Creatura – utvořte si svůj vlastní ekosystém

1. 5. 2022
Zdroj náhledu: Koksny

Když jsem se dozvěděl, že existuje hra, ve které si můžete hrát pomalu na samotného Stvořitele, nemohl jsem odolat a hned jsem se do ní musel pustit. To jsem ale nevěděl, co jsem si to na sebe ušil za bič. Vývojářské studio Koksny.com totiž promýšlelo vše do obrovských detailů, a to místy až do takových šíleností, že jsem si říkal, co se to v tom mém viváriu zatraceně děje?

Přitom heslo hry zní tak naprosto jednoduše: „Sázej, pěstuj, stvoř.“ A to všechno vlastně i děláte. Místy ale bohužel tak složitou cestou, že je snad i potřeba studium biologie na nějaké univerzitě. Vaše vivárium, kde si všechno tak hezky pěstujete a kombinujete, je totiž docela zlobivá věc a někdy se mu prostě ani nechce a ono vám to dá jasně najevo.

Bez tutoriálu si ani neškrtnete

Běžný hráč nemá bez tutoriálu absolutně žádnou šanci hru zvládnout. Tento úvod je rozdělen do několika mála misí, kde vám dva vědci budou říkat, co přibližně máte dělat a jak vlastně veškerá herní biologie funguje. Během těch prvních misí vás tak naučí sázet kytičky, ostříhávat je, prodávat je a křížit je. Zní to jednoduše, že? Jenomže co když se namnoží řasa a vy musíte použít pesticidy, rychle pustit filtr kvůli vodě, nebo se vám tam něco přemnoží?

To nás přivádí i k formám života. Ze začátku máte buňky, ze kterých se stávají například malí červíčci. Některé z nich jmenujete královnami skupinek, abyste měli pár druhů, a nakonec se vám třeba povede vypěstovat i vlastní rybičku. Do toho si to prosázíte kytičkami, které by ona stvořeníčka mohla jíst, a všechno by mohlo být v pohodě. Jenomže vy potřebujete i peníze, abyste mohli případně do vivária dokupovat věci jak na design, tak na klasickou údržbu. Takže musíte kytičky ostříhávat a prodávat například jejich lístky. Jenomže to je hromada, ale neskutečná hromada času.

No a nakonec vás v tutoriálu naučí nějaké ty základy genetiky – jak nechat mutovat kytičky, podle jakého vzorce, případně jak to dělat i tak, abyste vzorec nepotřebovali. Jaké chemikálie do toho poté vložit, anebo případně jak ji co nejlépe obarvit, aby vypadala, jak vy chcete.  A to jsme pouze v tutoriálu!

Zdroj: Koksny.com

Scénáře a volná hra

Scénářů je ve hře jen šest a jsou zábavou pouze na pár hodin. Slouží především, aby vám prohloubily vaše znalosti z tutoriálů. Naučíte se tak pěstovat ovocné stromy a samozřejmě velká zvířátka. Ta nejsou podobná snad vůbec ničemu, co jste si kdy mohli byť jenom lehce představit, nicméně jeden vypadá jako bludišťák a to mi udělalo ohromnou radost.

Jakmile pochopíte princip hry, máte hotovo a všechno stojí pouze na vaší kreativitě. Creatura nemá žádnou kampaň, není to budovatelská strategie a já bych byl i opatrnější se slovíčkem simulátor. Nicméně se tvůrcům nedá upřít jedna podstatná věc. Fantazii se v ní meze nekladou a vy si můžete udělat milion akvárií, terárií nebo vivárií. Všechno závisí na tom, jak se rozhodnete ve hře křížit všechny možné druhy.

Zdroj: Koksny.com

Obrovský nedostatek je genetika, levelování a finance

To, z čeho jsem ve hře i po x hodinách stále jalový, je genetika. Buďto můžete spořádaně vždycky jenom odkývat každou proměnnou, která jde, nebo se budete chtít více vyřádit a udělat z vašeho vivária něco skutečně pořádného. Systém levelování je takový prazvláštní. Čím větší level máte, tím více si můžete koupit potravin, pesticidů, ale i kamenů pro vaše stvořeníčka. Tyto věci se vám postupně odemykají, nicméně některé mají neuvěřitelně přemrštěné ceny, což s financováním, které je docela pomalé, může trvat sakra dlouho.

Nejsnazší cesta, jak získat peníze, je totiž prodej kytiček, trávy a lístků. To vše vám ale dohodí většinou pouhých pět zlaťáčků za kousek, což při ceně sošky za milion je skutečně výsměch.

Zdroj: Koksny.com

Hra se vejde do kapsy a dobře vypadá

Creatura má skutečně jednu obrovskou přednost – celá hra nemá ani jedno giga, takže pokud vyloženě hledáte něco malého a nenáročného, našli jste to, co potřebujete. Graficky je velice povedená. Důležité je v ní totiž rozeznat detaily (především na kytkách) a to vám hra jasně umožní i na ty nejmenší detaily.

Horší je to pak s jazykem. Hodí se pokročilá angličtina, bez ní se ve hře neobejdete. Tutoriál sice svítí barvičkami a říká vám co a jak, ale když nebudete vědět, co vlastně děláte, nezopakujete to a minimálně o pár evolucí se při hraní ochudíte.

Creatura je velice propracovaná hra. Místy je bohužel zbytečně složitá a bez jazykových znalostí a dlouhého tutoriálu nemáte absolutně šanci se ji naučit, natož si ji zahrát. Nicméně pokud se vám to vše podaří, máte před sebou příjemnou hru, ve které si můžete hrát na Stvořitele, a to je prostě super. Závěrečné hodnocení tak je, že ceně se rovná rozhodně i kvalita.

Tagy:
Klady
 • na první pohled hezké příšerky
 • zajímavý námět
 • malá náročnost na stroj
Zápory
 • nutná jazyková vybavenost
 • časté bloudění v kruhu
 • občasné zaseknutí se na místě
 • místy zbytečně složité
Platforma PC
 • Datum vydání 31.03.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Patrik Klicman

  Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.