Almighty Kill Your Gods – léčitel

Almighty: Kill Your Gods – buď pravá Alfa

13. 7. 2021
 

V Almighty: Kill Your Gods se ujmete role zabijáka bohů, který byl povolán zpět za účelem zabránit jedné z největších katastrof. Almighty: Kill Your Gods nám přináší studio RUNWILD Entertainment, od nichž můžete znát předchozí hry Cirkits: Toy Robot Racing nebo Pooka: Magic and Mischief. Recenzovaný titul je ve fázi předběžného přístupu.

Rohatý bohové

Poté, co byl váš domov zdecimován bohy a váš lid byl brutálně povražděn, jste opět povoláni, abyste ukončili řádění bohů a zjednali lidem spravedlnost. Patříte mezi legendární válečníky, uctívané jako Alfa, jste jedinou bytostí, jež disponuje takovými schopnostmi, které mohou konkurovat i samotným bohům.

Na výběr máte dvě postavy

Po krátkém vysvětlení příběhu budete mít možnost vybrat si ze dvou předdefinovaných postav – muže a ženy. Hře by prospělo, pokud byste měli možnost si sami sestavit Alfu a určit si výzbroj, zbraň nebo vzhled tak, abyste získali důležitou schopnost nebo výhodu. Bohužel to zde takto nefunguje a postavu si upravujete až v pozdější fázi hry prostřednictvím připravených předmětů.

Znovuzrození Alfy

Coby znovuzrozená Alfa bez jakýchkoliv dosavadních zkušeností se musíte nejprve podrobit speciálnímu výcviku, během něhož vám božská jelení hlava objasní všechny vaše útoky, kterými disponujete. Na zeleně kouřící hlavu jelena si raději zvykněte, neboť k vám bude promlouvat poměrně často. Hned na úvod dostanete ohnivé rukavice určené pro delší dobu používání, a právě tyto zbraně mohou působit odstrašujícím dojmem, neboť získáte velmi nepříjemný pocit, že svým nepřátelům rozhodně neubíráte na životě. A bohužel budete mít naprostou pravdu.

Rukavice jsou vaší základní zbraní

Rukavice mají dva typy útoků – lehký a silný. V tom lehkém střílíte menší rakety, jako byste pálili z kulometu. Silný útok má navíc ještě dvě fáze a v té první buď nabijete sílu zbraně a vytvoříte tak ohnivou kouli, jež způsobí nemalé poškození, nebo můžete střílet jednu ohnivou kouli za druhou, ale udělíte tím mnohem nižší poškození než v předchozí fázi útoku.

Nechybí ani útok zblízka, ale tato mechanika je poněkud neohrabaná, neboť se nachází na tlačítku F, a pokud budete chtít v zápalu boje rychle utéct nebo se vyhnout úderu nepřítele, mnohdy si přerazíte prsty. Neočekávejte ale žádné efektní kombinace útoků nebo závěrečné údery, jelikož ve hře žádné z těchto možností nenajdete.

Běžte jako by vám hořela koudel u zadele... doslovně

Nicméně s rukavicemi a bojem zblízka to nekončí, stále máte možnost použít např. „charge attack“ a úder ve výskoku. Nabitý útok je prudký výpad vytvářející kolem vás ohnivou auru, díky níž je relativně snadné nepřítele zneškodnit. Nicméně jej nebudete používat příliš často právě kvůli tlačítku pro boj zblízka.

Posledním typem útoku je úder ve výskoku, ale ani tuto schopnost nebudete příliš používat, už jen proto, že vás může snadno zabít – nepřátelé vás totiž pokaždé zasáhnou. Jak ale název napovídá, je nutné vyskočit a těsně nad zemí opět stisknout bojové tlačítko F, čímž vytvoříte ohnivou tlakovou vlnu. Tuto schopnost bych ovšem využil opravdu jen v případě, že hrajete v kooperaci s dalšími hráči, aby od vás odlákali pozornost nepřátel.

Hratelnost je primárně postavena na kooperaci s ostatními hráči. Pokud se tedy rozhodnete být vlkem samotářem, bude titul minimálně zpočátku prakticky nehratelný, neboť postava je opravdu slabá. Tady právě vzniká ten největší problém hry.

Vylepšení postavy

Zdraví nebo energie se nevylepšuje zvyšováním úrovně vaší postavy, jak je tomu zvykem v jiných hrách. Almighty: Kill Your Gods to řeší stylem přidávání pater do věže s názvem „Tower of Might“, přičemž každé patro představuje mírné zlepšení vašich vlastností. Nejvyšší dosažitelná úroveň věže je zatím patnáctá.

Po dokončení výuky se vám zpřístupňují další obchodníci a jedním z nich je The Vault, u něhož si můžete zvolit příslušnou kategorii postavy. Jsou vám k dispozici tři předdefinované a pojmenované kategorie: „Primal Wolf Build“, „Primal Defender“ a „Primal Healer Build“.

Wolf Build je klasický útočník, jehož cílem je způsobit co největší poškození ze všech. Primal Defender je role tanka, jehož úkolem je naopak přijímat co nejvíce zásahů od nepřátel, a posledním je Healer Build – jak již z názvu vyplývá, je to léčitel.

Vzhled je možné změnit

Na základně si navíc lze také zřídit obchod, ve kterém si později můžete změnit pohlaví. Proto není podstatné, zdali jste si na začátku nastavili mužské, nebo ženské. Nemůžete si vybrat, jaké schopnosti nebo dovednosti bude postava mít, ale přesto existuje možnost si ji přetvořit podle sebe. Připouštím, že to není pro průchod hrou až tak důležité, jelikož se jedná čistě o změnu vzhledu bez dalších aspektů.

K dispozici máte celkem slušnou nabídku rohů, očí, ocasů, emocí, barev, jaké můžete mít na brnění, aj. Všechny zmíněné inovace se vám odemykají během postupu hrou, přičemž některé modely nebyly dosud přidány, proto najdete i několik nevyplněných políček. Přesto jde o poměrně sympatické zpestření, jež využijete zejména při hraní ve skupině, abyste své postavy odlišili. Ale jinak jej téměř nevyužijete.

Rychlý pohyb po mapě

Po lokacích se pohybujete prostřednictvím létání, běhu nebo teleportů, ty však musíte nejprve odemknout. Létání spotřebuje poměrně rychle energii, proto nepočítejte, že se dostanete z jedné části ostrova až na samotný konec jeho hranic. Nejlepším přítelem se stane běh. U toho se rovněž spotřebovává mana, ale mnohem nižší rychlostí než ve srovnání s letem.

Získávání surovin pro posílení základny

Veškeré předměty získané ze zabitých nepřátel či získané z krystalů a beden je nutné dopravit do extraktoru, odkud budou přeneseny do skladiště ve vaší základně. Není to ovšem tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Extraktor má dvě fáze, během první je třeba nejprve aktivovat systém a až poté můžete do teleportačního zařízení vhodit cenné předměty.

Při zahájení druhé fáze se k vám začnou přibližovat nepřátelé, aby vám zmařili vaše plány. Pokud zemřete, všechny předměty ztratíte a transfer skončí. Hrajete-li sami, očekávejte, že budete umírat ve větším množství, neboť jak už bylo zmíněno, celá hra je primárně určena pro spolupráci ve skupině s ostatními hráči.

Ať už se rozhodnete hrát sami nebo s přáteli, čeká na vás více než třicet různých misí, které jsou poměrně zábavné. Je však pravdou, že nejvíce otravnou byla mise na chycení a teleportování živého kance. Tento úkol jsem nesnášel už jen proto, že ho musíte chytit a ještě přežít teleport, nic jednoduchého.

Grafické rozhraní není nejlepší

V oblasti grafiky Almighty: Kill Your Gods sice neposkytuje nejlepší ztvárnění, ale současně nijak neuráží. Provedení scenérií je na několika místech velmi pěkně zpracované, ovšem jinde zase pokulhává a podobně jsou na tom i modely jednotlivých postav a nepřátel. Přihlédněme ale ke skutečnosti, že se jedná o předběžný přístup a tvůrci mohou tyto grafické nedostatky ještě vylepšit.

Otravné čekání

Z neznámého důvodu má tento titul otřesně dlouhou nahrávací obrazovku. Na hlavní nabídku hry jsem čekal nejdéle dvě minuty, nicméně si alespoň můžete uvařit kávu. Zemřete-li během průchodu hrou, nahrávací obrazovka funguje poměrně rychle, ale i tak si chvíli musíte počkat.

Hudba je to nejlepší ve hře

Hudební doprovod je výborný, jedná se o směs rocku a asijské hudby. Do tematiky hry rytmické melodie dokonale zapadají. Jenom opravdu netuším, zdali se jedná o chybu, či to tak má být, ale během hraní se mi několikrát stalo, že melodie vypadla a potom se z ničeho nic zase spustila.

Almighty: Kill Your Gods zahrnuje některé nedodělky, jako je špatná grafická stránka na některých místech, vypadávající hudební doprovod a nepovedené souboje, které jsou primárně určeny pro multiplayerovou sestavu. Přesto se domnívám, že pokud by se vývojáři postarali o zlepšení hratelnosti, mohlo by se jednat o velmi zajímavý kooperativní titul s pěknou grafikou, který by neměl chybět ve vaší knihovně. V tuto chvíli mu nicméně nemohu kvůli jeho kvalitě a technickém výkonu dát vyšší hodnocení, ačkoliv bych chtěl. Na Steamu lze hru zakoupit za 22,49 eur.

Klady
 • zábavné při hraní s přáteli
 • hudební podklad
 • velká škála úprav
 • rozsáhlé lokace
 • více než třicet misí
Zápory
 • singleplayer je ze začátku nehratelný
 • časté výpadky hudby
 • dlouhá načítací obrazovka
Platforma PC
 • Datum vydání 05.05.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.