Meta Quest 3

Meta Quest 3 dorazí v říjnu, v Česku však předobjednat nejde

28. 9. 2023
Zdroj náhledu: Meta

Očekávání se potvrdila a společnost Meta během dvoudenní firemní prezentace Meta Connect oznámila datum, kdy se do prodeje dostane její nový stand-alone VR/AR headset Quest 3. Stane se tak 10. října, přičemž předobjednávky byly již spuštěny. Bohužel však ne v České republice.

S napjatě očekávaným zařízením, které je nástupcem vůbec nejúspěšnějšího a nejoblíbenějšího headsetu pro virtuální realitu, Meta Questu 2, bylo spojeno mnoho úniků informací, takže málokteré oficiální odhalení mohlo překvapit. Alespoň však došlo k ujasnění, že Quest 3 má skutečně dva samostatné displeje a navzdory menším rozměrům je ještě o pár gramů těžší než jeho předchůdce. Výrazně nezměněná zůstala i průměrná doba výdrže na baterii. Ukázalo se taktéž, že nový typ obličejových masek má nastavitelnou hloubku, takže zmizí potřeba používat spacery pro uživatele s brýlemi.

Meta s několikadenním předstihem svolala do Londýna skupinku vybraných novinářů a youtuberů zaměřených na VR, kteří si Quest 3 mohli v kontrolovaném prostředí vyzkoušet. Jejich dojmy jsou vesměs pozitivní a často se opakuje překvapení, jak moc se díky výkonnějšímu čipu Qualcomm Snapdragon zvýšila kvalita grafiky u stand-alone her. Pozitivní ohlasy zaznívají také na hratelné demo hry Assassin's Creed Nexus VR.

Quest 3 kromě virtuální reality klade důraz i na realitu rozšířenou, tedy na aplikace, které virtuální objekty zobrazují v reálném prostoru. Nic ovšem nebylo řečeno o využívání headsetu k hraní her běžících na PC, což je funkce, které se Meta již dlouhé roky příliš nevěnuje a nejspíše na tom nehodlá nic měnit.

Headset bude nabízen ve dvou variantách. Ta základní se 128 GB paměti se na německém Amazonu prodává za 559 eur (asi 13 600 korun), verze s 512 GB paměti pak za 712 eur (asi 17 400 korun).

Přímo v Česku bohužel předobjednávky spuštěny nebyly a nejsou tedy známy ani oficiální ceny na tuzemském trhu. Autor článku s dotazy na dostupnost headsetu kontaktoval řetězec Alza, kde však byl pouze odkázaný na několik měsíců starý text shrnující obecné informace o produktu samotném. Meta přitom k předobjednávkám nabízí i bonusy. U základního modelu jím bude hra Asgard’s Wrath 2, která vyjde v zimě, přičemž u modelu s rozšířeným úložištěm bude přiloženo ještě šestiměsíční předplatné služby Meta Quest Plus.

Miroslav Libicher

S videohrami má zkušenosti už více než čtvrt století. Začínal u klasik pro DOS a arkádových automatů na poutích. Ačkoli se dlouho vyhýbal konzolím, preferuje spíše akčnější druhy her a příliš si nerozumí s multiplayerovými a kompetitivními tituly. Zajímá ho herní historie v různých světových regionech. Na hry přitom nahlíží především jako na kulturní artefakty, jejichž hlavním cílem je poskytovat hráčům nové zkušenosti a vyvolávat emoce.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.