Night of the Dead – logo

Night of the Dead – rande se zombie

1. 9. 2021
 

Night of the Dead je akční titul obsahující zombíky a prvky pro přežití, ve kterém se ujmete role mladé ženy Lucy. Tento titul nám poskytli vývojáři jacktostudios, pro něž je to první projekt, na kterém neustále pracují. Hra se nachází ve fázi předběžného přístupu, a kvůli tomu nemusí být článek časově provázán s její nejnovější verzí.

Začíná to téměř jako The Walking Dead

Jak bylo zmíněno v úvodu, převezmete roli děvčete jménem Lucy, jež se z neznámých příčin probouzí po období pokusů na lidech. Namísto své rodiny či přátel však nalézá pouze zástupy oživlých mrtvol. Poněkud mi to připomnělo první díl seriálu The Walking Dead, když se Rick Grimes probere z kómatu, nebo sérii Van Helsing. Více informací o příběhu a zmíněných experimentech jsme se ale bohužel nedozvěděli. Ve hře jsou prakticky bez jakýchkoli zmínek, přestože lze nalézt určité střípky z deníku.

Základní nastavení

Předtím, než začnete hrát, se můžete rozmyslet, zda budete chtít pracovat sami, nebo se svými přáteli. V hlavní nabídce můžete založit vlastní server. Kromě toho si také můžete otestovat některé z oficiálních serverů vývojářů nebo si nejprve hru zahrát pro jednoho hráče v příběhu. Je to jen na vás.

Rozhodnete-li se pro sólo hraní, budete mít na výběr z osmi obtížností – mírumilovná, snadná, normální, těžká, survivor, výzva, legendární a vlastní. Přiznávám, že mezi jednotlivými úrovněmi náročnosti nebyl zaznamenán žádný výraznější rozdíl. Podle mého pohledu je nejideálnější stupeň náročnosti pro tuto hru výzva nebo legendární. Pochopitelně je to jen můj osobní názor a vy sami se rozhodněte, která obtížnost vám bude vyhovovat nejvíce.

Kruté probuzení

Jakmile se ocitnete ve hře, na pravé části obrazovky se zobrazí instrukce týkající se přežití, které vám vysvětlují mechaniky hry. Pokud to považujete za obtěžující nebo se bez této nápovědy chcete zcela obejít, lze ji samozřejmě vypnout přímo v nastavení. Jste-li ovšem nováčkem na poli her pro přežití, navrhuji ji ponechat aktivní.

Chcete-li obstát ve zdejším nehostinném světě, potřebujete zdokonalit své schopnosti, jichž není zrovna málo. Naleznete zde dovednosti pro přežití, jež zvyšují rychlost, například schopnost dřevorubectví nebo hornictví. Dále jsou zde klasická vylepšování zbraní, životů, vaření atd. Jestliže se stanete mistry kováři, budete si dokonce moct zhotovit svůj vlastní lightsaber (světelný meč)! Ano, můžete být posledním rytířem Jedi mezi mrtvými.

Pro svá vylepšení potřebujete nejdříve sestavit výzkumný stůl, na kterém tyto dovednosti budete upravovat. Nicméně samotný stůl může posloužit také jako dekorace, dokud nezískáte potřebný materiál. Získat jej však není zase až tak obtížné, protože vám k tomu ve své podstatě stačí zabíjet a následně prohledávat nemrtvé, čímž získáte výzkumná data, jež pak využijete pouze pro vylepšení svých dovedností.

Nečekejte však, že nemrtvé zabijete snadno, tak odolné tvory jsem už dlouho neviděl a ve většině případů přicházejí v houfech. Málokdy se vám poštěstí najít cíl na vlastní pěst a hlavně ze se začátku vyhněte velkým městům. Proto vám mohu poradit, abyste nejprve prohledali opuštěné budovy, kde můžete najít AK47, M16, kuše atd. Současně můžete najít také krabice s municí nebo nové oblečení. Bohužel se jedná pouze o kosmetický doplněk bez jakýchkoli výhod či nevýhod. Pokud se vám však podaří sehnat legíny nebo minišortky, je na Lucy pěkný pohled.

Sbírejte a lovte ve dne. Jen nechoďte ven v noci

Dovednosti samozřejmě nejsou jedinou záležitostí, která vám umožní přežít. Nejdůležitější je najít jídlo, kterého je málo. Je však několik způsobů, jak ho získat – lov, zemědělství nebo mrchožroutství. Omlouvám se všem ochráncům práv zvířat, ale lov je tu opravdu zábavný. Samozřejmě to není jen proto, že můžete zastřelit prase, jelena nebo lišku. Samotný lov však není tak snadný, protože jakmile použijete střelnou zbraň, přilákáte hordu nemrtvých. Pokud se zvířata pokusíte zabít nožem, obvykle utečou. Naštěstí můžete použít nástražné výbušné systémy, které vám trochu pomohou při lovu, ale dokud nenajdete kuši, není to ono.

Musíte si také obstarat potřebný materiál na vylepšení vašeho vybavení a chvíli potrvá, než se vám to podaří. Ale o tom to přece je, ne? Nikdo nechce jednoduché hry, které dohrajete za pár hodin. Důležité materiály však nepoužíváte jen pro své vybavení, ale také pro svou velkolepou základnu, kde budete dělat jen skvělé a zábavné věci.

Hned první den bude základna vaším nejlepším přítelem, protože vždy o půlnoci musíte odrazit vlny nemrtvých. Není třeba dodávat, že vlny jsou stále silnější, takže je opravdu třeba vystopovat všechny zdroje a zlepšovat se ve všech směrech. Základnu však nemusíte chránit sami, protože můžete stavět různé pasti, zdi nebo věže.

Můžete si například postavit gilotinu, trebuchet, nebo dokonce rotační kulomet. Jen si dejte pozor, jak umístíte své efektní zbraně, protože v pozdější fázi jsem si na svou ochranu postavil raketomet, který mi vyhodil do vzduchu celou základnu, a to není moc příjemné.

Grafika není v žádném případě urážlivá

Ačkoli se nejedná o titul, který by nabízel nejmodernější technologie na poli grafiky, je Night of the Dead z tohoto ohledu velmi kvalitní hrou. Zajímavé jsou například modely jednotlivých nemrtvých, jako například žena, jež nemá celou spodní čelist a visí jí jazyk ven. Najdete mezi nimi také muže připoutaného k prknu. Objevuje se zde i druh zombifikace připomínající známého plivače z Left 4 Dead.

Věci, které mi opravdu vadily

Night of the Dead se hraje opravdu dobře, ale některé věci mu ubírají na plusových bodech. Nejedná se však o zásadní technické problémy, protože hra samotná běží velmi dobře. První věc, která mi trochu vadila, byla nemožnost střílet přes sklo. Pokud jsem chtěl vstoupit do domu, který byl plný nemrtvých, a před oknem jich bylo mnoho, chtěl jsem počet nepřátel trochu snížit. Ale prostě to nefunguje, nemůžete střílet přes sklo, dveře ani jiné předměty, dokonce ani přes židli!

Je tady však ještě další zásadní nedostatek, kterým je kamera. Hra je koncipována zejména pro pohled ze třetí osoby. Ve chvíli, kdy vstoupíte do bytu se stísněnými chodbami, se kamera začne najednou projevovat dosti zvláštně. Tento problém se naštěstí vyřeší přepnutím pohledu a hraním stylem taktické střílečky z prvního pohledu. Právě toto střídání je ale poměrně obtěžující.

Night of the Dead je skvělý akční survival, který si můžete užít sami, ale ještě více se skupinou přátel. Mapa je opravdu velká, takže se nemusíte bát, že byste neměli za chvíli co dělat. I přes některé technické problémy, které nemají zas tak velký vliv na hratelnost, se jedná o opravdu dobrý titul. Mohu jej doporučit a cena 20,99 € je v tomto případě přijatelná.

Klady
 • obtížnost
 • Lucy v legínách
 • velký výběr zbraní
 • rozmanitost vašich upgradů
 • horda nepřátel
Zápory
 • kamera
 • neschopnost střílet skrze věci
Platforma PC
 • Datum vydání 28.08.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.