Gideon Devátá – úvodka

Gideon Devátá – recenze

1. 8. 2022
 

Někdy vám k lásce na první pohled stačí letmý pohled na knihu a už se v tom koupete až po uši. Ať už váš zrak spočine na atraktivní obálce, zvučném jménu autora/ky či samotném názvu, zkrátka v hloubi srdce cítíte, že toto je ta pravá literatura pro vás. Gideon Devátá mě naprosto odzbrojila úžasnou obálkou, která vám toho prozradí více, než byste ze začátku tušili. Jakmile tak přišel čas na další výběr recenzního titulu nakladatelství Host, má volba byla jasná.

Autor:
Ilustrace obálky:
Design obálky:
Vydavatel:
Překlad:
Počet stran:
Žánr:
Tisk:
Vazba:
Rozměry:
Rok vydání:
Originální název:
Vydání originálu:
Cena:
ISBN:
Vydání:

Tamsyn Muirová
Tommy Arnold
Jamie Stafford-Hill
Host
Alžběta Lexová
448
Sci-fi, fantasy
černobílý
vázaná s přebalem
135 × 205 mm
2021
Gideon the Ninth
2019
399,–
978-80-275-0581-4
první

Zdroj: Host

Smrt je ta největší výhra

Vítejte v galaxii, kde je Sluneční soustava tvořena devíti planetami označujícími jednotlivé dvory. Ty pod svou vládu sjednocuje Pán, Nehynoucí král a milostivý vládce smrti, také známý jako Božský nekromant, Král devíti znovuzrození, Vzkřísitel, Nejvyšší Nekrolord a císař. Každý jeden dvůr má své vlastní vládce a dědice, ctihodné Nekromanty, a úplně někde vespod se nachází nevolníci. Právě na samotném dně politického žebříčku se ocitá nespokojená Gideon Nav, nevolnice Devátého dvora, kterou prakticky všichni nenávidí a ona se nebojí jim jejich nevraživost směle oplácet.

Devátý dvůr není zrovna ideální místo k žití, protože se praví: Devátý dvůr jsou strážci zapečetěné hrobky, jejichž domovina je jedno velké pohřebiště na samotném okraji soustavy, kde panují drsné klimatické podmínky a všude se to hemží kostmi, seschlými sluhy a kostlivci. Gideon se pokouší o svůj již osmdesátý sedmý útěk. Sbalí si svůj obouruční meč, sbírku pornočasopisů a vyráží vpřed svému dosud nejambicióznějšímu plánu, který by i vyšel, kdyby se něco kolosálně nepodělalo. Harrowhark Nonagesima, Ctihodná dcera Devátého dvora a mimořádně mocná nekromantka, mimochodem také největší osina v zadku, je vždy o krok napřed. Svůj obrovský talent věnuje celoživotní šikaně a znepříjemňování Gideonina života, ale nyní císař povolává své nekromanty do boje a Devátý dvůr se na volání chystá odpovědět. Každý dědic s sebou musí vzít svého prvního rytíře, a protože je osud mrcha zákeřná, padne tato role na Gideon. Jak to asi dopadne, když se dvě dívky, které se k smrti nenávidí a nejraději by jedna druhé vyškrábala oči, budou muset spojit a předstírat vznešené pouto, jaké má mít nekromant se svým prvním rytířem…

Žánrový mix funguje skvěle

Jak už jste asi poznali, novozélandská autorka Tamsyn Muirová vytvořila zcela netradiční a originální svět s pevně daným řádem, který ovšem oplývá něčím nadpřirozeným. Už samotná přítomnost nekromantů jasně naznačuje, že zde magie není ničím prazvláštním, a post rytířů navíc čtenáři napovídá, že se ocitá kdesi uprostřed středověku. Náhle však na scénu přijdou vesmírné lodě, starodávné ruiny a tajemné experimenty a ty společně se slunečními brýlemi vidinu středověku ihned rozmetají v oblaka prachu.

Autorka bravurně kombinuje politické pletichy, hororové prvky, detektivku, román, lehké náznaky LGBT, sci-fi i fantasy. Připravte se na občasné a dobře mířené vulgarismy, pořádnou dávku humoru, napětí, šermířské souboje, na krev i všudypřítomnou smrt. Ačkoliv anotace knihy obsahuje spojení „lesbické nekromantky“, kromě pár zmínek byste nepoznali, že Gideon tíhne spíše k ženským klínům. Pokud jste tedy doufali v nažhavené lesbické hrátky a sexuální scény, nic takového zde nenajdete.

Zdroj: Host

Naopak samotný příběh je v jádru velice zajímavý, plný akce, zvratů, neskutečně vtipných hlášek, zrady a samozřejmě smrti, jak jinak. Začátek knihy se pro mnohé může zdát lehce chaotický a až zbytečně protahovaný, proto i přesto knihu neodkládejte a věřte, že jakmile se Gideon s Harrow dostanou na půdu Prvního dvora, vše dostane neskutečné obrátky, a ty neustanou až do konce. Spád děje se od té chvíle bude stále přiostřovat a zrychlovat do velkolepého finále, které jsem tak trochu předvídala, ale v hloubi duše jsem si přála, aby to tak nakonec neskončilo. Přesto se jakýkoliv jiný příběhový tah autorky nedá předpokládat, protože vám jednak bude do cesty neustále házet klacky pod nohy a jednak budete dostávat pouze malé útržky, ze kterých lze vyvozovat vlastní závěry. Neskutečně se mi líbilo tajemství liktorských dveří, odhalování nových vodítek, procházení zkouškami, souboje na život a na smrt a nejistota protkaná celým příběhem.

Nebuď blbá, Gumo!

Co mě na knize Gideon Devátá bavilo nejvíce, jsou zatraceně dobré postavy. Samotná Gideon je přesně ta drsná holka od rány, zocelená celoživotní nenávistí ke Ctihodné dceři a celému Devátému dvoru. Gideon si zkrátka zamilujete už na prvních stránkách, protože je to právě ona, kdo celý příběh opepří neskutečně skvělými hláškami a svým ztřeštěným chováním. Naopak Harrow si od vás bude nějakou chvíli držet odstup, také protože ji na malou chvíli ztratíte z dohledu, ale i tu zákeřnou mrchu nakonec budete zbožňovat všemi couly.

Tyto dvě postavy si projdou obrovským vývojem a jediné, co mě trochu mrzelo, byl fakt, že se autorka již dříve nevěnovala jejich vztahu. Od začátku dostanete jasně najevo, že se tyto dvě paličaté dívky nesnáší do morku kostí, ale vlastně nevíte proč. Gideon Devátá v sobě ukrývá také hned několik dalších skvělých postav, ale bohužel ne všechny dostanou prostor k tomu, abyste se s nimi dostatečně seznámili a stihli si je buďto oblíbit, nebo zaškatulkovat do kategorie „ne, díky“.

Zdroj: Host

Pokud bych to měla nějak shrnout, Gideon Devátá je zajímavou knihou, která se lehce tváří jako Young Adult, ale nadchne i starší čtenáře. Začátky nejsou moc akční a napínavé, ale pokud tu chvilku vytrváte, rozhodně nebudete litovat. Postavy zde naprosto excelují a vývoj dvou hlavních aktérek chytne za srdce nejednoho čtenáře. První kniha z trilogie vás skvěle navnadí na pokračování s názvem Harrow Devátá, které jistě posune laťku zase o kousek výše. Určitě se nejedná o kousek pro každého, ale pokud se nebojíte neznáma, bude pro vás Gideon Devátá jasnou volbou.

Klady
  • příběh postupně nabere neskutečné grády
  • zajímavé postavy a jejich vývoj
  • tři v jednom (akce, humor, emoce)
  • kniha vás chytne a nepustí
  • krásná obálka a skvělý překlad
Zápory
  • pomalý a lehce zmatečný rozjezd
  • anotace láká na prvek, který se zde prakticky skoro neobjevuje
  • hlavně zpočátku vyžadována větší pozornost čtenáře
Infobox
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.