Giants Uprising intro

Giants Uprising – krvavá cesta za svobodou

10. 12. 2021
 

Starobylá rasa obrů, která dříve vládla zemi, vymírá. Jejich moudrost a znalosti jsou téměř zapomenuty. Mocní králové dávných dob jsou mrtví a jejich kdysi hrdá, velká království se pomalu mění v trosky. Velkolepé stavby jsou pohlcovány časem a přírodními živly. Lidé, kteří se z počátku nemohli obrům rovnat, si všimli jejich slabosti. Z dávných spojenců se tak nyní stali nepřátelé a otrokáři, kteří drží přeživší zajaté obry v otroctví. Čas zúčtování však nadešel. Krvavou cestu za svobodou si na vlastní kůži užijete v Giants Uprising.

Giants Uprising friendship

Vzpoura otroků v Giants Uprising

Giants Uprising od vývojářského studia VARSAV Game Studios se odehrává ve středověku. Pojednává o obrech, kteří jsou utlačováni lidmi a využíváni jako otroci. Nepomáhají jen s těžkými pracemi, ale slouží také jako válečné stroje v bojích nebo v arénách pro pobavení publika.

Ve hře se ujmete role uvězněného obra jménem Rogbar, který je nucen bojovat v aréně v boji na život a na smrt. V krátkém tutoriálu, probíhajícím v útrobách arény, se plně seznámíte s ovládáním. Zde se však vyskytuje první problém hry, ovládání si zatím nemůžete přenastavit. Hra je vyvíjena primárně pro užití ovladače a je to znát. Pro konzumaci masa, která je nutná pro postup v tutoriálu, musíte hledat klávesu 3. Tato klávesa však na CZ klávesnici nefunguje a problémy jsou, i když si přepnete na AJ verzi. Hra v některých případech nereaguje. Proto je již i možnost na komunitním fóru u hry sehnat uloženou pozici, která vás dostane přes tento tutoriál. 

Když se dostanete přes tutoriál, začíná již první výzva, kterou jsou souboje v aréně proti jiným obrům. Brzy si však uvědomíte, že jedinou cestou, jak se dostat z područí kruté lidské rasy, je útěk.

Vaše cesta tak může začít. Giants Uprising je dobrodružná hra z pohledu třetí osoby, která sleduje cestu Rogbara a vašeho lidského spoluotroka Kielbasy. Jako uprchlý otrok, doprovázený svým lidským společníkem, se tak vydáváte na cestu krvavé pomsty. Kielbasa figuruje jako váš průvodce ve hře, radí, co máte dělat, a sedí vám po většinu času na rameni. Svůj hněv budete přenášet do masakrování osad krutých utlačovatelů ve snaze získat zpět své právo na svobodu.

Příběh je prezentován elegantní formou kreslených cutscén, které však nejsou plně animované. Prezentace je spíše formou vizuální novely než plynulého videa. Všechny hlavní postavy jsou navíc opatřeny dabingem.

Giants Uprising arena

Neohrabaný a velmi silný

Giants Uprising se hraje jako klasický titul z pohledu třetí osoby. Kamera není přímo za vaším obrem, ale trochu vpravo a výše, pocitově se pak jedná o vyvýšený pohled z pravého ramene. Během vašeho běsnění budete moci provádět různé útoky, tedy klasické údery, silné dupnutí do země nebo i bouchnutí pěstmi naráz. Všechny tyto útoky mají samozřejmě devastující sílu pro vaše lidské oponenty. Sílu útoků můžete zvýšit, pokud déle držíte přiřazenou klávesu.

Vzhledem k tomu, že jste obr, pro vás není problém urvat si i kus stromu nebo užít různé jiné předměty, které můžete i následně vrhat po nepřátelích. Každá z těchto zbraní má svou mez použitelnosti, po které se rozbije.

K likvidaci nepřátel ve hře můžete používat i různé prvky prostředí. Stačí, abyste uvolnili římsu, která drží velké napadané balvany, a nalákali pod ni nepřátele. Výsledek je zaručen. Těchto prvků není příliš mnoho, ale najdete je strategicky rozmístěné na různých místech, kde vám mohou přijít opravdu vhod.

Váš obr je velmi silný a jeho ovládání je v určitých ohledech na prostředí velmi neohrabané. Ani při vší síle však váš obr není neporazitelný. Lidé jsou z vašeho pohledu jako křečci, nicméně je jich hodně. Když si nedáte pozor, uhlodají vás svými meči nebo ustřílí salvami od lukostřelců. Mají také strážní věže a balisty, kteří už jsou opravdový problém. Když na vás střílí tři a více věží, zaseknete se na místě, což má za následek jistou smrt. Váš obr se totiž při každém větším zásahu třese nebo je rozhozený.

Pro obnovu zdraví můžete jíst maso nebo cokoli, co se z masa skládá. Můžete tak chňapnout kravičku a celou si ji hezky dát k obědu. Pokud se v okolí nepotuluje žádné hejno krav, můžete ničit budovy a vše, co vám přijde do cesty. I tato aktivita doplňuje zdraví, nicméně ne tolik jako přísun masa.

Giants Uprising escape

Dovednosti, které z vás udělají odolného golema

Svého obra si můžete i vylepšit skrze strom dovedností. Povětšinou se zatím jedná pouze o pasivní navýšení vašich dovedností a atributů. Vaše údery tedy budou mít větší sílu, rychleji se vám bude doplňovat výdrž nebo vydržíte déle v zuřivosti – tedy rage módu. Jedná se však o celkem efektivní dovednosti a investice bodů se rozhodně vyplatí.

Tím spíše budete za tyto body vděčni při soubojích s bossy. Momentálně jsou bossové formou jiných obrů, kteří z určitého specifického důvodu stále slouží lidem. Souboje jsou krvavé, násilné a taktéž i neohrabané.

Giants Uprising throw

Grafika a ozvučení

Vizuální zpracování Giants Uprising je i v tomto stádiu hry opravdu dobré. Když váš obr dostává mnoho zásahů, je možné vidět zakrvácené paže, z kterých odpadává krvavé maso, krev, špína a spáleniny. Design úrovní a zničitelné prostředí působí velmi dobře a při probíjením se jím máte z pocitu demolice opravdu radost.

Nicméně je zde i dost paradoxů. I když jste obr, kolikrát ani nedokážete rozbít menší předměty, než jste vy. Neumíte plavat a nemůžete ani překročit malou strouhu. Velmi často se vám také stane, že se zaseknete o určité překážky, a vzhledem k neohrabanosti je pak dosti těžké se z tohoto záseku vymanit. Tím spíše je to horší při situaci, kdy na vás stále útočí nepřátelé nebo na vás střílí strážní věže.

Optimalizace je bohužel slabší, v některých situacích klesají snímky i pod 30 fps. Kromě těchto momentů hra vypadá opravdu dobře a možnost probíhat vesnicemi, osadami a přebíhat celé armády je opravdu uspokojující.

Ozvučení hry je povedené, slyšíte běsnění vašeho obra, pokřiky lidských nepřátel a samozřejmě i destruktivní zvukové efekty. Hrou doprovází poměrně povedený soundtrack, který odpovídá situaci a skvěle doplňuje atmosféru.

Giants Uprising beast

Předběžný přístup

Hra je momentálně ve fázi předběžného přístupu. Některé aspekty hry, včetně nedodělků, se tak mohou ve finální verzi hry značně lišit. Dle sdělení vývojářů má být jednoznačně (po velké vlně kritiky) přidána možnost přenastavení kláves. Stejně tak by měl být upraven strom dovedností a celkový pohyb obra. Samozřejmostí je pak nový obsah.

Giants Uprising nabízí celkem povedené vžití se do role obra, který se snaží utéct ze zajetí. Při cestě za svobodou a za pomstou zničíte všechno, co vám přijde do cesty, a je na vás, zda k tomu využijete vyrvaný strom, nebo vaše pěsti. Pod všemi chybami a špatnou optimalizací v sobě hra však skrývá velký potenciál. S novým obsahem na cestě se tak jistě rozšíří do velkých rozměrů, nicméně před rozšířením musí být hra technicky v pořádku.

Klady
 • zasazení hry do role obra
 • zničitelnost prostředí
 • soundtrack
Zápory
 • těžkopádné ovládání a slabá reakce
 • nemožnost přenastavení kláves
 • špatná optimalizace
 • bugy
Platforma PC
 • Datum vydání 02.11.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.