Na Prodej - úvodka

Na prodej – příručka realitního makléře

20. 11. 2024
 

Když je vám patnáct a říkáte si, že byste chtěli zbohatnout prodejem realit, narazíte určitě na to, že nebudete vědět, jak tuto kariéru začít. Jasně, někdo by řekl Udělejte si kurz, získejte certifikace, staňte se členem komory, mějte prázdný žaludek, aby se vám z toho lhaní lidem neudělalo špatně, a možná mě ještě pár dalších rad napadne. Nicméně profesionálové od Tlama Games moc dobře vědí, jak vychovávat realitní profesionály, a to skrz jednoduchou deskovou hru Na prodej, v níž pochytíte snad každý aukční trik tohoto oboru.

Dám dvě ledviny a játra!

Jakmile uvidíte krabičku, která nádherně ukazuje aukční síň, je vám hned jasné, že vás čeká zábavná pohoda. Už na obalu jsou vyloženě živé barvy a cílem nejspíš je i symbolizovat realitní trh, prostě dům, peníze a nadšení. Jednoduché, jasné, a přesto velice úderné, a upřímně, zaujme to na první pohled. To já hrozně rád.

Jakmile se ale do krabičky dostanete, spatříte zázrak, nemovitosti, bankovky a šeky. Nebojte, nejsou pravé (bohužel). Třicet karet nemovitostí naleznete na kartách s čísly od jedné do třiceti. K tomu je dostupných osmdesát čtyři papírových bankovek, z nichž každá má hodnotu tisíc dolarů. Celkem jde tedy o osmdesát čtyři tisíc dolarů, u nichž už byste si i reálně přáli, aby byly pravými penězi. Nakonec ještě dostanete třicet karet šeků s různými hodnotami, včetně dvou neplatných s hodnotou nula. Vcelku velké množství materiálu na malou krabičku, a přesto je v ní ještě spousta místa. Naprosto geniální uložení.

K tomu všemu jsou samozřejmě přiložená pravidla, u nichž mě překvapilo, jak moc jsou dobře připravená. U některých her se musíte složitě kousat stránku za stránkou, zde jsou ale napsané vyloženě pro joudy. Postupují krok za krokem a musím říct, že už po jednom přečtení hned víte, o čem vlastně deskovka Na prodej je. Takové milé překvapení na konci rozbalování.

Připravíme Na prodej

Ještě předtím, než se pustíte do byznysu (doufám, že máte vzadu párty), stačí hru připravit v pár krocích. První je zamíchat zvlášť balíčky karet nemovitostí a šeků. Poté se orientujete podle počtu hráčů. Zde přichází jedno velké upozornění: hra je minimálně pro TŘI hráče, takže to není párová záležitost. Vážně na to myslete, protože jinak máte vcelku smolíka. Při čtyřech hráčích přichází také zvláštní pravidlo, že musíte spálit vrchní karty z obou balíčků, aniž byste se na ně podívali. Přichází taková příjemná hra s pravděpodobností. Nakonec dejte každému hráči určitý počet bankovek, ve třech každý dostane dvacet osm a v šesti každý čtrnáct. 

Průběh hry je jednoduchý, Na prodej má totiž jen dvě fáze. V té první budete za bankovky dražit nemovitosti, a jakmile je vydražíte, spadnou do vaší ruky. V té druhé budete nemovitosti prodávat za šeky. Vítězem je ten hráč, který má nejvíce peněz na šecích a zbylých bankovkách. Takže pozor, ačkoliv je hra o nemovitostech, rozhodují peníze. 

Nákup, nákup, prodej, prodej

Pojďme na to tedy krásně krok za krokem. První fáze je z celé hry nejdelší a vykupujete v ní nemovitosti z balíčku nemovitostí, dokud nedojdou. Na začátku každého kola fáze jedna otáčíte karty podle počtu hráčů. Kolo končí, jakmile každý hráč získal z této řady nemovitost. Z dražby nemovitosti můžete prakticky vždy odstoupit, ale jedno upozornění tu mám – o peníze, které do dražby dáte, můžete přijít, takže přihazujte s rozumem. Když prohrajete aukci, prohrajete na danou část i finance.

Ve fázi dva pak prodáváte nemovitosti získané během první fáze dle šeků s různými hodnotami. Ty se dají lícem dolů, abyste neznali jejich hodnotu, opět podle počtu hráčů. Nato každý hráč vezme nemovitost ze své ruky a opět ji lícem dolů vyloží před sebe na stůl. Poté je všichni odhalí a následně odhalí i šeky. Nejhodnotnější šek jde k nejhodnotnější nemovitosti a takto dále, dokud nedojdou šeky, protože ty jsou úměrné nemovitostem ve hře. 

Nakonec sečtete bankovky i šeky a vítězí ten, kdo má nejvíc. Extrémně jednoduchá hratelnost. Bohužel je realita taková, že nejdražší nemovitosti mohou mít stejnou hodnotu jako ty nejlevnější, což je zvláštní faktor, takže pomalu krabice na ulici může mít stejnou hodnotu jako zámek. Ten faktor otáčecí náhody je extrémní. Měl jsem štěstí ve dražbách, a stejně jsem nevyhrál, protože mi to ve finále nepadalo. Vaše taktika je zde naprosto umístěná do pozadí, protože nikdy nevíte, jaký šek nebo jaká nemovitost zrovna budou ve hře. Geniální systém, přesto hráčům, kteří milují přemýšlení, poleze brzo na nervy.

Vhodné pro celou rodinu

Jenomže zatímco ve většině deskovek by tohle mohlo lézt na nervy, pro děti je hra naprosto dokonalá. Doporučený věk je osm let a já s tím naprosto souhlasím. Ostatně, je to vlastně o základní matematice a vyhazování peněz do vzduchu, což jsou věci, jež děti s kapesným od babičky umí moc dobře. Doba jedné hry je navíc kolem třiceti minut, a pokud jste dospělí, klidně patnáct, takže na udržení pozornosti mrňousků úplně ideální.

Nakonec ještě musím pochválit design. Už od krabičky musí být všem jasné, že tohle je pohodová hra, a také je. Ostatně i nemovitosti tomu napovídají, jejich vizuál je hrozně krásný, jednoduchý a dovolím si říct, že i pohádkově elegantní. Důl, domek na stromě, iglú, karavan, stan, hrad, loď, zámek, všechno je to líbivé, a upřímně, kdo by kdy nechtěl vydražit týpí?

 Na prodej mě neuvěřitelně překvapilo tím, jak jednoduchá a zábavná hra to je. Nikdy to asi nebude nejlepší hra, jakou kdy rozbalíte, ale vždycky to bude dostatečně dobrá karetní hra na to, aby si ji užila celá rodina. Faktor náhody je obrovský, taktizování se moc nevyplatí, a přesto vás ten krásný dětský líbivý design donutí hrát dál, znovu a znovu, dokud se nestanete profesionálním realitním makléřem.

Klady
  • hra pro celou rodinu včetně dětí
  • krásný poutavý vizuál, především obal
  • velmi dobře napsaná pravidla
  • ideální na cestování
  • velmi snadná hratelnost
  • herní čas
  • koupil jsem si týpí
Zápory
  • šílený faktor náhody
  • ztráta financí u aukcí
Infobox
  • Autor Stefan Dorra
  • Ilustrace Catell-Ruz a Emilien Rotival
  • Vydavatel Tlama Games
0.0

Doporučujeme

Vizuál

Zpracování

Interakce

Znovuhratelnost

Mozkovar index

Strategie

Téma

Cena / výkon

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.