Johnny Rocketfingers – Titul

Johnny Rocketfingers dorazil na Steam

18. 6. 2023
 

„adj. „suppish“ supp-ish

  1. so cool that the person seems „sleepy“.
  2. abnormally slick.
  3. stealthy, sly.“

Teď jste si buď rozšířili anglickou slovní zásobu, anebo připomenuli jistého flashového antihrdinu vynikajícího právě touto vlastností. Titulek už prozradil, že to není nikdo jiný než Johnny Rocketfingers, hlavní postava dvou point-and-click adventur, jehož na server Newgrounds přinesl Ryan Khatam.
Ačkoliv Adobe Flash Player už se nějakou dobu nenosí a většinou jej musí nahrazovat různé emulátory, Johnny má to štěstí, že se nedávno dostal na platformu Steam.

Jako adventura od LucasArts, ovšem 18+

Johnny Rocketfingers se poprvé objevil ve stejnojmenné flashovce z roku 2003. Ačkoliv gameplay byl velice primitivní a grafické zpracování odpovídá kresbám lehce narušeného dítěte, Johnnyho výprava za záchranou unesené holčičky je šílená jízda plná brutality, černého humoru a sprostých slov.
Jen na Newgrounds si hru zahrálo téměř tři a půl milionu hráčů, ale při započítání dalších webových stránek bude číslo ještě vyšší. Jakýmsi bizarním způsobem se také kdysi (dokonce v českém překladu!) objevila v očesané podobě na displejích tehdejších tlačítkových telefonů.

Druhý díl (Johnny Rocketfingers 2, 2006) už se přece jen snažil více a z původního spíše výkřiku do tmy udělal plnohodnotnou hru. Barvy i příběh doznaly zlepšení, rozhraní se graficky sjednotilo na „mluvit/použít/prozkoumat“ a přibyla uživatelsky vděčná možnost kombinovat předměty v inventáři.
Johnny se tentokrát dostane do ještě většího problému, když okrade svého dealera a přivolá na sebe hněv společnosti Thug Inc. Hlavní úkol je přežít, samozřejmě, a nejlépe i tento problém vyřešit tak, abyste zbytek života nemuseli strávit na útěku.
Vyšší kvalita zpracování se odrazila také na počtu hráčů, který přesáhl čtyři a půl milionu.

V dalších letech přicházely zvěsti o třetím díle, pro nějž byla v roce 2014 spuštěna kampaň na Kickstarteru. Ta sice slibovala animaci filmové kvality, hratelnou dobu přes čtyřicet hodin a epický příběh složený z pěti epizod, avšak potenciální sponzory nechala chladné a z cílové částky 390 000 dolarů se nevybraly ani tři tisíce. Khatam se přesto nevzdává a skrze nepravidelné příspěvky na Patreonu i jiných sociálních sítích ujišťuje, že na Johnnyho třetí dobrodružství ještě může někdy dojít.

Volně ke stažení, a ještě něco navíc

Verze pro Steam je dostupná zdarma a přináší obě hry, spouštěné v rozhraní Flash Playeru 10. Kromě nich obsahují herní soubory i další bonusy, jako omalovánky, komiksy, koncepty nevydaného třetího dílu… anebo třeba osmisměrku, kde hledáte slova jako „násilí“ a „kokain“. Však víte, pro děti.
A ne, nemůžeme tvrdit, že by tato takřka prastará hříčka zestárla nějak zvlášť dobře; ale stejně se říká, že současná generace je generace nostalgiků. Tak proč si na hodinku či dvě svá mladší léta nepřipomenout? Ostatní to zase mohou vzít jako výlet do starších dob internetu.

Jan Pinc

Korektor, kterého občas políbí múza. Jeho specialitou jsou hry příliš staré, nudné, obskurní nebo bizarní na to, aby kohokoliv zajímaly. Je vášnivým lovcem achievementů a rád vše dohrává na 100 %. Zbožňuje české lokalizace, alespoň tedy ty povedené. Po nocích stále ještě oplakává Adobe Flash Player a svoje stařičké PSP.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.