Pod hvězdami – Titul

Pod hvězdami – recenze

18. 5. 2023
 

Roku 2020 vyšla karetní hra Hvězdáři (v originále Stellar), v níž se dva hráči stali pozorovateli oblohy a do svého pomyslného deníku zaznamenávali veškerá spatřená nebeská tělesa. V roce 2021 se Hvězdáři dočkali duchovního nástupce ve formě hry Pod hvězdami (Subastral), která nabízí podobnou hratelnost, ale nyní až pro pět lidí a s jiným tématem. Od hvězd se hra přesouvá směrem k zemi, tedy k přímému navštěvování různých biomů. Ty představují jednotlivé karty, jež střídavě vykládáte na stůl, berete do ruky a umisťujete do svého deníku. Kdo bude mít na konci hry nejobsáhlejší deník, vyhrává.
Za ilustrace je zodpovědná Beth Sobel, která svými půvabnými obrázky přispěla do hry Na křídlech. O českou lokalizaci se postarala společnost REXhry.

Pod hvězdami – Obsah balení

Příprava

Jedna věc se Pod hvězdami hned zkraje musí nechat, pravidla jsou skutečně jednoduchá na vysvětlení i pochopení. Na papíře zaberou necelých dvanáct stránek, a pokud je to i toto příliš dlouhé čtení, vydavatel REXhry nabízí video se shrnutím v deseti minutách. Třetí možnost je samozřejmě nastudovat si je z tohoto článku.
Nejprve připravíte dobírací balíček, ve kterém podle počtu hráčů upravíte počet karet s biomy a vložíte dospod kartu konce hry. Z tohoto balíčku také rozdáte po třech biomech do ruky každému hráči.
Dále rozložíte doprostřed stolu šest karet mraků s čísly od jedné do šesti a jedno slunce, tedy kartu určující orientaci herního plánu (viz dále). Na opačný konec řady přijde dobírací balíček, k mrakům podle instrukcí položíte karty biomů a příprava je tímto u konce. Už v tuto chvíli si můžete povšimnout, že prostorová náročnost je zde překvapivě velká; karty mraků vám uprostřed stolu vytvoří jednu dlouhou řadu a před každým hráčem v průběhu hry rovněž přibude vlastní obsáhlá zásoba biomů.
Začínající hráč se podle pravidel určuje náhodně, případně dle vaší vlastní invence.

Pod hvězdami – Připraveno ke hře

Průběh hry

Každý tah sestává ze tří jednoduchých kroků, které musíte provést v předepsaném pořadí.
Jako první si vyberete z ruky jednu kartu a vyložíte ji na mrak se stejným číslem. Stávající karty překryjete tak, aby stále byly vidět.
Poté si vybíráte mrak, z něhož si karty naopak vezmete (nemůže to být ten, na který jste právě vyložili). Pokud je blíže ke kartě slunce, karty vykládáte před sebe, pokud je blíže k dobíracímu balíčku, berete si je do ruky.
Karty v ruce si ponecháváte pro použití v dalších kolech, karty před vámi představují váš deník navštívených biomů, který se na konci hry boduje. Biomy (jichž je celkem osm druhů) tedy vykládáte na stůl do řady; jakmile nějaký získáte vícekrát, položíte jej na nový řádek, do stejného sloupce.
Mrak číslo jedna nebo šest vám navíc dává možnost položit kartu, vzít si biomy z mraku na opačném konci řady a vybrat si, jestli si je přidáte do ruky, nebo vyložíte před sebe. Všechny karty však musíte použít stejně, nemůžete si je nijak rozdělit.
Jako poslední krok doplňujete nabídku biomů; nejprve otočíte jednu kartu a dáte ji na mrak, který je momentálně prázdný. Na herní ploše navíc musejí být alespoň dva mraky, které na sobě mají více než jednu kartu – pokud tomu tak není, lížete další karty a umisťujete je na mraky, teď už podle jejich čísel, dokud tuto podmínku nesplníte. Poté je na tahu další hráč.
Kdyby se stalo, že začínáte kolo s prázdnou rukou, dobíráte si jednu kartu z balíčku a hraje soused po vaší levici. Protože tím přijdete o celý tah, měli byste se této situaci pokud možno vyhnout.

Bodování

Jakmile někdo otočí kartu konce hry, dohraje se momentální kolo a pak proběhne ještě jedno, závěrečné. Následuje vyhodnocení karet každého hráče na stole, které probíhá horizontálně i vertikálně.
Do řady vedle sebe vykládáte karty různých biomů, takže maximální počet karet bude osm. Zde se postupuje vzorcem x = 0,5y + 0,5y², kde x je počet bodů a y počet karet (anebo, pokud nejste nerdi, se prostě můžete kouknout do pravidel na tabulku s převodem).
Další karty stejných biomů skládáte pod sebe a dva nejdelší sloupce se bodují už jednoduše po bodu za každou položku.
V každém novém řádku se však počítají jen ty karty, které (bráno zleva) tvoří nepřerušenou linii. Už od začátku byste tak měli dávat pozor, v jakém pořadí je vykládáte na stůl, abyste ideálně měli vlevo ty nejčastější a mohli snáze nasbírat jejich kopie. S tímto vám poradí jedna až tři tečky na každé z karet biomů, které značí její četnost.
Pro sčítání bodů máte záznamový bloček s přehlednou tabulkou, do níž vpisujete jednotlivé bodové hodnoty, aby se lépe sčítaly.
V případě remízy má přednost hráč, jehož deník má nejmenší počet karet; pokud se ani poté nedoberete k výsledku, budou se muset dotyční o vítězství podělit.
Délka partie 15–30 minut, avizovaná na obalu, docela sedí. Ve svižné hře ve dvou se můžete dostat ke spodní hranici, naopak plný počet hráčů tempo o něco zpomalí a herní doba bude odpovídat spíše té půlhodině.

Základy strategie

Ačkoliv se do pravidel dostanete skutečně velice rychle, je zde i nezanedbatelný strategický prvek. Jednak musíte promýšlet, jak si před sebe budete vykládat své biomy, kvůli zmíněné četnosti a nutnosti bodovat nepřerušené řady… a jednak si všichni hráči navzájem přímo ovlivňují nabídku karet na stole.
V ideálním případě tak musíte brát biomy, které potřebujete, přitom nenahrát svým příspěvkem soupeři, udržet si dostatečné zásoby karet v ruce, a navíc je průběžně vykládat do deníku, abyste měli nepřerušené řady. Někdo bude brát/vykládat hlava nehlava, jiný bude vše pomalu a pečlivě zvažovat, ale to se dá čekat.
Pro dodatečnou zábavu nabízí Pod hvězdami ještě volitelný bonus nazvaný „Varianta: Narušení“. Tato mechanika vám dá možnost bezprostředně před bodováním poslat soupeři jednu kartu, kterou on musí vyložit. Po několika hrách už můžete chtít menší nadstavbu k pravidlům, a tak oceníte tuto jednu poslední příležitost, jak někomu rozhodit strategii.

Jenže…

Úprava pravidel pro hru méně hráčů působila trochu zvláštně – za každou nepřítomnou osobu odeberete karty jednoho čísla ze hry. Dotyčný mrak (či mraky) tak zůstane obsazený pouze pro forma a při hraní jej spíše nevyužijete. Je to logické a funkční, akorát pak zejména ve dvou hráčích vypadá herní plocha poněkud očesaně. Nejen z tohoto důvodu osobně dávám přednost partii v plném počtu, protože nutnost sledovat další čtyři lidi a vhodně improvizovat je zábavnější než hrát pomyslné 4D šachy jen s jedním protivníkem.
Druhou lehce zarážející věcí pro mě byla celková stylizace. Je jasné, že název, téma i hratelnost odkazují na předchozí Hvězdáře, ale v tomto pojetí zde vzniká takový podivný oslí můstek. Sledujete to, co je pod hvězdami… a tak vykládáte karty biomů na mraky, přičemž hrací plochu rámuje slunce?
Stejně jako jiné environmentálně laděné hry (například Mariposas, Na louce nebo zmíněné Na křídlech) má i Pod hvězdami edukativní prvek v podobě náhodných faktů na kartě konkrétního biomu. Ani ten však nepůsobí úplně dotaženě. Jednak tvůrci s fakty docela šetřili, takže se opakují, a jejich znění je často nekonkrétní, až banální (věděli jste třeba, že v lesích mírného pásma žijí veverky a jezevci? Zkuste tímhle ohromit své známé).
Přitom karty jinak nabízejí skutečně povedené ilustrace a herní obal celkem zaujme – o to zvláštnější je pak nesourodost mezi celkovým zpracováním a hratelností.

Pod hvězdami je svižná karetní hra s mimořádně jednoduchými pravidly a povedenou vizuální stránkou. Můžete ji tak vzít kamkoliv (kde bude dost místa), velice rychle zaučit nové hráče a kdykoliv si dát pár zábavných partií… škoda jen, že celková stylizace, počínaje už názvem, působí tak kostrbatě.

Klady
  • krásné grafické zpracování
  • velmi lehké na naučení se
  • zábavné vykládání a braní karet jiným hráčům
  • přiložené bločky pro sčítání skóre
Zápory
  • zvláštně skloubená stylizace a hratelnost
  • nepříliš zajímavé fakty na kartách
  • prostorově náročnější
  • jednoduchá pravidla mohou už po pár hrách omrzet
Infobox
  • Autor Ben Pinchback, Matt Riddle
  • Vydavatel REXhry
0.0

Doporučujeme

Jan Pinc

Korektor, kterého občas políbí múza. Jeho specialitou jsou hry příliš staré, nudné, obskurní nebo bizarní na to, aby kohokoliv zajímaly. Je vášnivým lovcem achievementů a rád vše dohrává na 100 %. Zbožňuje české lokalizace, alespoň tedy ty povedené. Po nocích stále ještě oplakává Adobe Flash Player a svoje stařičké PSP.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.