Anglerfish - úvodní fotka

Anglerfish – i randění může být horor

23. 4. 2023
 

Anglerfish představuje hororovou a zároveň randicí hru, kde neustále dokola umíráte a umíráte, ale nebojte se, budete se u toho neskutečně bavit. Titul vytvořilo malé nezávislé studio z Dánska – Professional Villains –, které se zaměřuje na vytváření interaktivních kousků založených na příběhu. Professional Villains také vytvořilo hry jako The ER: Patient Typhon, Hunting Huber či The ER.

Co znamená Anglerfish?

Anglerfish, u nás známá jako tykadlovka holboellova, je ryba z řádu ďasů, která žije v mořích celého světa. Tak, a teď fórky stranou, Anglerfish, jak se nazývá bar v této hře, se nachází v Mols Mountains a vypadá přesně jako hlava tykadlovky. Příběh začíná jako typický čtvrtek, ať už tím míní autoři cokoliv. S vašimi kamarády vyrážíte do tohoto odlehlého baru, abyste oslavili rozlučku se svobodou jednoho z nich. Vaši přátelé se rozhodnou uspořádat soutěž o to, kdo získá místo svědka tím, že musíte nasbírat co nejvíce telefonních čísel od místních slečen. Po dosti zvláštním úvodu se tak ocitáte uvnitř baru a zde se rychle mění večírek na spirálu hrůzy, když se návštěvníci baru promění na příšery. Máte na to, abyste tuto noc přežili?

Anglerfish je hororově dobrodružná hra, která kombinuje 2D akci a lehké řešení hádanek. Anglerfish nevyžaduje žádný návod, vše vás učí takříkajíc za pochodu a někdy i trochu tvrdě. Kromě ovládání hlavního hrdiny (jenž je oblečen do masky pandy a má na sobě japonskou školní uniformu) jsou jedinými důležitými prvky střelba ze zbraně a interakce s okolním prostředím, které se každou další hrou trošku mění.

Žít, umřít a opakovat

Náš hrdina pročistí bar od příšer a sestupuje do hlubin pod barem, kde zabíjení a sbírání čísel nekončí. Umřete tu často, ale nebojte se, každá smrt vás vrátí opět před bar. Vše tak může začít nanovo. Před vstupem do baru na vás čeká pes, jenž vám položí pokaždé jinou otázku, která zřejmě formuje, co se ve hře změní. Pokaždé, když hlavní postava zemře, se totiž cyklus poupraví a hra se v něčem malém (později i ve velkém) změní. Co to pro vás znamená? Nemusíte tak umírat stále stejnou smrtí na stejném místě. Jistě však umřete třeba zase o místnost dál, než jste byli předtím. Po několika opakováních se ve hře objeví nová postava soukromého barmana, který vám nabídne lahodné nápoje, i na něj si však dejte pozor. Nápoje totiž mění aspekty hry, například přidají nemožnost střílet, obrátí vám ovládání nebo zrychlí nepřátele.

Smrt je cesta

Umírání je v Anglerfish hlavním a důležitým bodem. Hráč umírá často, různě a tím si mění svoji další hru. Například když umřete mezi květinami, které vás napíchnou jako maso na špejli, můžete v další hře přeletět danou oblast na nafukovací kačence, což je, řekněme si na rovinu, pěkně trhlé, ale zároveň je to i rychlý způsob přepravy. Pokud se stane, že umřete při řešení nějaké hádanky, je možné, že až se vrátíte, řešení bude jiné. Díky všemožným úmrtím, tak můžete objevit spoustu a spoustu skrytých věcí a obsahu. Například potkáte T. rexe, který sežere svoji oběť na záchodě, nebo najdete mrtvolu, jež vám je nápadně podobná.

Anglerfish - mrtvola

Zábava na každém kroku

Anglerfish je sice hororová adventura, ale s vtipnými prvky. Na začátku, když jsem se pokoušela změnit obtížnost na lehkou, se mi hra sama od sebe přepnula na tu nejtěžší. Samozřejmě jsem zkoušela ukončit i spirálu věčného umírání a toužila jsem opustit danou oblast. Boxerská rukavice mi tak vyčinila, abych věděla, že odchod není možný. Pokud si uprostřed hry hráč zatouží dát pauzu, objeví se velice vtipné popisky nad hlavou postavy, jako jsou ASMR, Break, Normal. Naše hlavní postava u toho ještě stojí, jako když na ni někdo míří pistolí.

Další funkcí, kterou Anglerfish využívá, jsou prvky z jiných médií. Některé z místností, do kterých se dostanete, vás nasměrují na jinou bezplatnou hru, web vývojáře nebo třeba změní hru na point-and-click adventuru. Vše je zde možné, proto ani po několika hodinách neztrácí Anglerfish svoje kouzlo.

Trpaslíci

V Anglerfish budete také mít možnost sbírat trpaslíky s barevnými čepičkami, které se vám ukládají u soukromého barmana. Trpaslíci jsou buď volně viditelní, nebo je najdete ukryté v jiných předmětech. Pokud je toužíte sesbírat všechny, doporučuji střílet do všech předmětů, jen tak pro jistotu. Na jejich přítomnost vás většinou upozorní trčící čepice. A hlavně pozor na hrnce.

Jukebox je vážně pecka

Prostřednictvím jukeboxu si můžete vybrat svoji hudební skladbu, která vás bude provázet. Od melancholických, strašidelných až po dosti netypické skladby, jež výborně vykreslují hororovou atmosféru. Najdete tu skladby od A. Fabrina, Michaela Fynna či leunbach.

Design hry má také něco do sebe, ať už se hráč prochází podzemními kobkami, něčím, co připomíná nemocnici, či dlouhými temnými chodbami, kde jsou vám jediným světlem motýlci. Některé výjevy jsou obzvláště znepokojivé a perfektně s nimi kontrastují výjevy, u kterých se potrháte smíchy.

Hra Anglerfish byla velmi příjemným překvapením. Líbí se mi její výtvarný styl a smysl pro humor. Vždy mě dokázala překvapit něčím novým, ať už jinou smrtí, či nějakou drobnou odchylkou. Až mi bylo ve finále líto, že už je konec. Rozhodně vám ráda tuto hru doporučím.

Klady
 • vaší smrtí se vždy něco změní
 • hlavní postava
 • výtvarný styl
 • hudba
 • humor
 • atmosféra
Zápory
 • pro někoho možná frustrující opakování
Platforma PC
 • Datum vydání 10.11.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.