Immortal Empires – logiáš na Immortal

První dojmy ze hry Total War: WARHAMMER III – Immortal Empires

22. 8. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Měl jsem možnost vyzkoušet nejnovější a nejočekávanější DLC, Immortal Empires, které má být vydáno koncem tohoto roku, ovšem beta verze se spouští již zítra. Podle slov samotných vývojářů z Creative Assembly a Feral Interactive se jedná o jeden z jejich největších a nejambicióznějších projektů vůbec. Verze, ke které jsem měl přístup, byla ve fázi testování, proto stejně jako v mém předchozím článku o Champions of Chaos hru jako takovou nehodnotím, pouze vyjadřuji své první dojmy.

Musíte být hrdým majitelem celé kolekce?

Než se dostaneme k samotnému článku, měli byste vědět jednu důležitou věc. Immortal Empires lze považovat za jakousi závěrečnou bitvu, ve které se všechny rasy z trilogie setkávají, aby si mezi sebou vyřešily své záležitosti. To samo o sobě nezní špatně, ovšem je tu jedna malá otázka: abyste si Immortal Empires užili naplno, musíte být majiteli všech vydaných rozšíření?

Pokud ve vaší knihovně na Steamu nemáte první Total War: WARHAMMER, zaplatíte za celou kolekci 137 € (téměř 3400 Kč), což není zrovna málo, a to radši nemluvě o druhém díle. Dokážu si představit, že požadavek vlastnit všechna předchozí rozšíření některé hráče pobouří. To samozřejmě neznamená, že pokud vlastníte pouze základní edici, nebudete moci titul hrát, jen nebudete mít přístup ke všem frakcím.

Přesněji řečeno, budete moci využívat pouze ty, které jsou klasicky dostupné v základních edicích. Frakce z datadisků se budou ve hře objevovat a vy proti nim budete moci vést válku, pouze za ně nebudete moci hrát. V tomto případě bych vám doporučil vybrat si frakce, o kterých víte, že je budete hrát a ty si posléze pořídit, protože nákup kompletních edic by byl velmi drahý.

Seberte meče, odveďte dívky a děti… zde je válka

Abych byl upřímný, myslel jsem si, že půjde o další rozšíření, které do hry přidá pár postav a nic nového, což není svým způsobem pravda. Immortal Empires představuje několik nových mechanik, různá vylepšení frakcí a především staré známé mechaniky z předchozích dílů. V Království Chaosu na vás čekají hrdinové jako Archaon Navždy vyvolený, princ Singvald Velkolepý a Požírač slunce Kholek, s kterými jste se poprvé setkali v prvním díle. Samozřejmě nelze zapomenout na návrat bojovníků, jako jsou Azazel, Festus, Valkia či Vilitich, k nimž se nyní přidal Be'lakor, mající vlastní frakci. Proti armádě Chaosu se mohou postavit temní elfové pod vedením Malekitha, Mortathiho a Maluse Temné čepele, případně králové hrobek, jako je královna Chálid či Settra Nehynoucí. A pochopitelně tu máme i má oblíbená upíří hrabata, kterým opět sekundují Isabella von Carstein a její manžel Vlad a k nimž se přidávají Mannfred, Heinrich Kemmler a Helman Ghorst. Těchto frakcí a postav je ve hře mnohem více, přesněji osmdesát šest. Co byste také čekali, vždyť je to válka.

Co se týče náročnosti, musím uznat, že i na nižší obtížnost je Immortal Empires složitou záležitostí. Autoři pro vás připravili tzv. krizový systém na konci hry. Hlavním účelem této mechaniky je oživit mnohdy poměrně nudné pozdější fáze jednotlivých kampaní, ve kterých jste již silní, nažhavení a prakticky neporazitelní… řekl jsem prakticky.

Jděte mi z cesty! Já jsem Be'lakor

I když je příjemné vrátit se ke starým postavám z předchozích dílů, nejvíce mě zaujal Be'lakor. Rád bych o něm na chvíli promluvil, protože si myslím, že je z celé skupiny nejzajímavější, alespoň co se týče mechaniky. Stejně jako čtveřice obávaných bojovníků ze Champions of Chaos se i Be'lakor může spolehnout na přízeň bohů, ale není omezen na jednoho z nich jako oni. Je to tak dokonalý alfa, že si může vyžádat jednotky nebo zvláštní dary od všech bohů a je mu jedno, jestli je to Khorne, Nurgle, Slaanesh, nebo Tzeentch. U jiných postav Chaosu, jako je Azazel nebo Valkia, jste mohli požadovat pouze sedm darů, což tento chlapík částečně porušuje. Vzhledem k tomu, že může požádat všechny bohy, má pro tato obdarování celkem jedenáct míst. Jednotlivé sloty jsou samozřejmě rozděleny pro konkrétního boha, takže není možné vzít si všechna od jednoho. To je něco, co je podle mě strašně cool, protože najednou máte postavu, kterou můžete považovat za skutečného ničitele, jehož by se měl každý bát.

Zároveň disponuje bezbožným zjevením, což jsou další bonusy, které má díky svým čtyřem bohům. Zabíjením a rozšiřováním Chaosu (podle toho, čí Chaos rozšiřujete) získáváte speciální přání. Pokud jste pro krvavého boha Khorna rozvinuli Chaos, můžete si vyžádat bonusy, díky nimž se zvýší váš útok na blízko, síla zbraně nebo bonus k čelnímu útoku. Slaanesh způsobí poškození nepřátelské jednotce dle vašeho výběru, i když se nachází na druhé straně mapy. Abyste však tato zjevení nemohli nepřetržitě a podle libosti využívat, bude nutné zaplatit dva tisíce duší za každé jejich použití a poté počkat patnáct kol, než je budete moci znovu uplatnit.

Rychlejší pohyb po mapě

Určitě znáte ten nepříjemný pocit, když se ocitnete ve válce frakcí, ale chvíli trvá, než se do ní dostanete. Proto byla ve většině případů rychlejším řešením diplomacie. Tentokrát to s diplomacií nemusíte tolik přehánět, protože vývojáři přidali několik vylepšení pro zrychlení pohybu. Jde zejména o portály, které už pravděpodobně znáte z předchozího rozšíření, a další novinkou jsou takzvané námořní cesty. Tyto trasy jsou velkou výhodou, pokud se chcete dostat z jednoho konce mapy na druhý. Jediným problémem je, jak název napovídá, že se jedná pouze o lodní spojení. Tato vlastnost je tedy výhodná především pro regiony, jež se nacházejí přímo u vody. Ostatní frakce si budou muset cestu k tomuto cíli proklestit samy, ale to nikomu nevadí. Po dosažení tohoto portu budou vaše postavy po určitou dobu (obvykle dvě kola) nedostupné. To nejlepší na tom je, že tento pomocník nic nestojí.

Některé postavy byly přestěhovány

Aby se některé postavy vrátily v modernější podobě a nezasahovaly do příběhů, které představovaly, museli tvůrci pár z nich pozměnit. A protože vás nechci připravit o všechny novinky, jež toto rozšíření nabízí, zmíním se pouze o dvou frakcích, u nichž došlo k drobným změnám. Prvním z nich je princ Sigvald Velkolepý. Tento mladý, ale zatraceně nebezpečný chlapík se přestěhoval do severozápadní divočiny. Byl obdařen svůdnickými schopnostmi a mohl například svádět vojáky. Není proto divu, že Slaaneshovy schopnosti využije naplno, když je vybrán jako jeho dědic.

Změny se dočkal i Helman Ghorst z Upířích hrabat, nyní se nachází poblíž pevnosti Nagashizzar. Jednoduše kopl svého stvořitele Mannfreda do zadnice a opustil jeho řady. Helman je natolik laskavý, že umožňuje svým přisluhovačům v podobě kostlivců nebo zombie jedovaté útoky, je to prostě sympatický upír. Temná elfka Morathi se také dočkala změn – nedostala sice nový výchozí bod jako ostatní postavy, ale byly upraveny především její schopnosti a armáda, kterou může používat. Morathi si získala přízeň boha Chaosu Slaaneshe, což jí umožňuje využívat jeho armádu a zneužívat jeho sílu k tomu, aby její dělníci pracovali ještě usilovněji.

Nahrávací obrazovka je delší než dříve

Tento projekt je, jak jsem již zmínil v úvodu, největším, který kdy vývojáři realizovali, a musím říci, že se opravdu povedl. Nechci prozrazovat všechny změny, jaké Immortal Empires nabízí, a to jak z hlediska herních mechanismů, tak grafiky. Nejlepší na tom je, že ačkoliv Immortal Empires nabízí dvacet tři hratelných ras a osmdesát šest legendárních lordů, kampaň za stejnou rasu už nikdy nebude stejná. Pokaždé se ocitnete v úplně jiném prostředí, s jinými pravidly a hlavně jinými nepřáteli. Je vidět, že vývojářům na tomto rozšíření opravdu záleží a snaží se ho v mnoha ohledech vylepšit. Jediné, co může kazit zážitek z hraní, je načítací obrazovka, která je snad ještě delší než v předchozích hrách.

Platforma PC

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.