Pocket Mirror - úvod

Pocket Mirror: GoldenerTraum – trošku jiná Alenka za zrcadlem

16. 7. 2023
 

Pocket Mirror je mysteriózní hororová adventura produkovaná studiem AstralShift. Jedná se o remaster hry, která vyšla v roce 2016. Stejně jako u The Witch´s House, její retro vzhled zakrývá důmyslně promyšlené a smysluplné poselství.

Hra vám představuje dívku, která se jednoho dne probudí zmatená a bez vzpomínek na to, kde právě je nebo jak se tam dostala. Jedinou věc, kterou u sebe má, je památka (od maminky Elise): zlaté kapesní zrcátko. Bude muset sebrat veškerou odvahu, již má, aby se pokusila utéct z tohoto podivného světa. Čeká na ni hledání odpovědí na zdánlivě nemožné otázky. S pomocí druhých by to však nemuselo být až tak těžké. Hlavní otázkou tohoto příběhu je: Podlehne dívka svým citům, nebo vyjde na druhé straně naopak silnější?

Probuzení Šípkové Růženky

Dívka, jejíž jméno neznáte, se probouzí na růžích v bizarním zámku. Zatímco se toulá jeho chodbami a hledá své jméno, setkává se s množstvím nepřátelských entit a tajemných dívek. Zdá se, že všichni o ní vědí víc než ona sama. Nikdo jí však nechce cokoliv vysvětlit. Prostřednictvím setkání s ostatními tajemnými děvčaty objevuje něco více o sobě, o své minulosti a o tom, kým se stala. Příběh vám jen zřídka vysvětlí některé důležité detaily, spíše je to takové vyprávění mezi řádky. Popravdě řečeno, ne všechny konce nebo cesty odhalí tajemství vaší hrdinky. To přispívá k tomu, že jste nuceni hru dohrát více než jednou, abyste zjistili úplně vše.

Pocket Mirror -šípková růženka

Příběh se nejvíce vyjasňuje v sekci s Lisette (Sleeping Maiden of Horrors) a Enjel (Cherubina of Shed Wings), které jsou v druhé části hry. První dvě části na vás tak mohou působit, že jsou příběhově slabší. Jedná se o oblasti Flety a Egliette (The Lilliputian Princess and Puppet) a Harpae (Maiden of Pristine Eyes). Hra odměňuje hráče, kteří prozkoumávají pečlivě všechny možnosti a sledují, co se děje. Na konci každé dívčí příběhové linky je dost emotivní moment, kdy hlavní hrdinka reaguje různě na každou z dívek, jež jí pomohla objevit sebe sama.

Zábavné minihry

Kromě neustálého řešení hádanek, utíkání před nebezpečím a hledání sebe sama narazíte ve hře i na několik velice zábavných miniher. Našla jsem tu pexeso, které by bez problémů zvládlo tříleté dítě, takže i já jsem zde samozřejmě excelovala. Kdo z vás si také ještě pamatuje hru o poslední židli? V této dětská hře jsou židle seřazeny do kruhu, opěrátky do středu, a je jich o jednu méně, než je počet hráčů. Ti jdou nebo běží vnějším kruhem kolem židlí, hraje hudba, a když nenadále přestane, hráči si musí sednout na židli. Kdo zůstane sedět na poslední židli, vyhrál. Zde je tato dětská nevinná hra udělána děsivěji, neboť kdo nestihne židli, je o hlavu kratší.

Královské insignie

Dalo by se říci, že jedním z vašich hlavních úkolů je najít šest insignií, tzv. regálií, abyste dostali jeden z lepších konců a pár odpovědí na své otázky ohledně příběhu. Na konci každé kapitoly s dívkou, můžete získat jednu regálii poté, co se daná dívka rozpadne na drobné střípky (jako zrcadlo). Každý tento předmět má na sobě vyryté písmeno vaší hlavní aktérky, a když je spojíte, zjistíte, jak se doopravdy jmenuje.

Vaše hlavní hrdinka má už jednu regálii u sebe. Ano, je to již zmiňované zlaté kapesní zrcátko od maminky. Na jeho zadní straně se pak nachází písmeno G. Fleta vlastní regálii s názvem Rosen Glöckchen (německy Růžové zvony). Jedná se o zlatý zvon zdobený hedvábnými růžovými stuhami omotanými kolem rukojeti ve tvaru srdce. Harpaeina regálie nese název Haarbürste des Mondes (Měsíční kartáč na vlasy), jde tedy o zlatý kartáč na vlasy s ozdobami na rukojeti a na zadní straně s písmenem O. Lisetta má pak Schnee Schere (Sněhové nůžky), pár jemných zlatých nůžek omotaných malou červenou krajkou. Egliettiným klenotem je Messer und Gabel (Nůž a vidlička) jedná se o zlatý nůž a vidličku. Poslední regálii vlastní Enjel a nese název Engelsense (Andělská kosa). O této regálii není mnoho známo, předpokládá se však, že je na ní ukryto poslední písmeno.

Pocket Mirror - regálie sněhové nůžky

Postavy před vs. teď

Ve hře Pocket Mirror: GoldenerTraum máte celkem pět důležitých postav. Nejdůležitější z nich je samozřejmě vaše hlavní postava, jejíž jméno začíná na G, a víc vám prozradit nemohu. Je to dívka, která zdánlivě trpí amnézií, a jejím cílem je zjistit pomocí kapesního zrcátka, kdo je. Její design zůstává relativně stejný, jen s několika malými rozdíly. Outfit, jejž má na sobě, je mnohem plnější oproti původnímu a přibylo více řasení. Ponožky má navíc také nařasené a její kapesní zrcátko dostalo navrch zlatou růži.

Fleta

Fleta je mladá dívka, která žije v domečku pro panenky s Egliette. Je to první postava, se kterou se musí vaše hrdinka vypořádat. Její část na mě působila, že je silně inspirovaná Alenkou v říši divů. Ať už se jednalo o mluvící stromy v labyrintu, bílého králíčka, či známé pití lektvaru na zvětšení a zmenšení. Dokonce se jedna z lokací jmenovala „dolů králičí norou“. Co se týče jejího designu, má také mnohem více nařasené šatičky, navíc jí přibyly ponožky do bot a zřejmě si došla ke kadeřníkovi, jelikož ji zdobí kudrnaté vlasy.

Pocket Mirror - Flety

Harpae

Harpae je mladá dáma žijící v Secret Manor. Je velmi spolehlivá a chce, aby jí vaše hlavní postava důvěřovala a spolehla se na ni. Designově má více propracované šaty (nařasené, více zdobené a detailní). Navíc má punčochy a modré šněrovací boty (oproti původním nízkým botám). Má více navlněné vlasy a obří mašli, aby ji našli.

Pocket Mirror - setkání s Harpae

Lisette

O Lisette se dozvídáte od Harpae, která vám o ní říká, že je velmi nemocná. Na rozdíl od předcházejících postav vůbec netouží vaší hrdince pomoci, ba právě naopak. Několikrát vás bude pronásledovat a snažit se vás zlikvidovat pomocí nůžek. I Lisette dostala nový design. Její blonďaté vlasy jsou plnější a stále neupravené. Její límec je tmavě fialový a brož je nahrazena levandulovou růží. Boty má stále baletní střevíce, navíc ozdobené růži – ty mi připomínají postavu Suiginto z Rozen Maiden, která má velmi podobný design a stejně zdobené boty.

Enjel

Je výtvorem tajemného chlapce, jenž ji vytvořil za účelem získání kapesního zrcátka. Kapesní zrcátko přislíbil Enjel s tím, že pokud uspěje, promění se ve skutečnou dívku. Enjel má totožný vzhled jako vaše hlavní postava, ale zachovává si své barevné rozdíly (tmavší vlasy, zlaté mašle a zlaté oči).

Pocket Mirror - setkání s Enjel

Dechberoucí vizuál

Pocket Mirror: GoldenerTraum je vizuálně jednou z nejpříjemnějších her, co jsem letos zatím hrála. Naprosto na mě dýchla podobná atmosféra jako z anime Puella Magi Madoka Magica nebo Rozen Maiden. Oproti originálu působí hra svěžejším dojmem, i když si ponechává děsivou atmosféru a sem tam opravdu strašidelný jumpscare. Roztomilé prostředí tu kontrastuje s nekontrolovatelným násilím. Navíc to do sebe zapadá super zábavným způsobem. Některá místa byla skvělá už v původní hře z roku 2016, teď jsou ale doslova dechberoucí. Jako příklad uvedu červený dub před katedrálou, jež je posetá růžemi (viz obrázky níže). 

Pocket Mirror - hlavní hrdinka

Novinkou, kterou s sebou přináší remaster, je, že si ve svém NG+ (New Game+) můžete promluvit s modrými dýněmi a přečíst si nějaké vývojářské deníky o remasteru. Pro toho, kdo originál z roku 2016 nehrál, to bude jistě zajímavé počtení.

Remake Pocket Mirror: GoldenerTraum je naprosto okouzlující a dechberoucí hororové JRPG z letošního roku. Každá z postav vdechuje místu kolem sebe svou osobnost. Vše je doplněno perfektním soundtrackem, a navíc tajemným příběhem mezi řádky. Co víc si přát. Pokud znáte původní verzi a máte ji rádi, tuhle budete přímo milovat.

Klady
 • postavy
 • design
 • příběh (meziřádkový příběh taky)
 • hudba
 • lekačky
 • více konců
Zápory
 • možná párkrát umřete
 • ne všechny konce vysvětlí děj
Platforma PC
 • Datum vydání 19.05.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.