Forge of the Chaos Dwarfs – logiáš

Total War: WARHAMMER III – Forge of the Chaos Dwarfs aneb trpaslíci přicházejí

12. 4. 2023
Zdroj náhledu: Creative Assembly

Forge of the Chaos Dwarfs je dalším rozšířením pro Total War: WARHAMMER III, a jak už název napovídá, je celé o trpaslících Chaosu. Zpočátku jsem si myslel, že expanze nepřinese kromě tří nových postav nic nového. No, hned po spuštění kampaně jsem byl rychle vyveden z omylu. Proto se v dnešních prvních dojmech podíváme na nové hrdiny a změny, jež s sebou přídavek přináší. Očekávané vydání je plánované na 13. dubna.

Musíte vlastnit DLC?

Než budeme v článku pokračovat, musím zmínit jednu důležitou věc. Chcete-li odemknout nové hratelné postavy, musíte vlastnit základní hru a přikoupit toto rozšíření. Stejně jako u předchozích doplňků i zde platí, že pokud si jej nekoupíte, o nic nepřijdete. Trpaslíci Chaosu budou ve hře přítomni a vy proti nim můžete vést boje nebo s nimi uzavírat diplomatické dohody, stejně jako s ostatními rasami.

Zdroj: CREATIVE ASSEMBLY

Tento přístup vývojářů z Creative Assembly se mi velmi líbí, protože nejste nuceni platit za další obsah, abyste získali přístup ke všem hrdinům ve hře. Díky tomu máte svobodu koupit si jen ty hrdiny, které opravdu chcete hrát. Nemusíte se tedy obávat, že byste o něco přišli, pokud nevlastníte všechna rozšíření.

Trojice obávaných trpaslíků

Obávanou trojici tvoří Astragoth Železná ruka, Drazhoath Popelavý a Zhatan Černý. Jsou to zajímavé postavy, které mají navzdory svým rozdílům společný cíl: pomstít se temnému vládci Hashutovi a získat kataklyzmatické síly. Připravte se na nervy drásající cestu, plnou pomsty a hněvu, při níž shoří vše dobré. Do příběhu o Ursunovi nejsou zahrnuti, protože mají své vlastní strašlivé plány. Proto si je lze zahrát pouze v kampaních Realm of Chaos a Immortal Empires.

Zdroj: CREATIVE ASSEMBLY

Na začátku budete k likvidaci nepřátel používat armády goblinů, jako jsou dělníci, zabijáci a lučištníci. Nejsou to zrovna nejsilnější a nejlepší vojáci, ale pořád je to lepší než drátem do oka. Pokud však vytrváte, čeká vás v pozdějších fázích mnohem více zábavy v podobě létajících monster, jezdeckých vozů nebo dělostřelectva a válečných strojů. Budete velet rozsáhlému seznamu armády čítajícímu více než dvacet šest nových jednotek, což rozhodně není málo… nebo ano? Mými oblíbenci byli ničitelé K'daai a Lammas. Lammas představuje monstrum podobné mantichoře s tělem obřího býka, jehož předností je šíření strachu a blokování magických zbraní. Ničitelé jsou obrovské stroje, které také vzbuzují strach a zároveň útočí ohněm. Pochopitelně existuje mnoho dalších skvělých jednotek, ale tyto dvě jsou mé nejoblíbenější.

Základna, nebo továrna?

Novinka, jež přichází s Forge of the Chaos Dwarfs, je při dobývání území. Jakmile si podrobíte osadu cizí rasy, máte několik možností, jak s ní naložit. Můžete ji buď srovnat se zemí, nebo vyplenit. Co je však nového ve Forge of the Chaos Dwarfs, je to, že lze postavit tři nové osady: základnu, továrnu a věž. Každá z těchto budov slouží ke specifickému účelu.

Základna poslouží k těžbě potřebných surovin z dolů. Suroviny zde získané slouží k výrobě výzbroje, naplnění pokladnice a stavbě určitých budov v osadách, jako jsou věže nebo továrny. Není to ale tak úplně jednoduché. Abyste zajistili, že vaše doly budou pracovat na 100 %, potřebujete spolehlivou pracovní sílu. Tu získáte prostřednictvím bitev, nájezdů a vojenských konvojů.

Kromě toho, že udržuje váš průmysl v chodu, lze získat i několik bonusů. Přebytečné pracovníky buďto obětujete a získáte vliv v Konkláve, nebo je můžete prodat a zvýšit hodnotu své pokladnice. V horším případě je můžete popravit, abyste upevnili svou vládu nad panstvím. Nejlepší na tom je, že díky nim je možno zadat okamžitou realizaci staveb. Továrny poskytují zbraně, které využijete při stavbě pokročilejších vojenských budov. Nejzajímavější částí je ovšem využití zbraní v pekelné výhni. V peci získáte nové jednotky, modifikace zbraní, brnění a válečné stroje. Současně je možné vybavit armádu různými efekty, jako jsou zuřivost, odrážení čelních útoků, zvýšení fyzické odolnosti apod.

Honba za křesly

Kromě dobývání území, válek a dlouhých diplomatických jednání bojujete s ostatními trpaslíky Chaosu také o místa v Konkláve zla ve Zharrské věži. Tato křesla poskytují výhody v závislosti na tom, do které čtvrti patříte: mágové, vojsko a průmysl. Jakmile jednou místo získáte, nesmíte si ho nechat ujít, protože jiná frakce trpaslíků Chaosu vás o něj může připravit za vyšší cenu, než jste za něj zaplatili. Věž má celkem tři podlaží, přičemž čtvrté a poslední náleží Konkláve, jejíž místa jsou tak vzácná, že je není možné uzurpovat. Jakmile je tedy získáte, nemusíte se obávat, že vám je nepřítel sebere, jak tomu bylo na předcházejících úrovních.
Trochu zvláštní mi přišlo rozhodnutí vývojářů ohledně odměn za věže.

Poté, co dosáhnete maximálního počtu míst v okrsku, získáte bonusy nejen vy, nýbrž všechny trpasličí frakce Chaosu. Chápu, že máte na výběr, zda s nimi budete spolupracovat, nebo ne, ale už nechápu, proč by za můj těžce vydřený úspěch měli dostávat odměny i oni. Co z toho můžete vytěžit? No například rychlost, s jakou se obnovují ztracené jednotky, snížení nákladů na výstavbu, zvýšení vlivu Konkláve nebo nárůst kapacity jednotek každé čtyři tahy.

Ten konvoj je můj!!!

Někdy vlastní zdroje nestačí na udržování budov nebo jednotek a u trpaslíků Chaosu to platí dvojnásob. Abyste si vydělali nějaký příjem, musíte se proto soustředit na prodej surovin. S tím vám pomohou vojenské konvoje, s nimiž můžete obchodovat po celém světě. V závislosti na cíli konvojů získáváte odlišné odměny. Jednou pošlete čtyři sta zbraní pro více než tisíc pracovní síly, jindy obdržíte finanční odměnu. Do hry se také zapojí nová legendární hrdinka Ulrika Magdova z Kislevu. Ta se proti své vůli proměnila v upírku, což ji činí ještě nebezpečnější než ostatní, poněvadž se jedná o dokonalého hybrida. Ulrika je zkušenou bojovnicí při boji zblízka, smrtelně nebezpečná na dálku a zároveň je mágem, který na bojišti zastane libovolnou roli, čímž v sobě spojuje nejlepší vlastnosti Kisleva a upírů.

Forge of the Chaos Dwarfs je skvělé rozšíření, které nabízí tři nové hratelné postavy a další herní mechanismy. Zpočátku může být trochu obtížné je pochopit, ale brzy se v nich zorientujete a budete dobývat svět. Získávání míst ve věžích a tím i dalších bonusů je zajímavý nápad, byť o ně můžete zase přijít, pokud vás jiná frakce přeplatí. Jediná věc, která je trochu obtěžující, je dlouhá načítací obrazovka, proto se obvykle uchýlíte k automatickému rozlišení bitvy.

Klady
 • nové budovy pro stavění
 • získání bonusů ve Zharrské věži, o které můžete přijít.
 • vylepšování jednotek skrze pekelnou výhni
 • dvacet šest nových jednotek a zajímavý hrdinové
 • možnost zadání okamžité výstavby
Zápory
 • ekonomika trpaslíků může být zpočátku obtížnější na pochopení.
 • je třeba věnovat větší pozornost všem materiálům včetně pracovní síly.
 • dlouhá načítací obrazovka, ale to je dlouhodobý problém.
Platforma PC
 • Datum vydání 13.04.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.