Zaklínač: Blednoucí vzpomínky – recenze

Sdílet
Sdílet
Sdílet
Zaklínač: Blednoucí vzpomínky je akční fantasy komiks zasazený do videoherního světa Zaklínače. O Zaklínači (The Witcher), rozšířeném fenomu Andrzeje Sapkowského, už téměř každý musel nějakým způsobem slyšet. Zaklínači jsou původně lidé, kteří byli zmutováni a vycvičeni, aby se postavili nejrůznějším nestvůrám v lidském světě a bojovali s nimi. Fanouškovská základna je opravdu široká a na motivy zaklínačského světa vycházejí knihy, seriály, počítačové hry, deskové hry a nejrůznější merch.

Scénář:
Kresba:
Barvy:
Vydavatel:
Svět:
Žánr:
Překlad:
Počet stran:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:

Bartosz Sztybor
Amad Mir
Hamidreza Sheykh
Crew
Zaklínač
Inspirováno hrami
Martina D. Antonín
108
brožovaná s chlopněmi
srpen 2021
9788076790285

Zdroj: Crew

Co se zaklínačem, když ze světa zmizí monstra?

Pro Geralta z Rivie nastávají těžké časy. Svět pokročil, příšer ubylo a on nemůže sehnat pořádnou práci. Jeho měšec na mince zeje prázdnotou, a dokonce ztratil i své zaklínačské instinkty. Jediné, co se nezměnilo, je, že lidé zaklínače zrovna dvakrát nemilují. Co bude Geralt bez lovení příšer dělat? Měl by zkusit být někým jiným? Najít si skutečnou práci? V jedné vesnici naráží na místního rybáře, který mu nabízí práci a vypráví svůj životní příběh, v němž můžeme vidět jistou analogii ke Geraltovu vlastnímu osudu.
Když už se zdá, že by si Bílý vlk přece jen mohl uvyknout novému způsobu života, přichází zpráva, že v blízkém městečku Badreine je potřeba jeho služeb. Neváhá tedy a vypravuje se za svým starým zaklínačským životem. Něco je však špatně. Mlhovci zabili dítě a jsou schopni mluvit. Obyvatelé města si navzdory okolní bídě žijí jako v ráji a starostka očividně ví více, než tvrdí. Rozhodně tu něco smrdí. Přijde všemu Geralt na kloub, nebo radši přijme peníze, kterých je nedostatek, a půjde si po svých?

Tlumená paleta barev zprostředkovává pochmurnou náladu celého díla

Příběh má celkově dobré tempo, začíná zamyšleně a pozvolna, aby vás více vtáhl do Geraltových myšlenek. Celý Zaklínač: Blednoucí vzpomínky se nese v temném, až depresivním duchu. Místní svět je chaotický, špinavý, temný a děsivý, čemuž odpovídá i grafické zpracování. Většinu stránek pokrývá chladná modrá, ledově šedá, občas purpurová a černá barva, které podtrhují Geraltovy pocity. To vše v kontrastu se zaklínačovýma výrazně žlutýma očima, které vydávají záři kvůli jeho mutacím.
Zdroj: Crew

Fantastické umění, technicky působivé a emocionálně poutavé

Je skvělé si uvědomit, jak tento malý, ale přesto důležitý prvek dokáže vystoupit mezi tmavými nočními barvami. Podobného efektu využívá Sheyk napříč celým komiksem i zvýrazněním záře očí příšer a totéž dělá i s krví. Přestože krev nesvítí, dává její barvě jakousi sílu a živost. Dalším úžasným detailem je několik scén, kde jsou Geralt a další postavy uprostřed noci u táboráku. Vykreslení stínů a odrazů ohně na okolních postavách je famózní. Stejný efekt můžeme pozorovat i u svíček, luceren a loučí. Mir je zběhlý ve stínových pracích a osvětlení tak tančí po celé stránce a naplňuje ji životem.
Sztybor rád píše o emocích a kreslíř je umně přenáší na stránky. Má cit pro postavy a výborně zobrazuje různá gesta a výrazy obličeje. Dialogové scény nejsou nikdy statické, postavy jsou živé. Můžete tak cítit plnou přítomnost emocí, které vypráví mnoho příběhu v krátkém čase.
GP uvozovky

Zaklínač: Blednoucí vzpomínky zachycuje pocit boje, napětí a měnícího se světa, kde už některé role postrádají smysl. Autor do zaklínačského světa vnáší něco zcela vlastního a grafici to umí na stránkách výborně zachytit. Příběh je dostatečně zajímavý a akční, abyste byli schopni jej slupnout na jeden zátah. Přece jen, celý komiks má pouhých 108 stran. Důraz je zde kladen na samotného zaklínače, žádné další známé postavy tu nečekejte. Barvy jsou převážně v chladných tónech šedé a modré. Teplé barvy jen občas naruší akční scény a několik klidných okamžiků. Zároveň je tento díl i dobře přístupný čtenářům, kteří jinak o zaklínačském světě neslyšeli.

Klady

skvělé zachycení ponuré atmosféry
trochu něco nového
mistrovský šerosvit

Zápory

až moc depresivní
nečekaná Geraltova surovost
7 / 10

Doporučujeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn