Sacred Fire A Role Playing Game – logiášek

Sacred Fire: A Role Playing Game – dvakrát měř, jednou řež

17. 11. 2022
Zdroj náhledu: @PoeticStudio

Sacred Fire: A Role Playing Game je příběhové RPG, ve kterém máte plnou kontrolu nad svými činy. Jedná se o první projekt nezávislého slovenského studia Poetic. Titul je stále ve fázi předběžného přístupu, proto článek nemusí odpovídat aktuální hře. Cílem této recenze je představit vám tento počin a říci vám, zda stojí za vaše těžce vydělané peníze.

Hrdinsky jsem se připravoval

O hře Sacred Fire: A Role Playing Game jsem už nějakou dobu přemýšlel, protože se mi líbil její koncept. Mnoho hráčů, se kterými jsem o projektu diskutoval, se většinou shodlo na jedné věci, a to, že se jedná o komplexní titul, který vám nedá nic zadarmo. Nejprve jsem si hrdinsky stáhl demoverzi hry, abych se seznámil s mechanismy Sacred Fire: A Role Playing Game, ovšem zapomněl jsem, že se jedná pouze o zkušební verzi, a tudíž spousta věcí nebude fungovat. Nicméně jsem se nenechal odradit a po několika hodinách jsem nakonec sáhl po samotné hře, protože jsem se cítil jako zkušený bojovník a mistr… že mě tato hříčka několikrát nakopala, o tom raději nebudeme mluvit.

Čeká vás pekelné dobrodružství

Příběh Sacred Fire: A Role Playing Game je rozhodně tím nejlepším, co jsem za dlouhou dobu zažil. Hra se odehrává v Kaledonii (Skotsko) a vy se ujímáte role mladého hrdiny, který patří ke kočovnému kmeni pronásledovanému římskou legií. Vaše postava se stane svědkem přechodu římských legií přes Hadriánův val a to značí jedno, problémy. Vaším úkolem je čelit této hrozbě, sjednotit ostatní kmeny a vytvořit vlastní příběh o své odvážné cestě. Mnoho titulů vám nabízí možnosti volby, ale většina z nich slouží pouze jako doplněk nebo vám dávají falešný pocit, že skutečně určitým způsobem ovlivňujete samotný děj. V případě Sacred Fire: A Role Playing Game takové obavy mít nemusíte, poněvadž bych se ji nebál označit za jakýsi gamebook, který je ještě ovlivněn velkou dávkou štěstí a smůly.

Pokud jste se s označením gamebook zatím nesetkali, má kolegyně, která na ně píše recenze, uvádí: „Gamebook je spíše než kniha taková psaná forma hry, kdy vaše rozhodnutí budou mít přímý efekt na průběh i výsledný konec. Představte si to, jako když ve videohře vybíráte dialogové možnosti a rozhodujete se, čím zaplníte svůj inventář.“ Přesně tak funguje recenzovaný titul. Když například mluvíte s Wildem (sourozencem vaší postavy) o své minulosti, máte několik možností, jak na něj reagovat, a právě tyto volby ovlivní vše, co se ve hře stane. To je na tom tak skvělé, protože konečně máte titul, který vám dává naprostou volnost v rozhodování a do ničeho vás nenutí.

Je tu však jedna věc, která může celkový zážitek zkazit. Sacred Fire: A Role Playing Game je hra založená na příběhu a s tím souvisí i spousta textu, jejž je třeba přečíst. Problémem je, že ačkoliv titul pochází od slovenského studia, v současné době neexistuje česká ani slovenská lokalizace, takže pokud neumíte dobře anglicky, můžete mít problémy. Chápu, že to může odradit mnoho potenciálních hráčů a pravděpodobně to povede k vášnivým debatám o tom, proč další z našich končin nemá jinou než anglickou lokalizaci. Tomu se chci vyhnout a řekněme, že takový přístup by asi zvolil každý. Přece jen vývoj her něco stojí, studia musí své zaměstnance nějak zaplatit a přiznejme si, že náš trh je na to relativně malý. Proto je mnohonásobně výhodnější vytvořit anglickou lokalizaci, která otevře dveře do mnoha zemí a umožní studiu získat ještě více fanoušků, díky čemuž může zlepšovat svou práci, platit své zaměstnance a hlavně dělat to, co ho baví a naplňuje. Nezoufejte, na lokalizaci pro náš region se pracuje, ale bude to ještě nějakou dobu trvat.

Vytváříme si vlastní postavu!

Při vytváření postavy v aktuální verzi hry si můžete vybrat ze dvou pohlaví, mužského nebo ženského. Titul zatím nabízí pouze dva typy vlasů pro dívky, které nelze obarvit. Co se týče mužů, můžete si pouze vybrat, zda chcete mít vousy, nebo ne, a to je vše. Nemůžete jim měnit oblečení, hrát si s jejich postavami, dávat jim tetování nebo, pokud vím, měnit barvu očí, možná to ovšem do hry časem vývojáři přidají. Nejsilnějším prvkem tvorby postavy však není vzhled, ale charakter a vlastnosti hrdiny. Jakmile si vyberete vizáž, přejdete k nejdůležitější části. Jak jsem psal na začátku tohoto článku, jste to vy, kdo vypráví příběh a rozhoduje o tom, jakou cestou se vydáte. Chcete být hrdinou, kterého všichni milují a zbožňují, nebo chcete být osobou, jejíž jméno je zakázáno vyslovit ze strachu. Tohle všechno vám Sacred Fire: A Role Playing Game umožňuje a je to opravdu paráda.

Celkem máte k dispozici šest klíčových charakterových a fyzických ukazatelů, jež jsou rozděleny na další čtyři. Máte například „body“ (tělo), které se dělí na sílu, výdrž, postřeh a rychlost. To jsou klasické schopnosti, co znáte z jiných RPG titulů, ale tato hra se liší tím, že pokud dáte sílu, ovlivní to ještě vaše psychické schopnosti. Jak jsem již zmínil výše, máte šest různých statistik, navíc mysl, bloky, výdrž, vedení a akci. Pokud tedy chcete zlepšit svou sílu, musíte se přizpůsobit a zároveň zlepšit svou mysl, která v sobě skrývá strach, hněv, bolest a psychickou bolest. Existuje spousta způsobů, jak si hrdinu přizpůsobit, takže nakonec můžete vypadat jako velmi silný a statečný bojovník, jenž se ničeho jen tak nezalekne, ale rychle se dostane do stresu, protože má traumata z dětství, a proto neumí moc dobře jednat s lidmi a jediné, co umí a na čem si vypěstoval závislost, je boj.

Budu se opakovat, ale rozhodně je to skvělá věc, protože si můžete vytvořit vlastního hrdinu, vytvořit lepší verzi sebe sama, což mnoho her nenabízí. Díky tomu se mnohem více vžijete do příběhu hry. Budete to vy, kdo rozhodne, jakým směrem se vaše cesta bude ubírat, zda zachráníte holčičku před otrokářem, který na ni vypustil psy, nebo zda prostě utečete, protože váš život je cennější než její. Jestli budete zabíjet a nahánět lidem strach, nebo budete nepřátelům jen ubližovat, aby vás neohrožovali. Popřípadě budete lidem pomáhat a dávat jim své jídlo, i když to znamená, že sami nic nemáte, nebo je všechny opustíte. Pokud patříte k hráčům, kteří mají rádi gamebooky nebo Dračí doupě a podobné hry, kde si vyprávíte vlastní příběhy, bude se vám Sacred Fire: A Role Playing Game líbit.

Ovládání nakonec není tolik složité

Ačkoliv se ovládání může zdát zpočátku obtížné, po chvíli zjistíte, že tomu tak není. Z velké části se připravte na to, že budete muset skutečně číst, co vám postavy říkají, a podle toho reagovat. Proto jsem zmínil, že pokud neumíte anglicky, může vám to zhatit postup hrou. Několikrát jsem se přistihl, že sahám po slovníku nebo překladači, abych mohl pokračovat dál. Nicméně co se týče odpovědí, u některých z nich uvidíte různá procenta. Tato procenta udávají, jaká je vaše úspěšnost u dané odpovědi, ale nenechte se zmást, protože v této hře je určitá míra štěstí a smůly, takže i když si vyberete odpověď, u které máte například 90% úspěšnost, hra se vám může prostě vysmát a vy neuspějete. To se mi několikrát stalo v soubojích, kde jsem měl vyhrát, ale nevyhrál – je to k vzteku, ovšem titulu to přidává další úroveň obtížnosti.

Pokud získáte dialog, který má pouze 5 %, můžete toto číslo zvýšit pomocí MP. Jedná se o motivační body, které najdete pod ukazatelem zdraví v pravém dolním rohu. Pomocí těchto bodů můžete, jak jsem již zmínil, zvýšit procento úspěšnosti nejen v odpovědích, ale také v soubojích. Je to rozhodně skvělý způsob, jak si titul ještě více užít, ale zároveň se pěkně naštvat. Jakmile jsem měl MP v plné výši, začal jsem ho rozhazovat jako výplatu hned první den, kdy přišla, což není dobré. MP zároveň ovlivňují nebo snižují vaši agresivitu. Ve skutečnosti máte v levém dolním rohu další dva ukazatele, a to vztek se strachem.

Myslím, že nemusím vysvětlovat, co tyto atributy dělají a jak mohou ovlivnit vaši hru, protože to je každému předem jasné. Uprostřed obrazovky však vidíte další procento s dvojicí zamračených masek, tato ikona se jmenuje Ovládání. Kliknutím na tuto ikonu odečtete jeden bod MP, stejně jako agresivitu nebo strach. Zároveň, jak jistě znáte z jiných RPG, vaše odpovědi nebo věci, které vykonáte, mají vliv na to, jak se na vás dívají ostatní postavy. Právě díky tomu si můžete vybrat, jaký hrdina vlastně budete.

Během cesty získává postava zkušenosti, které vedou ke standardním atributům a bodům, jež lze utratit za myšlenkové nastavení. Mentální postoje jsou introspektivní myšlenky, díky nimž získáváte pasivní bonusy, jako je odolnost vůči negativním podnětům nebo lepší hody při testech přátelství.

Předběžný přístup

Sacred Fire: A Role Playing Game je stále ve fázi předběžného přístupu, ale to nevadí, protože vás titul dokáže přikovat k židli na dlouhé hodiny díky tomu, že si projekt můžete zahrát několikrát s jinými možnostmi než napoprvé. Kromě toho, že vám hra nabízí poměrně velkou volnost, co se týče vaší postavy, celkovému vtažení do příběhu napomáhá i grafické pojetí, včetně doprovodných melodií.

Sacred Fire: A Role Playing Game potěší zejména skupiny, které mají rády Dračí doupě nebo hry ve stylu gamebooku. Příběh je zcela ve vašich rukou a vy rozhodujete, zda budete hrdinou, nebo naopak. K tomu si připočtěte krásnou grafiku a výborný soundtrack. Jediným problémem je, že lidé, kteří neumí pořádně anglicky, si titul v tuto chvíli stoprocentně neužijí.

Klady
 • grafické zpracování a hudební doprovod
 • příběh, který si sami určujete
 • postavy jsou skvěle napsané
 • zaobíráte se zde i psychickými dovednostmi
 • náročnost hry
 • titul nabízí určitý stupeň taktizování
Zápory
 • pro někoho anglický jazyk
Platforma PC
 • Datum vydání 18.10.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.