Evil Bank Manager intro

Evil Bank Manager – bankéřem do morku kostí

3. 9. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

S bankou se v dnešních dnech zcela jistě setkal již každý, ať už kvůli nutnosti moderní doby mít zřízené bankovní konto nebo kvůli stále agresivnějším nebo „důvěryhodnějším“ reklamám na různé benefity, když změníte banku. Každá banka vám zaručuje, že čím více si na účet vložíte, tím více si údajně uspoříte. Nicméně je vždy nutné počítat s různými poplatky, daněmi z příjmu apod. Prakticky čím více od nás vyberou, ať na různých poplatcích nebo za různé služby, tím větší bonusy tito manažeři a majitelé bank mají. Napadlo vás však někdy změnit strany s pocitem, jaké by to bylo vlastnit nějakou takovou banku? Představu, jak to může fungovat, a s tím i pohled z druhé strany barikády, vám přináší Evil Bank Manager.

Opravdová moc nad světem

Co může být lepšího než mít milion? Mít sto milionů? Mít miliardu? Ani tolik peněz vám však nedá absolutní moc. Ano, máte sice ohromné možnosti a výhody oproti běžným lidem, ale nemáte opravdovou moc nad světem. Pomineme tu možnost ovládat masy lidí skrze sdělené informace, jako to dělají média. Tato opravdová moc by se dala charakterizovat jako moc nad penězi celkově. Začněte je tisknout – teprve když se stanete Federálním rezervním systémem, stanete se mocnými!

Ve hře Evil Bank Manager se stanete opravdovým kapitalistou a aktivně se zapojíte do žhavého boje o finanční nadvládu nad světem. Jedná se o simulátor, nebo chcete-li, strategickou hru, kterou má na svém svědomí společnost Hamster Gaming.

Začátky jsou těžké

Ve hře máte za úkol založit vlastní banku, a to v Evropě, severní Africe nebo Asii. Vaším cílem je vybudovat největší a nejmocnější banku na světě. Vybrat si můžete z osmi národů, mezi nimiž jsou Anglie, Francie, Kastilie, Rakousko, Minové, Mongolové, Japonsko a Korea. Samozřejmostí pak je, že každý národ má jasné bonusy v určitých aspektech, které jsou pro něj typické.

Samotný děj je zasazen do 16. století. V průběhu hraní se také objevují náhodné nebo spíše konkrétní události pro konkrétní rok pro dané období. Následkem toho se samozřejmě také mění celkem podrobná dynamická mapa herního světa.

Evil Bank Manager je tahová strategie, která se skládá ze čtyř tahů za jeden rok. V každém z těchto tahů budete moci koupit celkem jedno aktivum z každé země, ve které máte pobočku. V každém tahu rovněž můžete poskytnout až čtyři půjčky, ale dávejte si pozor, komu peníze půjčujete.

Herní rozhraní, které zaujme

Hra má celkem tři hlavní rozhraní nebo obrazovky. Jedná se o hlavní město, ve kterém se vaše banka nachází, následně burzu, která je, dá se říci, základním kamenem vašeho úspěchu (či neúspěchu), a mapu světa.

Ihned na začátku máte možnost využít tutoriálu. Pokud patříte mezi ostřílené fanoušky podobných strategických her, můžete jej přeskočit, nicméně běžným hráčům vřele doporučuji jej využít. Tutoriál celkem šikovně ukáže, jak jednotlivé mapy fungují v rámci jednotlivých tahů, a také vám vysvětlí základní principy a mechanismy hry. Nicméně toho neukáže dost a v některých situacích se budete muset zorientovat sami. Zde by to chtělo trochu zlepšení, zvláště u takové hry.

Stejně jako u většiny budovatelských her nebo manažerských simulátorů, i zde máte přidělenou určitou částku peněz.

Jakmile si zakoupíte práva na otevření první banky ve vybrané zemi, budete moci začít nakupovat aktiva z dané země prostřednictvím vašeho ústředí. Tato akce se provádí na obrazovce kapitálu. Aktiva jsou samozřejmě rozdělena do několika kategorií, ve hře Evil Bank Manager jsou konkrétně tři. Budete tedy nakupovat nemovitosti, průmysl nebo luxusní zboží.

Co by to bylo ale za banku, kdybyste nenabízeli „výhodné“ půjčky. Můžete také vybudovat svůj vlastní strážní oddíl, nebo spíše oddíl vymahačů. Ten bude vymáhat peníze, které nebyly včas vráceny. Nejste přeci žádní dobrosrdeční chlebodárci či Červený kříž.

Zdroj: igdb.com

Obrana banky před rozhněvaným davem nebo cizí armádou

Neméně důležitým aspektem vašeho snažení a touhy za ovládnutím světa je také nutnost vybudovat si vlastní zbrojní arzenál. S tím budete moci nejen výhodně nabízet vaše služby, ale také poslouží pro případ náhlých událostí a války. K tomuto kroku však budete potřebovat v první řadě dostatek surovin, jako je dřevo, uhlí či železo.

Ve hře jsou i další budovy týkající se farem či průmyslu, které můžete v průběhu hry různě vylepšovat. Tím získáte větší produktivitu, a pokud budete tyto věci prodávat, tak samozřejmě i výnos. Někdy je však vhodné si dopředu promyslet, zda se vám vyplatí určitou komoditu prodat, nebo spíše držet a následně pak ještě více ovlivňovat trh či poptávku po daném zboží nebo surovině.

Mějte však na paměti, že pro každou z těchto budov musíte také zaměstnat správce, abyste je mohli aktivovat. Budete muset dbát i na to, abyste pravidelně vylepšovali své sídlo, díky němuž pak můžete rozvíjet i ostatní budovy. V tomto ohledu je hra poměrně dobře propracovaná a nezadá si v ničem s jinými strategickými tituly.

Svět, který se vyvíjí a reaguje

Když se přesunete na mapu světa, v podstatě se dozvíte, jak se svět s každým následujícím tahem vyvíjí. Na mapě můžete vidět, které země jsou ve válce, což může ovlivnit samozřejmě nejen vás, pokud se bojuje blízko vaší země, ale také se můžete rozhodnout, kterou zemi podpoříte a samozřejmě i jakým způsobem. Danou mocnost můžete podpořit penězi nebo třeba surovinami, ale také zbraněmi. Zbraně jsou dobové pro zasazení hry a dostupnost zbraní, které máte k dispozici, se odvíjí od technologického vylepšení specifické budovy.

Pokud máte banku v zemi, která je ve válce, nebudete moci z této oblasti až do konce konfliktu získat žádné suroviny nebo zlato. Jakmile vaše banka začne vydělávat seriózní množství peněz, vyberete si zemi, ve které chcete otevřít další pobočku.

Tím se dostáváme k dalšímu bodu, kterým jsou vztahy se ostatními národy, a tím spíše s národy, kde máte otevřenou banku. Tyto vztahy můžete samozřejmě zlepšit, a to díky oddělení špionáže.

Nicméně se musíte i aktivně podílet na chodu země, ve které byla založena vaše první banka, hlavně co se týče války. Pokud byla země, kde byla vytvořena vaše první banka, anektována jinou zemí nebo pokud vám dojdou peníze, hra končí. 

Zdroj: igdb.com

Věda je užitečná

Ve hře je i samozřejmě i „strom vědy“, který nabízí různé bonusy a otevírá nové prvky. Věda představuje technologický rozvoj vaší banky a nabízí řadu bonusů. Samotný výzkum je veden automaticky. Vaši manažeři produkují vědecké body. Každý manažer pak vyprodukuje 25 vědeckých bodů plus jeden vědecký bod za každý bod statistiky manažera.

Naštěstí se body kumulují, takže i pokud třeba zapomenete stanovit výzkumný cíl, nemusíte se bát, že byste o body přišli a byli ve ztrátě. Některé výzkumné projekty vám dají i okamžité jednorázové bonusy, kterou mohou být velmi žádoucí, a to zvláště v boji s ostatními bankami.

Mezi těmito vědeckými bonusy pak může být například větší % investic do nemovitostí, snížení platu manažerů, snížení nákladů na polní nebo průmyslové nemovitosti apod. Dokončení technologického stromu a vytvoření parní turbíny pak uděluje vědecké vítězství.

Zdroj: igdb.com

Grafika a ozvučení

Grafika odpovídá zaměření hry. Jedná se tedy o manager task, který je velmi příjemný, a uživatelské rozhraní je poměrně přehledné. Grafické znázornění banky pak odpovídá stylu země, kterou jste si na začátku zvolili. Nutno podotknout, že se jedná o velmi pěkně grafické zpracování a banka opravdu působí majestátně. Vše je dobře zpracované a hra běží plynule.

Titulem vás provází příjemná hudba, která se taktéž odvíjí podle země, v níž máte banku. Jiná orientální asijská hudba hraje v Japonsku a jiná hudba hraje například ve středověké Francii 16. století.

Hru naleznete na Steamu.

Evil Bank Manager je příjemným zpestřením svého žánru, které nabízí opravdu originální pohled do světa bank a jejich praktik. Hra velmi dobře reaguje na události světa a války a adekvátně na to reaguje i světový trh, kdy se mění specifické komodity, které jsou charakteristické pro válku. Samotné války jsou bohužel velmi zjednodušené a jedná se prakticky pouze o čísla. Ve své podstatě se budete v určitých prvcích točit dokola. Hra se tak v určitých aspektech trochu opakuje a v určitých chvílích dojdete do fáze, kdy už klikáte spíše ze setrvačnosti.

Klady
 • nápad a zasazení hry do 16. století
 • příjemný vědecký strom
 • dynamicky se měnící burza
 • války a různé události ovlivňují světový trh
Zápory
 • nedostatečný tutoriál
 • určitá repetitivnost
 • velmi zjednodušené války
Platforma PC
 • Datum vydání 08.12.2018
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.