Fearmonium – Logo

Fearmonium – zhmotněné noční můry

21. 6. 2021
 

Fearmonium je psychedelická plošinovka, kde se napětí prolíná s humorem. Titul začíná nepříjemnou vzpomínku, ve které musíte postupovat dál a stát se skutečnou fóbií tím, že prolomíte všechny hranice, abyste odhalili nejskrytější kouty Maxovy mysli.

Hra vás dostane do vědomí malého chlapce Maxe, který si vyvinul fóbii z klaunů po setkání s několika z nich v cirkuse. Samotný klauni hlavními protivníky hry. Veškerá vizuální estetika Fearmonia se točí kolem podivných cirkusových představ a psychedelických projevů.

Titul je ručně kreslený

Fearmonium je ručně kreslený titul a hodně lidem může připomínat oblíbenou hru Cuphead. Hra je vyprávěna skrze komiks, díky němu a celkovému zpracování hry si můžete vychutnávat malířské dovednosti člověka, který si říká Slava Gris. Slava pracuje na své hře úplně sám a musím uznat, že se jedná o opravdu skvělí počin. 

Zničte klauny!

Zatím co se Fearmonium odehrává v mysli mladého chlapce Maxe, pravým antagonistou je "rostoucí fobie". Musíte vstoupit do své vlastní mysli a čelit svému strachu z klaunů tím, že je rozdrtíte kladivem! Pokud nemáte rádi klauny a dokážete se přenést přes fakt, že je jich hra plná tak možnost jejich likvidace kladivem je nesmírně uspokojující. Jediným malým háčkem je fakt že hrajete za malého klauna, který zabijí ostatní klauny což je to docela ironické.

Ve vaší cestě k likvidaci nočních můr bude stát několik nepřátel, budete tak muset zmlátit kostry, dřevěného poníka, kouzelníka s karetními triky, cirkusového akrobata, létacího trpaslíka na obláčků, rytíře ozbrojeného mečem a štítem nebo dokonce malým kanónem.

Abyste je hladce poráželi budou vám k tomu napomáhat různé Ability, které si postupně odemykáte. Odemknout si například můžete Pendulum, to vytvoří velkého klauna, co vás nakopne do zadnice abyste přeletěli přes větší propast nebo můžete ještě získáte malého rytíře na dřevěném koni, který vám pomáhá útočit na nepřátelé.

Fearmonium má pomalejší ovládání

Titul je hratelně hodně podobný hrám jako je Cuphead, Ori, Skull apod. všechny zmíněné tituly měli společné, že byli rychlou akcí, kde vaše postava lítala po obrazovce, aby se vyhnula úderům či střelám od nepřátel. Fearmonium je pravým opakem. Váš malý klaun je na můj vkus docela pomalý ať už se jedná o úder či samotný pohyb, samozřejmě to hře nijak neškodí, protože mechanismy jsou k tomuto pohybu přizpůsobené, ale přeci jen u stylu takovýchto her byste čekali o něco rychlejší a plynulejší pohyby.

Mapa a rychlé cestování

Mapu si postupně odhalujete svým průchodem hrou, rychlé cestování mezi lokacemi vám potom zajistí vana, ve které se koupe Lady Deprese. Čtete dobře, skočíte do bublinkové koupele, nad kterou lítají netopýří oční bulvy a přenesete se na libovolné místo. Kouzelná vana s ještě kouzelnější Depresí nefunguje jen jako rychlé cestování ale také na ukládání vašeho postupu hrou nebo jako směnárna.

Po mapách sbíráte balónky, které můžete vyměnit za lepší itemy – adrenaline, rakety aj. Jenom až sní budete mluvit tak vám doporučuji abyste se podívali, jestli kolem vás není vaše drahá polovička nebo třeba rodiče. Není to kvůli tomu, že by byla zcela nahá to ne ale jde o to, že vydává prazvláštní zvuky, u kterých by si někdo mohl myslet, že se díváte na nepřístupný film.

Lokace, které budete během svého řádění navštěvovat jsou pěkně nakreslené a společně s hudebním podkladem skvěle dokreslují pocit úzkosti a deprese. Navštívíte třeba starý zchátralý zámek, zasněžený cirkus nebo oblast co je vytvořená jen z knížek nebo z dětských kostiček.

Bossové nejsou tak jednoduchý, jak se může zdát

Fearmonium vám nabídne celkem jedenáct bossů, kde každý z nich představuje Maxův strach nebo úzkost. Těšit se tak můžete na rozpačitost, regresi, učitelku či šikanu. Každý z bossů má svůj unikátní styl boje, na který se budete muset nejdříve adaptovat. Pravda, nejsou tak obtížné jako třeba u Cuphead ale i tak vás někteří dokážou pěkně potrápit. Každý z nich má své ikonické pozadí například první boss Pediofobie (člověk co má panický strach z panenek) se odehrává na loutkovém jevišti.  Souboj se šikanou zase třeba na školních záchodech.

Expecte Amour

Tvůrci znova spolupracovali s hudebníkem, co si říká Expecte Amour, který pracoval i na dalších hrách vývojářů jako jsou – Catmaze a Reflection on Mine. Samotný Expecte Amour si zahraje jednoho z bossů, co musíte porazit. Docela zajímavý souboj, na který se můžete těšit.

Fearmonium se na první pohled může jevit jako titul, který se bude podobat akční řežbě Cuphead. Bohužel ale tomu tak není a recenzovaný titul se hraje odlišným stylem. Přesto se ale jedná o titul, který stojí za to si zahrát a poznat příběh plné deprese, úzkosti malého kluka, který se z toho snaží dostat. Tento titul si můžete na Steamu pořídit za 10,79 €.

Klady
 • grafické zpracování je skvělé
 • hudební podklad
 • ikoničtí bossové
 • různorodost itemů a abilit
 • příběh
Zápory
 • pomalejší tempo hry
Platforma PC
 • Datum vydání 20.05.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.