Cupity Dupity – náhledovka

Desková hra Cupity Dupity – příběh o myších a hodinách

26. 9. 2023
 

Cupity Dupity je roztomilou deskovou hrou inspirovanou zahraniční tradiční říkankou pro děti s názvem Hickory Dickory Dock. Hlavním mechanismem je rotace pracovníků spojená se sbíráním a umisťováním destiček. V této deskovce ovládáte tým různých myšek, které cestují na minutové ručičce kukačkových hodin nebo šplhají po šiškovém řetězu a snaží se posbírat různé předměty a poklady pro lady Kukačku. Komu se podaří během pěti hodin, než odbije půlnoc, nasbírat nejvíce bodů, vyhrál. O české vydání se postarala společnost Blackfire.

Cupity Dupity – krabice
Cupity Dupity – destičky

Překrásné zpracování s roztomilými postavičkami

Na první pohled vás určitě zaujmou velmi pěkné ilustrace. Motiv na krabici nádherně představuje, co se ve hře bude dít. Centrem všeho dění jsou dřevěné kukačkové hodiny, obklopené šlahouny rostlin a motivy listů. K hodinám neodmyslitelně patří lady Kukačka, která vás zve ke královské honbě za poklady rozesetými kolem. Seznámíte se s velkou myší a jejím obřím pytlem na věci Hamounem, skákajícím Hopsalem, neposedným Rošťákem a vzdělaným Hledačem. Jak jde čas, hodiny tikají a minutová ručička se otáčí, myšky z ní a na ni naskakují. Aby toho nebylo málo, máme tu i kočičáka, jehož pracka blokuje určité části hodin. To ale není všechno, prostor na krabici je omezený, a tak na ní chybí pátá a poslední myška Šplhoun a s ním spojené hodinové šišky s řetězem. V poslední řadě se pak ve hře můžeme setkat s pavoučkem jako vedoucím krámku.Cupity Dupity je určeno pro jednoho až čtyři hráče s doporučeným věkem deseti a více let. Dle údajů vám má zabrat až dvě hodiny, nicméně tento čas mi přijde poněkud nadhodnocený, hru určitě odehrajete o mnoho rychleji. Označila bych ji za eurovku, a to z důvodu mnoha nabízených možností k rozhodování a získávání bodů, ale zároveň příliš málo času k veškerému provedení. Musíte se opravdu zaměřit na konkrétní cíle, které si zvolíte, a současně plánovat některé akce kola dopředu. Někdy mi to přišlo až moc omezující. V pěti kolech toho stihnete na můj vkus docela málo, každou myšku totiž můžete použít víceméně pouze jednou a hra tak dost rychle utíká. Každopádně herní mechanismus umožňuje si deskovku o další kola v klidu prodloužit.

Cupity Dupity – destičky s poklady
Cupity Dupity – karty myšek
Cupity Dupity – Rošťák
Cupity Dupity – figurky

Myšky mají různé vlastnosti

Na začátku hry si sestavíte herní plán představující hodiny, do kterých musíte sestavit a nainstalovat jejich ručičky. Čísla na hodinách lemují okvětní lístky skládající se z vnitřního a vnějšího okraje. Z boku pak k plánu pasují destičky s pavoučím krámkem a s úkoly. Ve spodní části je bodovací stupnice a místo pro poslední destičku představující šišky s řetězem. Tvůrci nicméně počítali s tím, že by to nemuselo být z hlediska prostoru úplně pohodlné, a destičku tak lze umístit díky její samostatnosti kamkoliv do prostoru. Každý hráč si vylosuje originální destičku honby za pokladem a zvolí si barvu myšek, pro které dostane dřevěné figurky ve tvaru konkrétních postaviček a také jejich karty představující inventář.Jednotlivé myšky mají specifické vlastnosti odrážející se v jejich jméně. Hamoun má ve svém inventáři místo pro pět předmětů, tedy nejvíce ze všech, ale zas zabírá na minutové ručičce více místa. Hledač má čtyři místa, ale jeho schopností je si líznout více předmětů a vybrat si. Hopsal, jak název výmluvně napovídá, může skočit až o dvě políčka na hodinách dopředu, než se nachází ručička, a poslední z ciferníkový myšek je Rošťák, který má sice jen dvě místa v mošničce, ale jedná se o myšku navíc, kterou lze v průběhu hry získat, a má dovednost teleportovat se na různá místa a potenciálně tak za dané kolo hrát i dvakrát. Poslední myškou je Šplhoun, který nemá mošničku a nijak se s ním po hodinách nepohybuje, pouze s ním dle akcí šplháte po řetězu.

Cupity Dupity – šišky
Cupity Dupity – hodiny

Naskoč, vyskoč, posbírej a doruč co nejvíce pokladů

Cupity Dupity začíná v sedm hodin večer. Na základě vylosované destičky hráči rozmístí své myšky na konkrétní místa na hodinách a hra začíná. Jedno kolo se skládá z dvanácti tiků, tedy pohybů minutové ručičky z čísla na číslo po obvodu hodin. Na každém čísle se zastaví, a pokud se na vnitřní části nacházejí nějaké myšky, mohou naskočit na ručičku anebo si zvolit zůstat na místě, sebrat předmět a provést akci. Předměty se nacházejí na začátku kola na každém z čísel, a kdo přijde první, ten jej může sebrat a umístit myšce do mošničky. Dále se předměty dají získat provedením akce, nějakou akci představuje každé číslo. Můžete získat/teleportovat Rošťáka, šplhat po řetězu, líznout si předmět, vzít si kartu, navštívit krámek nebo doručit předměty.A to je, oč tu běží, doručování předmětů, proto je to honba za pokladem. Předměty jsou skvěle vypadající příjemné akrylové destičky existující v pěti barvách a pěti navzájem se kombinujících symbolech. Hráči pak mají na svých destičkách v mřížce 4 x 4 vyobrazené konkrétní barvy a symboly, které se snaží doručením posbírat. Za každý hotový sloupec nebo řádek na konci dostanou body. Zároveň jsou vyloženy karty úkolů zobrazující další předměty, a pokud je doručíte, získáte body. Existují tu i speciální zlaté předměty, královské propriety, které musíte doručit přímo lady Kukačce a získáte tak další bodovou odměnu. Poslední akcí s velkým přídělem bodů je postupné šplhání a dosažení konce řetězu. Ten, kdo je první, získá bodů nejvíce. Další myšky v pořadí jich mají postupně méně a méně.

Cupity Dupity – kartičky
Cupity Dupity – akce

Kromě naskočení mohou myšky vezoucí se na ručičce pro provedení akce vyskočit. V případě, že jsou myšky jak na ručičce, tak na čísle, má vyskočení přednost. Pokud máte na ručičce i na okraji své vlastní myšky, můžete si navzájem předávat jejich předměty. Získáte tak další strategický prvek. Myšky, které naskočí, mohou v následujících ticích vyskočit. Jakmile myška vyskočí a provede akci, už s ní toto kolo nehnete. Na ručičce také ale není neomezené místo a může se tak stát, že naskočivší myška vytlačí jinou ven a ta se musí uchýlit na aktuální nebo předchozí číslo. Druhým kolem na řadu přichází také kočičí pracky, které jedno až dvě čísla zablokují, a nemůžete je tedy dané kolo použít. Místo se určí hodem speciální kostkou. Společně s losováním kamenů tu je tak přítomný i aspekt náhody a interakce mezi hráči. Při akci v pavoučkově krámku si můžete vzít žolíkový předmět nebo vystavené předměty z jeho aktuální nabídky.

Ačkoliv se tematicky může zdát Cupity Dupity jako hra pro děti, není tomu tak. Desková hra vyžaduje strategické myšlení a plánování kol dopředu. Zároveň je ale třeba reagovat na náhodně vytažené předměty a změny situací v podobě vyhození soupeřem nebo zablokovaných akcí. Díky těmto prvkům jsou partie dostatečně variabilní a nikdy nejsou stejné. Titul nabízí množství rozhodování, pravidla jsou na hru od desíti let docela rozsáhlá, ale doplněná o názorné ukázky, z kterých je vše hned jasné. Čím vícekrát si Cupity Dupity zahrajete, tím více budete vědět, na co se spíše zaměřit.

Klady
  • malebné ilustrace
  • kvalitní zpracování
  • spousta možností
Zápory
  • málo času vše provést
Infobox
0.0

Doporučujeme

Marcela Grázová

Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.