mezi hráče, kteří rádi špásují s paní Štěstěnou, můžete si odzkoušet její věrnost ve hře Sázky, prosím! Coby diváci na koňských dostizích budete v reálném čase sázet na různé koně, tipovat pořadí, a samozřejmě doufat, že neprojedete i svoje poslední kalhoty.

Na začátku hry dostane každý hráč k dispozici několik žetonů o hodnotách 1–5, které představují vaše peníze (o které naštěstí nemůžete přijít), a jednu ze dvou karet VIP, kde najdete nějakou speciální schopnost, která vám bude během hry pomáhat. Samotná herní deska je jedna velká síť polí, kam smíte kdykoli umístit libovolný ze svých žetonů a vsadit si na pořadí konkrétního koně. Finta je ale ve dvou věcech.

Za prvé: Nemůžete vsadit na stejné pole, na kterém už leží jiný žeton. Jakmile už tam sázku umístí protihráč, musíte vsadit někde jinde. ALE pozdější sázky vám dávají méně peněz a některé vám v případě neúspěchu i peníze SEBEROU, takže musíte čekat na správný okamžik.

A za druhé: Všechno děláte v reálném čase. Každý kůň se pohybuje podle toho, co padlo na kostkách, a kostkami buď hází jeden z hráčů v rychlém sledu, a nebo přenecháte starost o kostky, posun figurek a atmosférický komentář aplikaci, která je zdarma ke stažení. Tuhle variantu vřele doporučujeme. Jednomu z hráčů tak odpadne starost o koně, a hlášky, které vám komentátor hází z aplikace, jsou prostě k nezaplacení. A pokud byste si přeci jen chtěli zahrát hru offline, v návodu jsou i speciální pravidla, aby si užil i komentátor.

Zdroj: Tlama Games

Projekt A.R.T.: Zachraňte umění

Pokud zbožňujete kooperačky, kde se namísto vzájemného mydlení snažíte porazit samotnou hru, připravte se, že si Projekt A.R.T. zamilujete. Stanete se totiž členy tajné organizace, která se snaží zachránit kradené umění z rukou společnosti známé jako Bílá rukavice. Každý hráč dostane k dispozici figurku a kostku ve své barvě (nikoli tělové). Vaším úkolem bude cestovat po mapě daného kontinentu, které zobrazují různé části světa, od USA až po Japonsko, likvidovat poskoky Bílé rukavice a nabrat dostatek stop, abyste z dané lokace zachránili patřičné dílo.

Jak se hra hraje?

V každém kole dostanete na ruku dvě karty a rozhodnete se, kterou z nich zahrajete. Na kartě najdete hned několik informací – co vás bude zahrání stát, kam přijde další žeton Bílé rukavice, co díky tomu dostanete a samozřejmě – které typy stop vám přibudou. A tady přichází ke slovu domluva a taktika. Vy smíte ostatním hráčům říct, co máte na které kartě, ale nesmíte jim to ukázat. Podle toho si zahrání jednotlivých karet naplánujete. Proč je to důležité? Protože některé karty vám suroviny berou, a jiné je přidávají. Když to rozplánujete dobře, budete mít správné věci ve správný okamžik. Suroviny tu najdete celkem tři – pistole, vysílačky, a benzín. Ty nejenže slouží ke hraní karet, ale díky benzínu se pohybujete po jednotlivých lokacích a pistole vám pomáhají v boji. Pokud však danou surovinu nemáte, musíte utratit jedno srdíčko. Srdíčka jsou, coby surovina, univerzální, ale zároveň reprezentují vaše zdraví. Jakmile kterémukoli hráči srdíčka dojdou, všichni společně prohrávají.

Boj vypadá tak, že se hráči přesunou na lokace obsazené nepřáteli, hodí se kostkami, a svým hodem a počtem utracených pistolí se snažíte přehodit sílu dané lokace plus součet všech nepřátel, které tam vidíte. Jakmile lokaci vyčistíte a nahromadíte dostatek stop, objeví se vám kostička umění, která vám umožňuje levněji dokoupit nové kostky, které můžete v soubojích použít.

Jestli milujete umění, komunikaci, a týmovky, kde vyhráváte (ale i prohráváte) všichni společně, připravte si ve sbírce místo pro Projekt A.R.T.

Ostrovy titánů

Ostrovy titánů od autorské dvojice Bruno Cathala a Johannes Goupy vás zavedou do tajemné Atlantidy, kde přírodní pohromy způsobily zkázu ostrova, který jste kdysi nazývali svým domovem. Každý hráč se stává vůdcem výpravy, který má za úkol najít vhodný ostrov pro přežití a připravit Atlantidu na velký exodus.

Hráči dostanou do začátku svou vlastní herní desku, na kterou budou postupně přidávat dílky terénu, a „objevovat“ tak svůj vlastní ostrov. Váš tah začíná povinným výběrem akční karty z veřejné nabídky. S každou akční kartou získáte také jeden dílek terénu, který musíte okamžitě umístit na svoji herní plochu. Tyto terénní dílky zahrnují různé typy krajiny, jako jsou lesy, jezera, pouště, hory, a dokonce sopky. Sopky jsou zvláštní tím, že představují libovolný typ terénu, ale na nich žijí mytická monstra, která musíte vyhnat ze svého ostrova, abyste mohli zvítězit. Karty akcí vám umožňují stavět budovy, produkovat z nich orichalkum či hoplíty a bojovat s příšerami.

Hlavní cíl hry

Hlavním cílem hry je získat vítězné body, kterých lze dosáhnout několika různými způsoby. Prvním způsobem je postavení chrámu. To není jenom tak, protože k tomu potřebujete nasbírat různé typy krajiny. Druhým způsobem je vytvoření orichalkového medailónu, což také přináší jeden bod, ale vyžaduje nashromáždění dostatečného množství orichalkových nugetů. O tyto body vás už nikdo nepřipraví, ale najdou se tu i body dočasné a způsoby, jak o ně soupeře připravit.

Když složíte souvislou plochu ze 3 nebo více destiček se stejným terénem, přivoláte si pozornost příslušného titána. Každý titán má svou specifickou schopnost a také představuje 1 bod do vašeho celkového skóre. Jakmile však jiný hráč rozšíří stejný typ terénu nad zmiňovaný počet, titán okamžitě změní majitele.

Posledním klíčovým prvkem hry jsou souboje s příšerami, při kterých dostáváte jako bonus tolik kostek, kolik použijete hoplítů. Pokud hodíte stejný nebo vyšší počet, než je síla příšery, vyhrajete souboj a můžete se rovnou pustit do další potvory.Ostrovy titánů jsou jedna z deskových her, které jsou jednoduché pravidly a komplexní svými možnostmi. V podstatě vždycky jen vezmete kartu s dílkem, přičemž dílek umístíte, kartu zahrajete a jede další hráč. Jestli hledáte rodinnou hru, která má úroveň už na pohled, nabízí dostatek taktizování, ale není to bratrovražedný masakr, po kterém vám zůstane jen vyplněná žádost o rozvodové řízení, nemůžete šlápnout vedle.

Zdroj: Tlama Games

Gaming Professors

Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

Sledujte nás:

© 2023 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.