Jump King - Cover

Jump King – rozlučte se s klávesnicí

26. 6. 2022
Zdroj náhledu: Nexile

Hrdina, rytíř, král skoku, tak by se dal nazvat protagonista Jump King, v jehož kůži se ocitneme. Královstvím kolují zvěsti, že nahoře je skutečně spanilá děva. Je potřeba se tedy protáhnout, zahřát a jít na věc. Stehna budou makat, lýtka pálit a šlachy i kosti praskat. Mezi další vedlejší efekty patří chronické zvyšování tlaku, zatemnění před očima a nabíhání žilky na čele. Připravte si svaly, nervy a také mezerníky. Útrapy cestou na vrchol začínají. Stojí však výsledek za to? To se dozvíte v naší recenzi.

Kdo neskáče, není Čech

Jaký je tedy princip hry? Opravdu jednoduchý. Jakožto ušlechtilý rytíř se odhodláte vydat na cestu za spanilou slečnou, která je na vrcholu věže. Vaším úkolem je doskákat nahoru a potřebujete k tomu přesně tři tlačítka – šipku doleva, doprava a mezerník. Podle šipky, kterou stlačíte, si určíte směr skoku a podle toho, jak silně stisknete mezerník, je silný i náš skok. Stisknout tohle tlačítko není ale tak jednoduché, jak si mnozí z vás myslí. Platformy pro postup jsou specificky rozmístěné a podle nich potřebujete různě silně skákat.

Pokud uplatníte zlaté pravidlo „Je lepší to nedoletět než přeletět“, budete se akorát třískat do čela. Zde není dobré přeletět ani nedoletět, tady je dobré trefit se přesně, jinak letíte dolů. Vyměřování skoku není opravdu tak jednoduché, navíc zde nemáte žádné ukazatele, jak moc máte skok nabitý, vše musíte odhadnout. Pokud už dokážete odhadnout sílu skoku, gratulujeme vám, můžete postoupit do dalšího levelu, kde fouká vítr tak silný, že vaši dráhu letu ovlivní úplně jinak, než jste zvyklí. Ani tohle pro vás není problém? Nevadí, po kluzkých platformách se vesele sklouznete při dopadu.

Nebezpečná oscilace

Jednoduchý příběh, snadná hratelnost a střídmá grafika. Jump King vypadá jako každá jiná hra, kterou zvládne leckdo, opak je pravdou. U této hry je velice důležité vytrvat. Skákat znova a znova, dokud se nenaučíte odhadnout sílu skoku, kterou musíte na danou platformu použít. I když si myslíte, že jednu část obrazovky jste už ovládali perfektně, stačí jen chvilka nepozornosti a letíte na podlahu.

O co hůř, pokud vás neúspěch rozhodí, doporučujeme si dát kratší meditační pauzu, jinak se může stát, že chybu uděláte znovu a váš sen se zhroutí jako domeček z karet, a tak z nejvyššího patra budovy letíte až dolů na zem. Tou zemí máme na mysli prachobyčejnou zem, ze které jste začínali. Není nic krásnějšího než pocit, že progres, na kterém jste pracovali přes tři hodiny, je ztracen během deseti vteřin. Musíme to brát i z té pozitivnější stránky, díky svalové paměti budou pro vás některé skoky mnohem jednodušší, než byly napoprvé. Taky se časem můžete naučit různé triky, které vám usnadní postup vzhůru. Ty zde však prozrazovat nebudeme a necháme vás, ať si na ně přijdete sami.

A pojď mi hop

Jak už jsme zmínili jedno kouzelné slovíčko výše, důležitý je v této hře čas. Nejde ani tak o rychlost jako spíš čas, který Jump Kingovi věnujete. Čím déle budete u této hry sedět, tím promakanější vaše skoky budou. Získáte určitý trénink, který vás naučí dostat se ke své milované co možná nejrychleji. Musíte být však neustále ve střehu, stačí totiž chvilka nepozornosti a váš progres může zmizet jak pára nad hrncem. Kvůli vašemu mentálnímu zdraví doporučujeme dávat si u této hry pauzy a pravidelně rozptýlit něčím vaši frustraci. K tomu nepomáhá ani fakt, že hra se vypíná poněkud složitě. Nejednou jsme tak použili při rage quitu magickou klávesovou zkratku Alt+F4.

Skokan roku

Po grafické stránce je hra velice jednoduchá pixelovka, která nikoho neurazí. Svým jednoduchým nádechem tak dodává ráz svému těžkému gameplayi. Co se týče hudebního podkresu, máme k tomu jen jednu věc, a to sice, že se nemůžeme nabažit každého plesknutí, které vydáme, když spadneme z nějaké výšky. Mimo jiné také neuškodí občas se zastavit a prohlédnout si okolí, ve kterém se zrovna nacházíte. Jednak se můžete kochat krásným pozadím, ale také zde najdete i tajné platformy, ve kterých se mohou ukrývat různé kosmetické doplňky. Také vám neuškodí se občas zastavit v nějakém patře pro vyslechnutí zajímavé rady nebo přečtení romantické poezie. Pro achievement huntery nemáme dobrou zprávu, jelikož některé z nich se shánějí velice těžko a musíte do nich investovat moře času. Když se však dostanete na vrchol, je to velice příjemný pocit, a pokud jste temperamentní, nejspíš si i budete muset zaběhnout do Tesca pro novou klávesnici…

Na to, jak Jump King vypadá jednoduše, hra zas taková sranda není. Chce to hodně trpělivosti, disciplíny, pokusů a hlavně sebekontroly k tomu, abyste dosáhli vašeho vytouženého cíle. Nic zde nedostanete zadarmo a hra vám neodpustí téměř žádné chyby. Proto ji doporučujeme každému, kdo má rád výzvy a jen tak lehce mu nic nezvedne tlak. A pokud splňujete jen jedno, nebo dokonce žádné kritérium, hru vám doporučujeme taky. Třeba objevíte skryté vlastnosti a můžete se kulturně obohatit. Třeba nás hra velice slovně obohatila a do našeho slovníku nadávek tak přistály úplně nové skvosty pro vyjádření naší frustrace pokaždé, když jsme sebou pleskli o zem.

Klady
 • snadná hratelnost
 • jednoduchá, ale pěkná grafika
 • skryté místnosti
 • náročnost
Zápory
 • náročnost
 • jednotvárnost
Platforma PC
 • Datum vydání 03.05.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Anežka Ebrová

  Anežka je hráčka již od dětských let. Její vášeň propukla již na základní škole díky školním počítačům, kde ztrácela pojem o časoprostoru. Mezi její první herní lásky patří série Half-Life. No a jak se říká, stará láska nerezaví. Hry od Valve prostě zbožňuje stejně jako střílečky a skákačky. Mezi její další koníčky patří hlavně sport, cestování, knihy a deskovky. Avšak její láskou zůstávají vždy hry, stejně jako pivo - tanková Plzeň 12° středně vychlazená.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.