Trio – titulní ilustrace

Karetní Trio vyhrálo prestižní francouzské ocenění As d’Or

27. 2. 2024
Zdroj náhledu: Planeta her

Každý rok se ve francouzském městě Cannes odehrává nejen slavný filmový festival, ale také Mezinárodní festival her. Na něm se vyhlašují laureáti prestižního ocenění As d’Or (Zlaté eso). V roce 2023 si cenu za hru roku odnesl abstraktní Akropolis. Letos se hrou roku stala, taktéž abstraktní, malá karetní hra Trio. Tu do češtiny lokalizovalo vydavatelství REXhry a dočkáme se jí již v první polovině března. V ocenění Trio bojovalo proti rodinnému Po stopách Darwina (česky díky vydavatelství Dino) a zajímavé párty hře připomínající slavná Krycí jména Perfect Words. Na nominovaných hrách je vidět, že podobně jako v případě prestižní Spiel des Jahres, i porotci As d’Or tíhnou spíše ke hrám méně komplexním.

Zdroj: Cocktail Games

Hry pro děti

V rámci ocenění As d’Or nebyla vyhlášena pouze hra roku, oceněné byly hry v několika kategoriích. Nejlepším titulem pro děti se stala My Puzzle Adventure: Dragon, která je součástí skvělé gamebookové série pro děti Moje první dobrodružství, vycházející česky díky vydavatelství TLAMA games. Varianty s dílky puzzle jsme se prozatím česky nedočkali, pevně však věřím, že to TLAMA games brzy napraví. Nominovaný byl i zručnostní Morris le Dodo nebo deckbuildingová Super Miaou. 

Zdroj: Game Flow

Středně pokročilé hry

Kategorii středně pokročilých her vyhrála skvělá karetní kombinační hra Faraway, které se letos dočkáme česky díky vydavatelství MindOK. Mezi nominovanými pak byla krásná příběhovka Eila and Something Shiny a štychovka Cat in the Box. 

Expertní hry

Konečně v kategorii expertních her se vítězem stala La Famiglia: The Great Mafia War, což je velice komplexní desková hra, ve které se soupeři budete bojovat o nadvládu nad územím Sicílie. Nominován byl Bílý hrad, který do češtiny přineslo vydavatelství TLAMA games, a Darwin’s Journey. 

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.