Nova Drift

Nova Drift – Asteroids na steroidech

1. 1. 2023
Zdroj náhledu: IGDB.com

Vesmírná střílečka, strategie, roguelike arkádovka a možná bych ještě několik žánrů našel. Nova Drift je příjemná kombinace různých herních stylů, které si pod zkratkou ARPG (action role-playing game) můžete představit. Jde o nekonečnou hru pro každého, i když podivné je, že ji tvůrci ze studia Chimeric vytvářejí už od roku 2017 a od jejího zveřejnění z roku 2019 se stále nachází v předběžném přístupu. To však neubírá na faktu, že už nyní je neuvěřitelnou peckou, a není se čemu divit – očividným vzorem se stal legendární titul Asteroids.

Nova Drift obsahuje velice návykové ovládání

Hra simuluje arkádový zážitek a dá se zahrát jak na gamepadu, tak na klávesnici s myší. Bohužel, ve variantách je neuvěřitelný rozdíl. Gamepad považuji za lepší volbu ovládání než klávesnici z jednoho prostého důvodu – má joystick. Vesmírnou lodí se dá pohybovat jen vpřed a zatáčet, a tak z vás právě ovladač dostane skutečně to nejlepší.

Výhodou je, že vaše raketa ve vesmíru automaticky střílí, čímž jste seznámeni s pointou celé hry. Létáte zde ve vesmíru a střílíte do asteroidů či nepřátel, kteří na vás letí s cílem vás zničit. Kam letíte, tím směrem i střílíte, nic víc, nic míň. Zní to sice trošku nemastně a neslaně, ale je to stejně jednoduché jako Asteroids, jedna z nejlepších her své doby. U Nova Drift se tuto klasiku rozhodli vývojáři oživit po svém a ono to skutečně zabaví na další hodiny.

Průběh hry je tím pádem primitivní, jednoduše ničíte, co na vás letí. Máte se však v roce 2022 smířit s tím, že jen létáte ve vesmíru s jednou lodí? Ani náhodou. Nyní přichází to největší lákadlo, upgradování vašeho plavidla. Ve chvíli dosažení nové úrovně potvrdíte, že jste připraveni na vylepšení, a vyberete si pro vás to nejvýhodnější. Zde je obrovská přednost celé hry, protože vy sami si určujete svůj build, s nímž budete ve vesmíru ničit všechny nepřátelské objekty.

Zdroj: Chimeric

Nova Drift nabízí hromadu zbraní a vylepšení

Vylepšujete si zbraně, rychlost střel a samozřejmě obranu lodi, což je neuvěřitelně jednoduché a hlavně návykové. Každá mince má však dvě strany. Výměnou za větší množství projektilů, vyšší přesnost či rychlejší nabíjení sice udělujete nižší poškození, ale i to se dá naštěstí během levelování dohnat. Nova Drift je neuvěřitelně komplexní a jde hráčovi na ruku. Zbraní je ve hře dvanáct a mají své výhody i nevýhody. Opět ale rozhodují hráčovy preference, jaký vesmírný bojový styl a build mu bude vyhovovat. Nevyhovuje vám vortex? Vyměňte za blade, thermal lance nebo flak. Nyní by Nova Drift měl nabízet přes 200 různých upgradů, díky nimž můžete zlepšovat svůj zbraňový arzenál.

Zpestřením hry jsou boss fighty, což jsou ti úhlavní šmejdi celé hry, ale zabaví víc než dost. Přesto je není moc těžké porazit. Jste-li dostatečně vylevelovaní, je vaše vesmírná loď k nezastavení a je jedno, zda se jedná o bosse, nebo hromadu menších soupeřů. Naštěstí se v Nova Drift zaměřili i na různorodost. Ve vesmíru nenarazíte pouze na nepřátelské lodě nebo asteroidy, ale i na vesmírné hady, divné chobotnice nebo vesmírného ptáka ohniváka. Útoky nepřátelských lodí fungují ve vlnách. Po nich se spawne boss, toho porazíte a je hotovo. Jednoduché, jasné, boží. Největší pecka, je ale tzv. endless mode. Jedná se o nekonečné hraní, než umřete a jdete startovat od začátku.

Zdroj: Chimeric

Kouzlo grafiky i hudby

Vizuál je magický, jedná se o kombinaci barevného chaosu, blikajících světýlek a perfektní přehlednosti. Je neuvěřitelné, jak i v tom největším masakru přesně víte, kde se vaše malá lodička nachází. Grafika představuje nádherný kabát pro starší Asteroids. Pokud bych chtěl, aby úprava této starší hry měla nějak vypadat, byla by to podoba Nova Drift. Jde o Asteroids na steroidech, už pouze tím barevným konceptem. Vše je neuvěřitelně kolorované a pro vaše stroje i nenáročné. Místy sice kvůli všemu blikání na monitoru nemusíte vidět menší nepřátelské projektily, ale pokud se rychle zorientujete, stačí včas reagovat a uhnout.

O hudbu se postaral zkušený skladatel Miles Tillman. Jde slyšet, že hře jeho volba hodně prospěla. Napětí, klid, gradace, jemnost, agresivita. Pocity, jež by hudba měla vyvolávat, zvyšují hráčský zážitek a tato povzbudivá vložka více podtrhává kvalitu titulu. Pokud se oprostíme od samotného soundtracku, jsou tu vedlejší zvuky – rakety, střelba, výbuchy – a vše je opět perfektní.

Skutečně asi největší problém Nova Drift je ten, že hra není hotová a stále se vylepšuje a upravuje. Tento způsob mi připomíná Vampire Survivors, ale i ten už vyšel v plné verzi. Je škoda, že tu tak existuje hra, která baví a bohužel končí tím, že už dál není hotová.

Zdroj: Chimeric

Skvělá, jednoduchá, nenáročná, přehledná a zábavná hra. To je Nova Drift, který nabízí výbornou grafiku, parádní hudební podložku a neuvěřitelně jednoduché ovládání. Je to, jako kdybyste hráli Asteroids, jen v modernějším obleku, a hra snědla hromadu posilovačů svalů. Jediným skutečným problémem je early access, protože ani po těch letech titul stále nemá plnou verzi.

Klady
 • snadné ovládání
 • jednoduchý princip hry
 • úžasná grafika
 • skvělá hudební podložka
 • neuvěřitelně propracovaný systém upgradů
 • zajímaví bossové
 • vybalancovaný mix hromady žánrů
Zápory
 • stále můžete dojít na konec, protože hra nemá další obsah
Platforma PC
 • Datum vydání 27.03.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Patrik Klicman

  Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.