E3 – úvodka 2

E3 už nebude, GGWP

14. 12. 2023
 

S GGWP (Good game, Well played) si skutečně legraci nedělám. Takhle frajersky, stylově a flusancem do obličeje se rozloučili organizátoři legendárního Electronic Entertainment Expo (E3) se svými fanoušky. Trh je mrtvý, ať žije jiný trh? Největší veletrh se konal každý rok v Los Angeles a hrnuly se na něj pravidelně ty největší herní společnosti z celého světa. Přece jen, kde jinde přednést novinky než na tom největším festivalu, jaký na planetě je?

Každopádně i tato seance se stala obětí pandemie covidu. V roce 2020 byla zrušena kompletně, v roce 2021 byla pouze digitální a loni byla zrušena poté, co se většina velkých studií rozhodla nezúčastnit. Letošní organizační pokus selhal, protože údajně nikdo neměl chuť se ukázat. Ze strany vydavatelů, samozřejmě.

Slovy generálního ředitele ESA Stanleyho Pierre-Louise pro Washington Post: „Po více než dvou desetiletích pořádání události, která sloužila jako ústřední výkladní skříň amerického a globálního videoherního průmyslu, se Entertainment Software Association rozhodla E3 ukončit… Víme, že je těžké rozloučit se s tak milovanou akcí, ale je to správná věc vzhledem k novým příležitostem, které má naše odvětví k oslovení fanoušků a partnerů.“

Utřete slzy, vezměte bíle kapesníčky a mávejte lodičce na oceán. Nicméně to lehce vypadá, že právě velké herní společnosti, které si dokáží dělat tyto akce samy, jsou tím, kdo podřezal pilíře, na nichž E3 stála. Také je nutné zmínit, že online formáty se množí a přece jenom jsou daleko, DALEKO levnější než se pokoušet dělat stále živé a velmi navštěvované eventy. Nebuďte však smutní, dámy a pánové, stále tu máme Gamescom v Německu, a pokud jste někdy přemýšleli, jestli se vám vůbec vyplatí na něj jet, tak naši ambasadoři ho letos navštívili a byli z něj více než unešení. A to nám prosím nepřivezli ani jeden suvenýr. Nyní mě zajímá váš názor – myslíte, že vzniknou další festivaly, nebo vše bude v budoucnu pouze online?

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.