Comic-Con Prague 2024 - úvodka

Letošní Comic-Con Prague přilákal rekordní počet návštěvníků

12. 4. 2024
 

Kde jinde na jednom místě potkat své oblíbené filmové hvězdy, zahrát si skvělé videohry na vymakaných strojích, vyfotit se ve společnosti sličných dam v kostýmu a vyprázdnit veškerý obsah peněženky spořený několik týdnů? No přece na Comic-Conu Prague a věřte nám, že letošní ročník byl dosud ten největší, jaký Praha kdy zažila. Že jste akci prošvihli? Věčná škoda! V takovém případě mrkněte na řádky níže, abyste se namotivovali příští rok určitě dorazit. Comic-Con Prague má v Česku sice nedlouhou historii, přesto zájem o akci takových rozměrů pokaždé raketově stoupá. Výroční pátý ročník byl dosud tím nejúspěšnějším a za tři dny branami prošlo takřka sedmadvacet tisíc fanoušků nejen sci-fi, fantasy a hororu. 

„Pátý ročník Comic-Con Prague byl pro nás výjimečný. Významné navýšení kapacity přinášelo i vyšší riziko, současně jsme ale přinesli víc pořadů a hostů než kdykoli předtím. S výslednou účastí jsme velmi spokojení, zájem fanoušků překonal naše očekávání. Velký úspěch naznačuje, že se nám rok od roku lépe daří propojovat zajímavé světy, rozvíjet komunity a popularizovat témata spojená s našimi oblíbenými žánry,” hodnotí letošní ročník akce Pavel Renčín, marketingový ředitel Active Radio, které akci spolupořádá.

My jsme se na akci vypravili ve složení Nikola a Michal. Pro nás osobně byla hlavním tahounem možnost vyzkoušet připravovanou českou hru Secret of the Deep, čemuž jsme věnovali samostatný článek. Kromě toho naše kroky nesměřovaly pouze za hardwarem, i když nad ním jsme dlouze slintali v neděli. Comic-Con Prague je úžasný v tom, že spojuje tolik témat dohromady a z tak pestrého programu si musí zákonitě vybrat každý. K naší smůle a nedbalosti jsme letos nestihli žádnou přednášku, i když jsme jich měli v plánu několik. Nakonec jsme se dlouze zapovídali s knižními i deskoherními partnery. Tímto jim děkujeme, že s námi strávili čas, i přes nával fanoušků se nám věnovali a byli ochotni se stát modelkami námi pořízených fotografií. Dokonce jsme se vecpali na turnaj ve Výbušných koťátkách a v konkurenci více než sta hráčů se dostali do semifinále. Tleskáme si a míříme do spodních pater omrknout expozice Nintenda a Lega, a schrastit něco ke snědku. Pokud bychom letošnímu ročníku měli něco vytknout, bude to nedostatek míst k sezení nejen v jídelním koutu. Rekordní počet návštěvníků je sice úžasným dosaženým milníkem, ale převážně v sobotu byla hlava na hlavě a každý hledal sebemenší kousek místa, kde by ulevil bolavým nohám. Často marně. 

Mnozí návštěvníci cílili i na setkání se svými oblíbenými hvězdami z filmů, seriálů nebo také s tvůrci komiksů a dalších médií. Přestože se Comic-Con Prague 2024 nevyhnul hned několika zrušeným účastem, ani to zarputilé fanoušky neodradilo si největší český festival popkultury náležitě užít. Workshopy, autogramiády, soutěže i besedy na různá témata fanoušky dokázaly na chvíli přikovat k židlím, ale velkým lákadlem byly jistě také prodejní stánky. Kromě autorské tvorby mnoha šikovných umělců jsme se snad nejdéle zakufrovali u knih a komiksů. Naše poslání ovšem bylo od začátku jasné, sehnat prsatou podložku pod myš s motivem Rias Gremory, a trvalo pouhou chvíli misi splnit. Před koupí její figurky jsem pánskou část týmu musela odtáhnout na druhou stranu O2 universa, abych ji později sama mohla tajně z dálky obdivovat. Stejně tak úžasné repliky katan, světelných mečů nebo nožů od Fadee. Ještěže můj rozpočet byl už dávno na nule. Šperky, trika, mikiny, mystery boxy všeho druhu, nápoje, plyšáci, sošky a jakýkoliv další merch, který vás jen napadne, byste zde sehnali. Vážně, nelžu. Na příště rozhodně musím zaškemrat doma o HÓDNĚ větší kapesné. 

Drahokamem akce byla celá řada účastníků v kostýmech, takzvaných cosplayerů. Někteří z nich na akci zvolili mohutné převleky, jiní naopak upřednostnili své pohodlí a vyrazili v méně nápadných oděvech z filmové, herní a jakékoliv další tematiky. O fotku jste navíc nemuseli prosit dvakrát. Tímto děkujeme všem za vstřícnost a máte náš respekt, že jste to v tom vedru zvládli. Ještě jsem se vám nezmínila, že některé haly účastníky doslova vařily ve vlastní šťávě, ale důležitější je, že nám počasí přálo a prosluněný víkend jsme všichni vítali s otevřenou náručí. 

Co jsme si tedy z letošního Comic-Conu Prague 2024 odnesli my? Určitě plno skvělých zážitků, nové známosti a pozitivní náladu. Děkujeme všem, kteří jste se s námi dali do řeči, pózovali před objektivem nebo nám jen věnovali letmý pozdrav zdviženou rukou. Příští ročník si rozhodně nenecháme ujít a doufám, že vy na tom budete stejně.

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.