PlayStation 3 - cover

Leak prozradil, že PlayStation 3 má stále silnou základnu

31. 12. 2023
Zdroj náhledu: Sony

Součástí materiálů, které se dostaly na veřejnost v důsledku závažného hackerského útoku na studio Insomniac Games, je i graf mapující aktivní uživatele přistupující na online službu PlayStation Network z různých konzolí. Vyplývá z něj, že nejpoužívanější konzolí od Sony je stále s výrazným náskokem PlayStation 4, přičemž úctyhodný počet aktivních uživatelů má kupodivu i 17 let starý PlayStation 3.

Graf, který zde nebudeme z právních a etických důvodů sdílet, začíná lednem 2021 a končí únorem 2023. Poslední sledované měsíce podle legendy neobsahují zcela přesná čísla, neboť sběr dat je zatížen zpožděním. I tak z něj lze odvodit, že PlayStation 4 měl ještě počátkem roku 2023 okolo 75 milionů aktivních uživatelů, přičemž jejich počet se od vydání nové generace snižoval jen pozvolně. PlayStation 5 dosáhl ke stejnému datu zhruba 37 milionů aktivních účtů.

Zajímavé je, že ze stařičkého PlayStationu 3 se ještě v únoru 2023 k PlayStation Network přihlásilo kolem dvou milionů účtů. Před nástupem jarních měsíců roku 2022 přitom tuto konzoli 7. generace využívaly víc jak 4 miliony přihlášených hráčů měsíčně.

Proč se na PS3 stále hraje?

Bez dalších údajů lze jen spekulovat, jaký segment hráčů je v současné uživatelské základně PlayStationu 3 dominantní. Z minulosti víme, že po starších generacích konzolí sahali hráči z rozvojových zemí. Pro mnohé z nich jsou nová herní zařízení, a především nové hry, někdy velice nákladnou záležitostí jak kvůli nízké příjmové hladině, tak třeba kvůli daňové politice států, v nichž žijí. Dále je známo, že někteří rodiče, kteří už na videohrách sami vyrostli, starší konzole svěřují svým dětem. A pak jsou tu samozřejmě oddaní fanoušci, pro něž jsou hry z minulých konzolových generací stále zajímavé.   

Některé ikonické hry, například Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots, přitom zůstávají oficiálně dostupné jen a pouze na PlayStationu 3. Vybrané tituly z této konzole je možné oficiálně hrát jen přes technicky limitovanou cloudovou službu, která je součástí nejvyšší varianty předplatného PlayStation Plus. Alternativní možnost nabízí emulátor RPSC3, který v současnosti umožňuje dohrát úctyhodných 69 % všech vydaných her. Některé atraktivní tituly však stále plně hratelné nejsou a mnoho dalších se potýká s technickými problémy. Nemluvě o tom, že je emulace komplexní architektury PS3 poměrně náročná na hardware.

Autor tohoto textu taktéž patří k aktivním uživatelům PlayStationu 3, nicméně přiznává, že momentálně jej má uschovaný v krabici. Na jeho místo totiž dočasně zapojil Xbox 360.

Miroslav Libicher

S videohrami má zkušenosti už více než čtvrt století. Začínal u klasik pro DOS a arkádových automatů na poutích. Ačkoli se dlouho vyhýbal konzolím, preferuje spíše akčnější druhy her a příliš si nerozumí s multiplayerovými a kompetitivními tituly. Zajímá ho herní historie v různých světových regionech. Na hry přitom nahlíží především jako na kulturní artefakty, jejichž hlavním cílem je poskytovat hráčům nové zkušenosti a vyvolávat emoce.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.