Alenčina noční můra v Říši divů – úvodka

Alenčina noční můra v Říši divů – recenze

30. 5. 2022
 

Hned na rovinu se vám přiznám, že s takzvanými gamebooky jsem nikdy nepřišla do styku, ale o jejich existenci jsem již několikrát zaslechla. Pro mě jsou to prozatím neprobádané vody, do nichž jsem se nikdy předtím neodvážila vstoupit. Zřejmě nastal čas se pochlapit a konečně objevit kouzlo těchto zajímavých knížek, ve kterých si čtenář vytváří svůj vlastní příběh. Protože jsem pouhý začátečník, zvolila jsem příběh mně dobře známý. Alenčina noční můra v Říši divů se chlubí vysokým hodnocením i poměrně zvládnutelnou obtížností, což pro mě vytváří naprosto ideální startovní čáru. Pokud jste s gamebooky taktéž ještě neměli tu čest, pojďme se společně podívat na to, čím jsou jedinečné a jak dobrý je tento jeden konkrétní.

Autor:
Ilustrace:
Autor obálky:
Vydavatel:
Překlad:
Korektury:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok vydání:
ISBN:
Vydání:

Jonathan Green
Kevin Crossley
AM Covers
Mytago
Jan Snášel
Hanina Veselá
280
černobílý
vázaná
2019
978-80-87761-48-9
první

Všichni jsme tu šílení

Než se blíže podíváme na náplň knihy, je nejprve zapotřebí si v krátkosti objasnit, co jsou vlastně gamebooky zač. Rozhodně se nejedná o klasické knihy, na jejichž obsah by byl čtenář vysloveně vázán. Gamebook je spíše než kniha taková psaná forma hry, kdy vaše rozhodnutí budou mít přímý efekt na průběh i výsledný konec. Představte si to, jako když ve videohře vybíráte dialogové možnosti a rozhodujete se, čím zaplníte svůj inventář. Na jednotlivých stránkách jsou číslované odstavce, k nimž vždy náleží několik možností, co v dané situaci můžete udělat. Volby buď ovlivňujete vy sami, nebo vsadíte na kostku a budete se řídit osudem a náhodou. Připravte se na spoustu listování a časté umírání. Na cestách totiž číhají nepřátelé či další jiné pasti a nebezpečí, která mohou rychle ukončit vaše putování. Každý váš čin a rozhodnutí vyvolá určitou reakci – vaším cílem je nepřetržitě tyto reakce vyvolávat a přežít jejich nástrahy až do samotného konce. Během toho si však musíte také nepřetržitě hlídat příčetnost a procházet náročnými výzvami testujícími váš úsudek a štěstí.

To je v podstatě celý základní princip gamebooků, který na sebe může vázat ještě další pravidla podle toho, jak autor zamýšlí, abyste příběh „hráli“. Alenčina noční můra v Říši divů je dílem Jonathana Greena, který v tomto odvětví není žádným nováčkem. Z jeho další tvorby můžete například znát gamebook Oz a nyní nově vydaný Nezemě: Zde jsou příšery! Ač se teď možná zdá, že jsou na vás gamebooky moc složité, vůbec se jich nebojte. Pravidla jsou sice přísná, ale v základu jednoduchá. První pokus z velké části skončí neúspěchem, ale chybami se člověk učí. Při tom dalším se můžete vydat jinou cestou a zkusit volit jiné možnosti. Ve finále zjistíte, že se náramně bavíte a prvotní obavy jsou dávno pryč.

Divoucné a divoucnější

Úvodní stránky jsou věnovány krátkému vysvětlení pravidel a co vše budete potřebovat. Nachystat si tak budete muset průvodce (stáhnete zde) nebo kus papíru, jakoukoliv psací potřebu a dvě hrací kostky či balíček karet. Pokud kostky ani karty zrovna nemáte po ruce, najdete na posledních stránkách tabulku náhody, která je dokáže nahradit. Ovšem bez papíru a tužky se jen těžko obejdete, chcete-li hrát tím poctivým způsobem. Alenčina noční můra v Říši divů se dá hrát také i bez zmíněných pomůcek tak, že budete pravidla ignorovat a zkrátka listovat na ty odstavce, k nimž vás dovedou patřičná rozhodnutí. Je to také cesta, ale upřímně si ji tolik neužijete. Jakmile splníte všechny přípravné práce a rozdělíte si patřičné body statistik, hurá do toho!

Svou velkolepou výpravu odstartujete jak jinak než prvním setkáním s bílým králíkem. Zdali ho budete následovat, nebo se raději otočíte na podpatku, je první důležitou volbou. Od tohoto okamžiku se spouští nepřetržitá jízda napínavého příběhu. Bylo pro mě příjemné se pohybovat v ději, se kterým jsem obeznámena, a tak si ve své mysli mohu lépe představit kulisy a postavy. I když jde o Alenku a Říši divů, narazíte na plno novot… přece jen je to Alenčina noční můra, která se rychle šíří celou zemí a mění její obyvatele na ještě vyšinutější blázny s vražednými sklony. Z toho důvodu počítejte s hororovějším nádechem, kdy na řadu přijdou brutální vraždy, hyzdění těl místních obyvatel, sekání hlav a spousta krve. Atmosféru podtrhují také detailní a mrazivě krásné černobílé kresby hrůzných příšer či aktuálních scén, které jsou tak nádherné, že bych si přála, aby jich bylo mnohem víc.

Přestože zde potkáte známé postavy, jako Kloboučníka, Šklíbu, Srdcovou královnu, Tlachapouda a další, prostředí Říše divů dovoluje autorovi do ní vnést i spoustu dalších krvelačných bestií. Mé putování například předčasně ukončila krvavá Kostěna, jednorožec, a dokonce i čajový servis! Souboje jsou tím nejnapínavějším prvkem celého gamebooku. Jsou rozděleny na jednotlivá kola a váš úspěch v každém z nich závisí na osudu, tedy na kostkách. Jen si nemyslete, že je Alenka tou samou sličnou krasavicí, jakou ji znáte z filmů. Jde o jedenáctiletou zmatenou a vystrašenou dívenku, která se sotva dokáže pořádně ohánět vorpálovým mečem. I přesto bude muset vytáhnout svaly z kabelky, uvěřit až šesti nemožnostem a postavit se strachu.

Je neustále čas na čaj

Upřímně jsem se ze začátku trochu zalekla, jakmile jsem četla pravidla a rozdělovala si všechny body. Po prvním odehrání, které mimochodem nemělo dlouhého trvání, jsem chtěla víc. Ta frustrace, že malou Alenku zabila nějaká vyšinutá kuchařka, mi tak hnula žlučí, že jsem směle vyrazila na další pokus s nově nabytými zkušenostmi. Je skvělé, že začínáte v tom samém bodě a můžete se tak zkusit vydat zcela jinou cestou a objevit zase nový kousek tohoto příběhu. Říše divů pro mě byla známá, přesto zcela nová. To napětí, co na vás čeká při každém dalším otočení stránky, jestli vyváznete ze souboje živí, a frustrace mísená se zklamáním a vztekem po tom, co vás o zbytek života připraví žába, když jste si právě prošli daleko větší peklem… jsou ty pocity, které budete chtít zažívat znovu a znovu až do doby, než se vám podaří dobýt jeden z několika možných konců.

Musím říct, že Alenčina noční můra v Říši divů mi byla dobrou startovní knihou a užila jsem ji si k překvapení svému více, než bych sama očekávala. I když stále raději sáhnu po „klasické“ knize, protože zde více listujete, než čtete, určitě mi tato zkušenost ukázala kouzlo gamebooků a já už se těším, až vyzkouším nějaký další. Na můj vkus se v určitých pasážích až moc opakoval jeden souboj za druhým, kvůli čemuž budete dost umírat. Dotáhnout celou výpravu až do konce je těžší, než se na první pohled zdá, a čím více překážek vám gamebook bude stavět do cesty, tím více vás bude nenásilně nutit začít znovu. Někteří po několika zmarech za sebou klidně mohou přemýšlet, že gamebook odloží, proto je méně někdy více.

Alenčina noční můra v Říši divů je zajímavým gamebookem, který si bere příběh malé Alenky a přetváří ho v poutavou „hru“ s mnoha novými prvky a temně mrazivou atmosférou. Pro začátečníky se díky jednoduchým a srozumitelně popsaným pravidlům jedná o dobrou příležitost podívat se do světa těchto trochu více interaktivních knih. Nechci se tvářit jako odborník, ale soubojů je podle mě v určitých pasážích až zbytečně moc. Kvůli tomu budete často umírat, čímž jste trochu tlačeni do toho, se ke knize stále vracet a začínat znovu, pokud za sebou neradi zanecháváte nedodělanou práci.

Klady
  • krásná obálka knihy i její ilustrace
  • poutavý děj využívající známé předlohy
  • hororově laděná atmosféra
  • jednoduchá pravidla
  • příjemná cestovní velikost knihy
  • srozumitelné zpracování
Zápory
  • v určitých pasážích je to jeden souboj za druhým
  • průvodní listina není moc praktická (málo místa)
Infobox
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.