Afterpunk – úvodka

Afterpunk – bude nebude…

22. 3. 2024
 

Apokalypsa, slovo tak libozvučné, až u některých vyvolává obavy, u jiných příjemné mravenčení. Ve světě celkem profláklé téma, v českém komiksu studnice neprobádaných možností. Má obsese díly domácích autorů nebere konce ani tentokrát. Ať už jde čistě o psaný text, nebo komiks, platí pravidlo zlatých českých ručiček. Když jsem se minulý rok ponořila do světa megakorporací, kde se za hrdinství platí prachsprostými bankovkami, těšila jsem se, co nebo kdo další vystoupí z davu a rozšíří ne tolik početnou rodinu českého komiksu o nový přírůstek. Tím je Afterpunk, počin od dvojice Michal Suchánek a Jonáš Ledecký, který si s ničím ani s nikým nebude brát servítky.

Autor:
Kresba:

Vydavatel:
Žánr:
Rozměry:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Jonáš Ledecký
Michal Suchánek
Jonáš Ledecký
Crew
Horor, zombie, akční
179 × 276 mm
120
barevný
pevná s přebalem
březen 2024
9788076794986 
první

Zdroj: Crew

Apokalypsa, na kterou se vyplatí těšit

Než se blíže podíváme pod fešný přebal, nebylo by od věci prohlédnout si skladbu knihy, protože není komiks jako komiks. Afterpunk čtenářům neservíruje jednu ucelenou povídku na stříbrném, lehce zašlém, poškrábaném a rzí poznamenaném podnose. Uvrhne vás do chaosem zmítaného světa, který se jednou potýká s invazí mimozemšťanů, jindy bojuje s následky jaderné války a mezi tím na scénu přijdou i živí mrtví. Když už to přestanu okecávat ve snaze vypadat sečtěle, Afterpunk je takový sborník několika povídek, z nichž některé na sebe navazují a jiné fungují jako samostatná jednotka. Co do díla přináší uspokojivou rozmanitost, může na druhou stranu vyvolat mírný pocit nedokončenosti. Najdete zde totiž i příběhy na jednu stránku nebo takové bez jediné komiksové bubliny.

Osobně jsem fanouškem hlubokých příběhů, do kterých se mohu ponořit a postupně s aktéry prožívat nejrůznější emoce, vzestupy i pády. To ovšem neznamená, že automaticky uctívám Hru o trůny a odsuzuji cokoliv pod sto stránek. Afterpunk bych přirovnala ke splašenému rychlíku, v němž si k vám po každé stanici přisedne jiný spolucestující a vy tak nemáte čas si ho jednak pořádně prohlédnout nebo s ním navázat nějaký vztah… uznávám, špatný příklad. Kdo by s neznámým týpkem ve vlaku chtěl mít společného víc než občasný oční kontakt, ale snad chápete, co jsem tím chtěla říci. Povídky na mě ve většině případů působily jako vytržený kousek z něčeho většího a já bych se nebránila probádat i ten zbytek. Jenže ten neexistuje. Spousta příběhů… vlastně všechny mají potenciál roztáhnout křídla v samostatný komiks. Obzvláště pak povídka Červená a na ni navazující Vzteklí psi.

Jehly, špulky a knoflíky, pojďme kosit zombíky

Abych si ovšem po celou recenzi pouze nevylévala srdíčko, pojďme zabrouzdat pod povrch. Oba autoři si spolupráci chválí a rovněž si myslím, že jim téma sedlo jako prdel na hrnec. Když už si myslíte, že zábavní průmysl motiv konce světa protáhl snad všemi kanály, vesmírnými stanicemi, mutacemi a bůh ví jakým dalším svinstvem, Afterpunk si na to jde po svém. Nevymýšlí nic nového, zato pracuje s tím, že čtenář bude mít nějaké to povědomí, jak vypadá apokalypsa z různých úhlů i příčin. Nezaobírá se popisy, jak to všechno začalo, kde se to vzalo nebo proč se lidstvo vybombardovalo atomovkami. Jako konzument jste vhozen přímo do akce. Krásné na tom je, že vám stačí pár vteřin dát si dvě a dvě dohromady, a bez větších potíží se budete orientovat v situaci.

Ve scénářích je dávka ironie, sprosťárny létají vzduchem hlava nehlava a násilí, beznaděj i morbidní humor tomu všemu dávají příjemný drive. Pro ty, co nesnáší anglicismy, má to zkrátka šťávu. Možná si ti starší z vás ucvrnknou z nostalgie povídky Máslový sušenky a zavzpomínají na dětská léta odpírání nadměrné konzumace cukru aneb kde si snad každá babča schovávala šití. Vím, že mě teď asi nechápete, ale pochopíte, až si komiks sami přečtete. No, a aby toho nebylo málo, taste zásobu papírových kapesníků na dosah ruky, jdeme se podívat na zoubek výtvarnému provedení.

Zdroj: Crew

Polonahé holky a sekání hlav pro každého

Zatímco scénář pro každou povídku sepsal Jonáš Ledecký, v kresbě mu dopomohl Michal Suchánek. Stejně jako u komiksu Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo dvojice kreslířů vyvolává neúmyslné srovnávání výtvarných stylů. Zatímco Ledecký skvěle pracuje s výraznou dynamickou linkou, Suchánek z každého panelu udělá propracované umělecké dílo samo o sobě. Oba styly mají něco do sebe a k tématu sedí, ale chtě nechtě je budete porovnávat a hodnotit.

Ať už dáte plusové body komukoliv, oba umělci se svého úkolu zhostili na výbornou. V tom množství detailů je vidět, kolik tvrdé práce za sebou dvojice má. O tom se ostatně můžete sami přesvědčit v bonusové sekci na konci. Mě například neskutečně pobavil chlípný žabák na dětském hřišti, což nepochopíte, dokud to neuvidíte sami. Takových příkladů je komiks plný. Pojďte k nám, máme tu strong female character, cholericky násilného manžela roku, osamělého pijana, vraha s komplexy z dětství, opuštěného psíka, captcha i tichou noc. Stačí si vybrat.

Bude nebude… snad raději nebude

Tak jak to dopadne? Bude to zombie apokalypsa? Invaze mimozemšťanů? Napadnou nás zmutovaní kanibalové? Čeká nás vzpoura robotů? Nebo Zem lehne popelem v jaderném pšouku? 

Upřímně doufám, že dříve vyhasne Slunce. Přestože nejsem rozhýčkaná happy endy, v tomto případě bych si ho přála. Afterpunk sice nějaké má, ale ve většině povídek je to hořkosladký konec. Jak to s civilizací dopadne, se doufejme nikdo z nás nedozví. Nechme to dalším generacím, stejně tak jako populační růst, klimatické změny, degradaci přírodních zdrojů, ozónovou vrstvu a tak dále… nepříjemné zakončení. Omlouvám se, vymyslím něco lepšího… hm, když už přiletí mimozemšťané, ať je to v míru a bez análních sond, když už vypukne zombie nákaza, ať se všichni hráči světa semknou a ukážou těm ostatním jak na to, a když už vypukne jaderná válka, pánbůh nám pomáhej.

Snad se zase uvidíme u dalšího českého komiksu a kdo ví, možná bude z pera této dvojice. Nechme se překvapit… nic jiného nám ostatně nezbývá. Pac a pusu.

Afterpunk je osvěžujícím přírůstkem do českého komiksového rybníčku s originálním zpracováním tématu apokalypsy. Přináší širokou škálu příběhů, dynamický scénář a kvalitní výtvarné provedení. Přestože některé příběhy mohou působit nedokončeně a zanechávat chuť po větším prozkoumání, celkový dojem z komiksu zůstává pozitivní. Je to holt zajímavá četba pro fanoušky se zálibou v morbidním humoru a pozorování vyrýsovaných pozadí hlavních hrdinek.

Klady
  • originalita tématu apokalypsy
  • rozmanitost příběhů
  • kvalitní výtvarné provedení
  • svižný scénář s ironií a morbidním humorem
  • bonusy na konci
Zápory
  • neúmyslné porovnávání uměleckých stylů
  • některé příběhy mohou vypadat nedostatečně rozvinuté
  • skoky mezi povídkami a prostředím mohou vést ke ztrátě kontinuity
Infobox
0.0

Doporučujeme

Zpracování

Příběh

Napětí

Vtažení do děje

Postavy

Dialogy

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.