Cesta lemovaná skalami

American Truck Simulator - Colorado – procestuj kus Ameriky

21. 12. 2020
 

Vývojáři z SCS Software nám jako každý podzim servírují nálož nových DLC s dalším rozšířením mapy do svých her Euro Truck Simulator 2 a American Truck Simulator. Zatímco v době psaní této recenze Iberia do Euro Truck Simulatoru 2 ještě nevyšla, svůj počin do American Truck Simulatoru vývojáři již vypustili do světa. American Truck Simulator - Colorado, v pořadí devátý stát vyšel 12.11.2020 na Steamu za cenu 11,99 Eur a já se pokusím zjistit, zda se Colorado podařilo natolik, aby překonalo pro mě dosud nejpovedenější Oregon, od jehož vydání už nějaký ten pátek uběhl.

Podeváté a nejlíp?

Venkov, skalnaté hory, lesy větší či menší města, to vše vám hra nabídne v tomhle novém DLC. Propracovanost vegetace a silnic je zde dle mého zase o kus lepší než v předchozích rozšířeních. Velkým pokrokem už v minulých státech bylo to, že jste neprojížděli jenom dálnicemi, ale i silnicemi vyšších a nižších tříd. V tomto DLC je to podobné a budete více křižovat silnice v zapadlých vesničkách amerického venkova. Benzínky a odpočívadla v americkém stylu nebudou výjimkou, ale tohle fanoušci her od SCS jistě už znají. Při vašich cestách bude vaše pozornost sváděna k prohlížení velkolepě zpracované krajiny lemované skalami, řekami, potůčky a dalšími přírodními krásami, které coloradská příroda nabízí. Nesmíte se však nechat uchlácholit příjemným prostředím, je třeba udržovat nejvyšší stupeň soustředěnosti a neminout například svítící elektronické cedule s varováním padajících kamenů na vozovku.

V American Truck Simulator - Colorado se podíváte do celkem 13 měst, včetně hlavního Denveru, který patří mezi ty největší, ale samozřejmě navštívíte i menší města jako například Pueblo. Projedete se i několika zajímavými místy jako je Wolf Creek Pass, Eisenhower Tunnel v blízkosti Denveru nebo okusíte jaké to je jezdit po Million Dollar Highway.

Velkou výzvou pro hráče budou představovat cesty do firmy Maniq. V úzkých “polňačkách“ (jak by se u nás na Moravě řeklo), si budete muset hlídat, kdy zatočit, jinak se může snadno stát, že se s nákladem do zatáčky prostě nevejdete.

V Denveru budete plnit zakázky pro Denver International Airport, kde se mimo jiné projedete v letadle, ano slyšíte správně, jak jsem to myslel, nebudu prozrazovat a nechám to jako překvapení.

Asi není potřeba tohle DLC dalekosáhle popisovat, nejlepší bude to zažít na vlastní kůži, ale skalní fanoušci jistě nebudou zklamaní. Naopak, ATS Colorado je jasným příkladem, kam se engine od SCS Software posunul a co dokáže stále nabídnout. Vývojáři jej stále s péčí rozvíjejí. Colorado svou krásou rozhodně překonalo můj dosud oblíbený Oregon a je to v současnosti nejlíp zpracovaný stát v American Truck Simulatoru. A jako vždy je cenovka 11,99 eur odpovídající. Už se nemůžu dočkat na Iberii v Euro Truck Simulatoru 2. Colorado nasadilo vysokou laťku, kterou bude obtížné překonat a já s očekáváním vyhlížím, jestli se Iberie povede alespoň stejně dobře.

Má to snad nějakou vadu?

Je něco, co by šlo tomuto rozšíření vytknout? Bude to opravdu hodně těžké hledat nějakou vadu. Za celou dobu jsem nenarazil na nic, co by mi na Coloradu vyloženě vadilo nebo by nějakým způsobem ovlivňovalo hraní. Obsahem i kvalitou zpracování se opravdu jedná o to nejlepší, co jsme od SCS Software mohli vidět.

Co však ale musíme zmínit je fakt, že s rostoucí kvalitou rostou i hardwarové požadavky. Pokud máte doma alespoň základní standard dnešní doby, bude vám to stále bohatě stačit na nejvyšší grafické nastavení.
Osobně jsem hrál ve FULL HD rozlišení s RX 570 a Ryzenem 5 3600 a žádný problém s výkonem nebyl, nicméně pokud jste stále vlastníci nějakého Intelu 4. generace a grafiky typu GTX 660, můžete začít pozorovat menší propady snímků. I když třeba hrajete jenom hry od SCS Software, tak bych i v tomto případě zvažoval nějaký upgrade. Naštěstí stále platí, že není potřeba investovat několik desítek tisíc korun, abyste si tuto hru užili.

Kam dál?

Každého fanouška jistě napadne, kam se po Coloradu přesuneme dál. Asi nejpravděpodobněji to bude Wyoming nebo Montana.
Osobně tipuji právě Wyoming, rozhodně by to byla nejlogičtější volba, vzhledem k tomu. že tento stát kromě Colorada sousedí s již vydaným Utahem a Idahem.

Po 4 měsících od vydání Idaha zde máme Colorado, které dokázalo předčít všechna má očekávání a řadím jej jako nejlépe zpracovaný stát v ATS. Nabízí spoustu nových výzev a desítky hodin herní doby. To vše za stále přijatelnou cenu. A když zrovna nebudete chtít plnit zakázky, můžete kamionem prozkoumávat i jiná místa, na která byste se při plnění zakázek jen stěží dostali.

Klady
 • různorodost prostředí
 • přítomnost nejdůležitějších a největších zajímavostí ze státu Colorado
 • další desítky hodin kvalitního obsahu za rozumnou cenu
Zápory
 • vyšší hardwarová náročnost
Platforma PC
 • Datum vydání 12.11.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.