Na kočku a namiř – rozehraná hra

Jak vybrat nejlepší stolní hru pro dva hráče?

8. 5. 2023
Zdroj náhledu: Exploding Kittens

Společenské hry jsou pro mnohé jakési nástroje pro uvolnění, pobavení, setkání se s přáteli či rodinou, nebo slouží k tomu, abyste na chvíli vypli a zbavili se každodenního stresu. Na trhu najdete nepřeberné množství her nejen pro různé věkové kategorie, s odlišným zaměřením, s variabilní náročností, ale i pro různý počet hráčů. Co tedy dělat v případě, že jste si na sebe zbyli pouze dva a další parťáci zrovna nejsou na obzoru? Nevěšte hlavu, i v takovém případě herní noc nekončí, protože tento článek vám pomůže vybrat ty nejlepší společenské hry pro dva hráče.

Krycí jména: Duet    

⏱ 15 minut
👤 2 (nebo více)
👶 11+

Začneme něčím, co většina deskovkářů zřejmě bude moc dobře znát, a to je párty hra Krycí jména. Krycí jména: Duet je upravenou kooperativní verzí pro dva, a přitom zachovává stále ten stejný princip jako původní varianta. Hráči se vžijí do role agentů, aby svými nápovědami pomohli tomu druhému k odhalení tajných špiónů. Krycí jména: Duet můžete hrát samostatně, ale zároveň funguje i jako jakési rozšíření pro základní hru, protože obsahuje hromadu nových nápověd.

Zdroj: Tlama Games

Tokaido Duo    

⏱20–30 minut
👤 2
👶 8+

Procestujte jeden ze čtyř japonských ostrovů. Krásy Šikoku už na vás a vašeho parťáka čekají s otevřenou náručí, protože zvítězit může pouze ten, co si lépe naplánuje svou trasu. Tokaido Duo je takový menší bráška velkého Tokaida určený dvěma hráčům. Hraje se na tahy, při nichž se oba zúčastnění postupně střídají a mění si role aktivního a pasivního hráče a putují po ostrově se třemi figurkami – poutníkem, kupcem a malířem. Hru lze ukončit hned několika různými způsoby a stačí, aby jeden z hráčů splnil pouze jednu ze tří podmínek pro ukořistění si vítězství.

Naši recenzi můžete omrknout zde.

7 Divů světa: Duel    

⏱30 minut
👤 2
👶 10+

Další z několika dnes ještě zmiňovaných verzí známé hry upravené pro dva hráče je i 7 Divů světa: Duel, která přímo vychází ze své mateřské civilizační hry 7 Divů světa. I zde se hráči ocitnou na začátku formování novodobé civilizace lidstva a budou se předhánět v tom, kdo během tří věků vybuduje více prosperující město, v němž samozřejmě nesmí chybět divy světa. Nezapomínejte rozvíjet vědu, investovat do armády a vyhrávat duely proti svému oponentovi. Tato varianta pro dva hráče nabízí hned tři možnosti k vítězství a nové mechaniky i nové efekty oproti klasické verzi.

Zdroj: Tlama Games

Patchwork    

⏱30 minut a více
👤 2
👶 8+

Patchwork je rukodělná práce zahrnující sešívání menších útržků látky dohromady, díky čemuž můžete vytvořit mnohdy zajímavé výtvory. Desková hra přesně staví na tomto principu a překvapivě do zdánlivě oddechové záležitosti vnáší porci kompetitivnosti. Hráči se ze zbytků látek pokouší vytvořit co bodově nejhodnotnější přikrývku. Patchwork je příjemně svižná a oddechová hra s jednoduchými pravidly a nekonfliktním tématem.

Pokud si hrou nejste jistí, více se o ní dozvíte v naší recenzi.

Trůn    

⏱25 minut
👤 2
👶 10+

Máte-li zálusk na něco rychlého a skladného, co byste si s sebou mohli přibalit na cesty, jednoduché karetky zřejmě budou tou správnou volbou. Jednou z nich je i karetní hra jménem Trůn. V ní se pokusíte stát novým králem a nahradit tak toho, co se nedávno utopil v sudu s vínem. Nebude to však tak jednoduché, protože o novém nástupci rozhodne pět frakcí říše, jejichž přízeň si musíte naklonit na svou stranu dříve, než to udělá oponent.

Zdroj: Tlama Games

Hra na kočku a namiř    

⏱10–15 minut
👤 2
👶 7+

Autoři světoznámých vybuchujících koťátek zřejmě mají nějakou úchylku na kočky, protože na trh přináší další ulítlou kočičí zábavu s názvem Hra na kočku a namiř. Tato hra je ideální k rozproudění jakékoliv párty, protože pomocí magnetických kočičích pacek budete střílet míčky skrze branku, kterou představuje kočičí tlama. Celý princip tkví v tom, zbavit se svých míčků co nejdříve. To je celé. Jednoduchá pravidla a hromada zábavy ze hry dělají ideálního parťáka pro všechny milovníky koček, pinballu, tenisu, ping pongu a dalších kratochvil zaměřených na zbavení se míče ze svého hracího pole.

Zdroj: Tlama Games

Výbušná koťátka: Edice pro 2 hráče    

⏱10 minut
👤 2
👶 14+

U Výbušných koťátek ještě nějakou chvíli zůstaneme, protože tato nejúspěšnější hra na Kickstarteru si velice rychle získala obrovskou oblibu. Kdo by přece neměl rád kočičky v kombinaci s výbuchy, no ne? Svižná karetka s prakticky totožně jednoduchými pravidly je další upravenou variantou speciálně pro dva hráče tak, aby z ní dokázali vytěžit maximum. Kdo si jako první lízne výbušné koťátko a nebude mít po ruce kartu k jeho zneškodnění, prohrává. Oblafněte soupeře množstvím triků a fint, protože prohnanější strategie je lepší strategie. Výbušná koťátka: Edice pro 2 hráče je další ze zástupců vhodných na cesty.

Zdroj: Blackfire

DreamQuest: Snílkův meč    

⏱30 minut
👤 2
👶 6+ a 10+

DreamQuest: Snílkův meč je dětská kooperativní příběhová hra pro dva hráče, kteří si rozdělí roli snílka a strážce, přitom snílek je vždy ten mladší. Díky tomu je tato hříčka výborná pro rodiny s dětmi. Jak snílek, tak i strážce se společně vydají na snové dobrodružství v kouzelném království zvaném Panteříše. Vaším úkolem bude zahánět noční můry zpět do Studnice nočních můr, aby neohrožovaly obyvatele. Hra je protkána některými prvky gamebooku a žánru roguelike, protože budete činit rozhodnutí, a ta pochopitelně budou mít své následky.

Podrobnou recenzi najdete zde.

Escape Room pro dva    

⏱30 minut
👤 2
👶 16+

Únikové hry, jak už jejich název napovídá, před hráče staví výzvy a úkoly k tomu, abyste získali vodítka, kódy a jakékoliv další indicie k úniku ze zamčených místností. Escape Room pro dva je další z řady populárních únikových her. Tentokrát však jde o vyloženě týmovou spolupráci se silnou atmosférou rovnou dvou tajuplných zápletek. Ke hraní budete potřebovat mobilní aplikaci, jež vám pomůže navodit to správné napětí pomocí atmosférické hudby. Poté už se stačí jen začíst do scénářů a řešit jeden úkol za druhým do chvíle, než se konečně osvobodíte.

Více informací naleznete v naší recenzi jedné z několika verzí.

Zdroj: Tlama Games

Radlands: Gangy pustiny    

⏱20–40 minut
👤 2
👶 14+

Baví vás apokalyptické příběhy a chcete si vyzkoušet, jak moc drsná by byla hra o přežití v mrtvé pustině? Přesně pro vás je Radlands: Gangy pustiny. Jedná se o soubojovou karetní hru, v níž se každý stanete vůdcem své vlastní skupiny, jakéhosi gangu, a musíte před nájezdy nepřátel ubránit své tři tábory. Prát se především budete o životadárnou vodu, jež zde figuruje jako vysoce cenná komodita. Mimo jiné slouží jako hnací motor pro velkou část akcí, jako je verbování lidí či například využívání schopností karet. Vítězí ten hráč, který lépe naloží s kartami i s vodou a zničí všechny nepřátelské tábory.

Zdroj: Tlama Games

Hvězdáři    

⏱20–30 minut
👤 2
👶 8+

Další příjemnou dvojkovkou pro zpestření herní noci je karetní hra Hvězdáři, v níž se pokusíte získat co nejvíce hvězdných bodů pro dosažení vítězství. Hráči na svou herní plochu s motivem hvězdáře vykládají karty s planetami, asteroidy či měsíci tak, aby jim na konci přinesly co největší bodový zisk. Kromě nádherného vizuálního zpracování vás hra jistě uchvátí i svým edukativním aspektem, protože na kartách se nachází hromada zajímavých informací o vesmírných tělesech.

Zdroj: Tlama Games

Zákon ulice    

⏱30 minut
👤 2
👶 10+

Nakonec tu máme další zajímavou karetku z mafiánského prostředí. Se svým protihráčem budete jakožto hlavy zločineckých organizací v otevřené válce gangů bojovat o vliv na území čtvrti Noir v centru Hobokenu. Kdo ovládne Noir, bude prakticky ovládat celé město. Dosáhnout tohoto cíle můžete hned dvěma způsoby. Buď na svou stranu během čtyř kol přetáhnete více nohsledů, tedy získáte více bodů než protivník, nebo ovládnete tři strategické dominanty města, a tím si zajistíte okamžité vítězství. Zákon ulice vyžaduje plánování, dobrou strategii a trochu toho blafování.

Zdroj: Tlama Games

Další zajímavé hry pro dva, které byste neměli minout    

  • Širé pláně
  • Splendor Duel
  • Ubongo Duel
  • Catan – Duel
  • Poslední úder: Avalon
  • Unmatched – Robin Hood vs Bigfoot
  • staré dobré šachy či dáma
  • Sobek pro dva hráče

Zdroj: Tlama Games, Albi a vlastní fotografie

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.