Football-Manager-2024-Nahled

Football Manager 2024 – nevhodný pro všeználky

21. 11. 2023
 

Fotbal. To je krásná hra. Vášeň, hněv, radost, napětí… kolik emocí se schovává za šesti jednoduchými písmeny. Pro někoho fotbal představuje jenom partu divných lidí nahánějících kulatý míč. Jiní v něm zase vidí smysl života, ba dokonce ho povyšují až na náboženství. Různé názory a pohledy od různých lidí na stejnou věc. Pro nás, fanoušky fotbalu, je tato hra nesmírně krásná nejenom z jejího sportovního hlediska, ale i z hlediska lidského. Hřiště se stává místem, kde se potká parta přátel, na několik desítek minut všichni na zelené trávě zapomenou na veškeré své životní problémy a soustředí se jenom na koulející se míč. Po odchodu z hřiště spousta z nás pak sní o kariéře profesionálního sportovce nebo trenéra ve svém vysněném klubu.

Naneštěstí ne všichni máme ten dar od fotbalového Boha a svoje sny si musíme plnit i trochu jiným způsobem. Příkladem může být manažerská hra Football Manager 2024 od vývojáře Sports Interactive, kterou vydává legendární společnost SEGA. Hra je určena právě pro nás, pro ty, kdo nemáme takové vlohy nebo to správné fotbalové štěstí a život naši kariéru nasměřoval jiným nežli profesionálním fotbalovým směrem. Jestli je nejnovější verze Football Manager 2024 tou správnou náplastí na naše sportovní rány, se podíváme v naší recenzi.

Vstup do světa sportovního byznysu

Co by to bylo za kariéru úspěšného trenéra, kdybyste nezačali hru od úplného začátku. Hned v úvodu je totiž vaším prvním úkolem vytvořit si svoji postavu trenéra. Kromě jména a oblíbené lokace si taky vyhrajete se vzhledem vašeho manažera a manuálně se snažíte vytvořit osobu co nejvíc vám podobnou. Pomoct v tomhle směru se vám snaží i umělá inteligence, která se snaží z vaší nahrané nebo vyfocené fotografie vytvořit věrohodnou kopii herní postavy. Tenhle krok výrazně oceňuji, bohužel výsledné zpracování nevyšlo podle mých představ. A jelikož si nechci připustit, že jsem tak ošklivý, jako mě vytvořila umělá inteligence hry, budu radši poukazovat na plenkové stadium této technologie. V recenzi hry bych chtěl hned v úvodu dodat, že její starší verze z loňských ročníků jsem nehrál, a proto nejnovější počin nebudu a nemohu srovnávat s jeho staršími sourozenci. Můžete si zde tak přečíst recenzi neovlivněnou ostatními díly dnes už legendární série.

Srdíčko zajásá s Football Manager 2024

Po vytvoření mé „dokonalé“ herní kopie jsem se rozhodl najít si i svůj správný fotbalový klub, kde bych mohl naplno ukázat své manažerské schopnosti. Jelikož jsem ve sportovních hrách spíš zastánce „od lokálky do světa“, snažil jsem se najít klub co nejblíže místa, kde bydlím. Jaké bylo mé překvapení, když se laťka posunula tak vysoko, že jsem mohl vybrat také kluby z druhé slovenské fotbalové ligy, tedy ligy, ve které hrají i moji kamarádi. Překvapení se ještě zvětšilo, když jsem se podíval do soupisky svého nového herního klubu a našel tam bratra holky, o kterou jsem měl v mojí éře základní školy zájem, nebo kluka, se kterým jsem si kopal míč na ulici jako dítě. Reálná jména kamarádů, kteří hrají za zmíněné kluby, a různé statistiky k nim ve mně vyvolaly nostalgické vzpomínky a tahle propracovanost fotbalového „zapadákova“ mi hrozně lichotila.

Škoda jenom, že se nepovedlo sehnat oficiální licence i na nižší a méně známé ligy, včetně nejlepší české i slovenské ligy. Manažeři, kteří hned v úvodu jako svůj mateřský klub volí klub z nejlepších lig, budou tak strádat. Co se týče nejznámějších lig, naleznete zde licence pro francouzskou Ligue 1, německou Bundesligu a italskou Serii A. Velkou škodou jsou chybějící licence pro La Ligu a pro Premier League. Nižší anglické ligy, podobně i méně populární světové ligy, jako je například australská A-League nebo kanadská Premier League, ovšem licence mají.

Jdeme analyzovat – hru

Football Manager 2024 se výrazně liší od tradičních fotbalových her. Jde o projekt, který je vysloveně určený pro všechny silně orientované fotbalové nadšence – všechny ty, co mají ložní prádlo ověnčené svým oblíbeným klubem a nevynechají téměř žádný jeho zápas. Taky pro všechny ty, kteří jsou technicky a jazykově zdatnější, protože už jenom vstup do hry vám ukazuje, jaký to zpočátku bude velký guláš. Je zde spousta, ale opravdu spousta různých možností, s nimiž se opravdový manažer musí potýkat. Na vedlejším panelu na vás bude čekat osmnáct tlačítek, za kterými se schovává velké množství dat, s nimiž jako profesionální trenér musíte pracovat. Statistiky, taktiky, programy, přestupy, finance… a spoustu dalšího, čím vás tady umořit nechci. Dokonce zde naleznete nejenom čísla, ale musíte také dokázat pracovat s každou jednou větou, kterou vypustíte ze svých úst, protože i to rozhoduje, s jakou emocí se na zápas a na vás bude dívat vedení, novináři a samotní hráči.

Hra se snaží propracovat práci manažéra do nejmenších detailů, a to se jí rozhodně daří. Spousta přísad a obrovský guláš, který vám hra na začátku navaří, může někomu sednout a bude pak chtít čas na to, to všechno strávit. Pomocníkem může být černé uhlí v podobě videí od hráčů na Youtube. Protože si tohle všechno vývojáři uvědomují, podávají i oni pomocnou ruku za pomoci tutoriálů. Football Manager 2024 mi ze hráčského pohledu silně připomínal tahové strategie typu Europa Universalis. Proto tohle sousto muže být pro někoho velké a z tohoto důvodu se nebude muset chtít ke hře vrátit. Rozsáhlá propracovanost rozhodně není negativem hry, ba naopak, hlavu u ní však nevypnete. Spousta dat se ukázala i lehce nepřehlednou, když mi hledání, jak vypnout a uložit hru, zabralo zhruba deset minut. To se vám u běžné hry jen tak nestane.

"Football Manager 2024 TV"

Kromě louskání se systémem určitě zaujme v každém manažerovi zpracování fotbalového přenosu. Už jsme s vývojem trochu dál a od prvních i konkurenčních manažerů jsem rád, že se fotbalový přenos dostal z 2D do režimu 3D. I tady jsem byl zvědavý, jak si s grafickými animacemi vývojáři vyhráli, a byl jsem docela zklamán. Zdůrazňuji už jednou řečené, nemůžu posoudit pokrok od minulé hry, ale hodnotím jenom to, co vidím. Po teoretické a manažerské stránce i tahle část šlape skvěle, avšak po stránce grafické a atmosférické výrazně klesá do negativnějších konotací. Je velkým plusem, že vývojáři do manažerských her vkládají i fotbalové přenosy, ale od hry, co stojí 59,99 €, bych čekal tuhle stránku víc propracovanou. Chyběly mi tam emoce a všechno to, co dělá tenhle sport tak krásným. Bohužel mi to více méně připomíná chladné fotbalové hřiště z dob koronaviru. Zvuková stránka nenadchla a taky zde chybí ta pravá fotbalová atmosféra. Nejen u dvanáctého hráče, ale i u zbylých jedenácti bych čekal trochu víc fotbalových animací, abych ne jenom z propracovaných tabulek, ale i přímo z hřiště dokázal určit a analyzovat průběh zápasu.

Co nám zůstalo na střídačce Football Manager 2024?

Rád bych doplnil ještě pár zajímavostí, které se rozhodně hodí. Vývojáři na svých oficiálních stránkách doplňují, že Football Manager 24 je poslední, tak jak ho do této doby známe. Vývojářské studio se totižto rozhodlo příští FM nahodit na nový engine a možná u něj se dočkáme i lepšího grafického zpracování. Samozřejmě to s sebou nese spoustu rizik, ale i díky tomu se může stát FM 24 jeden z nejlepších dílů série. Jednu z nezmíněných výhod stejného enginu je možnost přesunout si veškerá data ze hry FM 23 do hry FM 24. Takže všichni zarytí hráče, kteří mají ve hře strávených několik stovek hodin, se nemusí bát o svou loňskou kariéru. Jenom si ji jednoduše přesunou ze starší verze hry na verzi novější.

I variací hraní je zde vícero, kromě rozdělení na singleplayer a multiplayer zde nalezneme např. i verzi s aktuálními fotbalovými sestavami. Přestupy v reálném světě se pak také odráží i ve vaší hře. Samozřejmě lze hrát se svým vlastním klubem a dovést ho z pralesní ligy až na to nejvyšší evropské fotbalové výsluní. Zajímavý byl i detail, že hra přiřadila automaticky mému slovenskému trenérovi kromě znalosti slovenského jazyka i jazyk český. Až do takových detailů se hra pouští. Football Manager 2024 si tak můžete zahrát na veškerých známých platformách, a jelikož jeho systémové požadavky nejsou tak vysoké, i na mobilních zařízeních.

Football Manager 2024 je manažerskou strategickou hrou s veškerými pozitivy i negativy. Hra je skvěle propracovaná do nejmenších statistických detailů, tabulek a čísel. V nich se ale člověk při každé menší nepozornosti lehce ztratí a muže udělat i chyby, které budou pro jeho herní kariéru fatální. Důležité je proto takticky přemýšlet a mozkové buňky u hry jednoduše nevypnete. Hru tak rozhodně doporučuji zarytým fotbalovým fanouškům, kteří se rádi dostávají věcem na kloub a zajímá je, jak takový manažerský svět mimo obrazovky televize doopravdy vypadá.

Klady
 • veškerá chirurgická propracovanost
 • reálná data
 • různorodost licencí
 • přítomnost českých a slovenských klubů i z nižších soutěží
 • možnost nahrát loňskou verzi
Zápory
 • slovenské a české kluby bez licencí
 • chybí licence na La Liga a Premier League
 • atmosféričnost
 • živý přenos
Platforma PC
 • Datum vydání 06.11.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Hratelnost

  Znovuhratelnost

  Atmosféra

  Cena/výkon

  Obtížnost

  Pavol Kunca

  Pavol je typický vášnivý hráč, ktorý na hry nemá čas. K hernej stoličke ho posadila stará dobra 1.6, ktorej sa drží do dnešných dní. Akčné strieľačky sú jeho „domovské vody“ a preto nedá dopustiť na herné série ako Far Cry alebo Mafia. Nevyhýba sa ani stratégiám, športovým, či rôznym puzzle logickým hrám. Ako perfekcionista rád dohráva hry na 110%, kedy loví každý jeden možný achievement. Okrem hrania sa rád vzdeláva, veľa cestuje a ani šport či kniha mu nie sú cudzie pojmy. Rozhodne nejakým tým pivečkom s priateľmi nepohrdne.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.