Dawn of man náhledovka

Dawn of Man – strategická hra z pravěku

23. 2. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Dovolte mi vám představit strategickou hru zasazenou do pravěku, která si získá vaše srdce. Hra nese název Dawn of Man, v českém překladu Úsvit člověka, a vaším úkolem v ní je dovést malou vesničku s pár divochy přes dobu kamennou až do doby železné. Úkol je to nelehký a úspěch je jen ve vašich rukách.

Dawn of Man v zimě

Herní módy

Dawn of Man obsahuje více módů, nicméně ze začátku máte k dispozici pouze dva. Prvním je klasická hra, kde vedete svůj lid z jedné doby do další a učíte je nové technologie. Nové technologie získáváte pomocí rozvojových bodů, které můžete dostat prakticky za vše – za prvního skoleného mamuta, za posbírání sta větviček, za přežití kruté zimy. Druhý mód je výzva a vaším úkolem je dovést skupinku mamutů na místo migrace. Další klasické hry a výzvy si můžete postupem času odemykat díky takzvaným milníkům, které získáváte v klasické hře. Například milníku, který se nazývá expanze, dosáhnete v momentě, kdy se vaše populace rozroste na dvacet lidí.

Doba kamenná

Klasickou hru začínáte v době kamenné, která se ve hře označuje jako paleolit. V této době je hlavním úkolem lov. Vyrábíte si kamenné nebo kostěné oštěpy a snažíte se ulovit pár nevinných zvířat. K výpomoci při lovu slouží takzvané „lovecké vidění“, do kterého se dostanete jedním kliknutím. V loveckém vidění spatříte všechny možné zdroje potravy – jak živočichy, tak ovoce a obiloviny. Zvířata jsou zbarvena podle obtížnosti. Červená představuje nejnebezpečnější tvory a patří sem například mamut nebo medvěd. Oranžová znázorňuje středně nebezpečné tvory. Zelená barva pak patří neškodným zvířatům, která vám nemohou ublížit a jejichž lov je jednoduchý a bez ztráty na životech. Díky lovu získáváte kůži, maso a kosti. Kůže se v téhle době považuje za jeden z hlavních stavebních materiálů, a tak jí musíte mít dostatek. Nechcete přece, aby vám človíčci umrzli. Velikou pomocí v téhle době jsou psi – psi s vámi chodí na lov, ochraňují vás a nebojí se za vás položit život. Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka.

Dawn of Man doba kamenná
Dawn of Man prase divoké

Nové technologie

Třetí doba nese název neolit, jinak také mladší doba kamenná. Zde již začíná ta pravá zábava. Lidé se zde naučí mnoho různých technologií a z některých lovců se stávají farmáři. Odkládají své oštěpy a do rukou berou zcela jiný nástroj, kterým je srp. V této době se nám totiž odemyká domestikace zvěře a zasévání obilovin. Díky obilovinám můžeme vyrábět mouku a z ní péct chleba, což nám poskytuje další zdroj potravy. V neolitu také můžeme ochočovat prasata, kozy a ovce. Lov už proto není tolik potřeba, přece jen nám naše jídlo běhá po dvoře. Ovce nám ještě jako bonus nabízí vlnu, díky které si můžeme vytvořit stylový zimní obleček. Naše technologie se zlepšuje, což k nám láká nové lidi, a naše populace se rozrůstá.

Doba bronzová a železná

V době bronzové se vám otevírají nové možnosti. Díky tavení bronzu si můžete konečně vytvářet pořádné bojové vybavení, jako je například bronzový meč a kožená zbroj. V průběhu hry na vás útočí nájezdníci a jejich počty se časem zvětšují, proto je důležité mít po ruce pořádný meč a na sobě odolnou zbroj. Blížíme se k závěru hry a dostáváme se do doby železné. Zde přecházíme z bronzových nástrojů na nástroje ocelové a jako bonus se nám do ruky k obraně dostává i štít.

Ovladatelnost a funkce hry

Hra sama o sobě není vůbec složitá, i když se to na první pohled nejspíše nezdá. K budování vám postačí pár jednoduchých menu, kde naleznete téměř vše. Nápověda hry je velice stručná, ale zato užitečná. Nacházejí se v ní všechny potřebné informace, a tak když tápete ve tmě, stačí jednoduše kliknout v pravém horním rohu na ikonku otazníku. Hra vám také nabízí různé grafy a tabulky. V tabulkách například zjistíte, kolik máte dobytka, jídla nebo surovin. Dále můžete ve svých statistikách zjistit, jakou má váš lid prosperitu a jakou máte prestiž. Prosperita určuje, jak dobře si vaše osada vede. Prestiž závisí na vaší populaci, budovách a technologiích. Čím vyšší máte prosperitu a prestiž, tím více k vám budou chodit noví přistěhovalci a tím častěji vás bude navštěvovat obchodník, proto je dobré si tyto statistiky držet vysoko.

Vykonávání práce

Práci hra rozděluje sama, bohužel ne vždy s tím jste spokojeni. Například v zimě nutně potřebujete vytvořit další stáj, aby vám zvířata neumrzla. Postavíte proto její základy a dáte na budovu vysokou prioritu, avšak chybí vám kožešina, a tak dáte vysokou prioritu i na sušák kůže. Vaši lidé ale mají jinou práci a nijak se tím nezaobírají, takže stáj dostavíte až v létě. Mezitím vám vaše zvířata umrznou a vy s tím nemůžete nic dělat. Je sice pravda, že můžete lidem do práce zasahovat tak, že jim nějakou činnost zrušíte, tím se vytížení práce sníží a vy můžete doufat, že člověk, co se zrovna nudí, skočí na práci s vysokou prioritou. Ne vždy se tak ale stane, a tak se potom cítíte frustrovaně, protože nad hrou nemáte plnou kontrolu.

Hra Dawn of Man zcela jistě patří mezi povedené strategie. Vést svůj lid od jeho počátku až do doby železné je výborný námět. Přeci jen, kolik takových her se najde? Člověk si tím připomene hodiny dějepisu na základní škole, ale více zábavnou formou.

Klady
 • originální strategická hra
 • velice jednoduché ovládání
 • člověk si u toho odpočine
 • funkce hry
Zápory
 • malá možnost ovládání svého lidu a přidělování práce
 • po nějaké době je hra stereotypní
Platforma PC
 • Datum vydání 01.03.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Adéla Pfefrová

  Od útlého dětství sledovala staršího bratra, jak hraje hry. A nakonec se to i pro ni stalo její vášní. V současné době téměř každý den ztrácí své nervy u hry Counter-Strike: Global Offensive, kterou hraje dlouhých 5 let. Její slabostí jsou rozhodně survival hry, jako například The Long Dark nebo The Forest. Svojí povahou je extrovert, když zrovna nesedí u her nebo seriálů, ráda poznává nové lidi a věnuje všechen svůj volný čas svým přátelům a rodině.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.