Stranded Sails - Cover

Stranded Sails – ztroskotání a záchrana

11. 1. 2022
Zdroj náhledu: Alchemist Interactive

Stranded Sails – Explorers of the Cursed Islands je dobrodružství s důrazem na průzkum, s prvky farmaření, výroby, rybaření, vaření a velmi minimálním bojem. Je to roztomilá, zábavná a relaxační hra, kterou se lze snadno naučit. I když je pravděpodobně určena pro mladší publikum, stále osloví dospělé, kteří chtějí odpočinkové farmaření a nějaké to dobrodružství. První věc, kterou je třeba poznamenat, je, že se jedná o dobrodružství řízené hledáním, a ne o sandbox. Než budete moci odemknout různé oblasti a vybavení, budete omezeni plněním úkolů.

Příběh

Posádka různých profesí má dost každodenního městského života a vydává se hledat nový domov a nový začátek. Poté, co plavba skončí katastrofou, zjistíte, že jste ztroskotali na pustém ostrově. Váš otec a kapitán jsou vážně zraněni a máte za úkol najít zbytek vaší posádky roztroušené po okolních ostrovech a starat se o její potřeby. Vaším cílem je následně uniknout z prokletého ostrova. Jádrem hry je potulovat se, sbírat, vyrábět věci a užívat si sledování, jak se vaše městečko stává hezčím a rozlehlejším, jak se pohybujete v příběhové linii.

Hratelnost

Stranded Sails je rozdělena na průzkum, rabování, výrobu, vaření, farmaření a boj. První věc, na kterou musíte dát pozor, je energie, ta je potřeba skoro u každé činnosti. Farmaření vás unaví, ale můžete chodit a veslovat na své lodi bez spotřebovávání energie. Jakmile vypěstujete dostatek plodin pro přípravu jídel, můžete si doplnit energii a strávit dlouhou dobu prozkoumáváním dalších ostrovů. Při rabování a farmaření budete rychle přepínat mezi nástroji a přísadami pomocí velmi jednoduché mechaniky. To, co posouvá příběh a hru dál, jsou úkoly, které jen následujete jeden po druhém. Většinou se jedná o úkoly, které vyžadují shromažďování zdrojů k vytvoření něčeho nového, jiné vyžadují, abyste provedli konkrétní úkol, a nakonec zhruba v polovině hry se ocitnete v pár jednoduchých bojových střetnutích.

Neexistují téměř žádné vedlejší úkoly, které by vás mohly rozptýlit, pokud chcete plně prozkoumat některé oblasti, věnovat se rybolovu, farmaření, vaření nebo shromažďování zdrojů atd. Váš průzkum je omezen postupně odemykanými sekcemi a vaší zásobou energie. Budete chodit pomalu, zvláště zpočátku. Vaše farmářské úsilí spotřebuje spoustu energie a po odemknutí všech farmářských pozemků vám samo o sobě zabere docela dlouho. Rybaření je poměrně přímočaré, ale je to opakování stisknutí jednoho tlačítka, načasované vlnami na obrazovce, takže to po chvíli začíná být trochu únavné. Vaření jídla pro sebe zahrnuje postupné objevování nových receptů, jak získáváte více dostupných surovin. Přijít na každý recept je spousta pokusů a omylů, zvláště později. Musíte je vymýšlet permutacemi a kombinacemi.

Zdroj: Alchemist Interactive

Průzkum

Stranded Sails obsahuje přiměřeně otevřený svět a můžete cestovat na kterýkoli z ostrovů. Většinou cestujete pěšky, ale později můžete použít i loď. Máte mapu, která vám pomůže s navigací. Na ni můžete umístit značku, která vás navede správným směrem. Dokud nebude určitá část příběhu odemčena, budete mít v určitých oblastech omezenou pohyblivost. Postupně se otevírají i možnosti rychlejšího cestování. Můžete sprintovat nebo veslovat, ale tyto činnosti spotřebovávají energii. Pokud vám energie dojde, zhroutíte se a objevíte se ve vašem táboře. Najdete také způsoby, jak spotřebovat méně energie při provádění stejných úkolů, udržet více jídla, běhat rychleji atd. Až je naleznete, můžete aktivovat teleporty, které vás rychle přesunou na místa po celém ostrově. Existuje pět hlavních ostrovů, které je třeba prozkoumat, ale některé oblasti budou vyžadovat speciální vybavení. Budete používat lanové mosty pro překlenutí propasti, provazové žebříky, které vám pomohou vylézt nahoru nebo dolů z útesů, a sekeru, která vám pomůže se prosekat keři. Tyto předměty získáte prostřednictvím příběhových úkolů a musíte je vyrobit.

Výroba

Výroba je v této hře minimální, primárně se používá k přípravě různých materiálů pro stavbu. Nasbírané předměty lze použít na výrobním stole. Výrobní plány jsou velmi jednoduché, neexistují ani žádné složité recepty. Systém tvorby je neuvěřitelně snadno použitelný a uživatelsky velmi přívětivý.

Zdroj: Alchemist Interactive

Vaření

Vaření je skvělá zábava. Existují dva různé aspekty vaření. Jedním z nich je vymýšlet si recepty pro sebe, abyste si mohli vzít na svá dobrodružství nějaké jídlo, s nímž v případě potřeby doplníte energii. Na recepty musíte přijít, jakmile budou k dispozici nové přísady. Dalším aspektem vaření je příprava guláše pro posádku. Až budete získávat různé ingredience, objeví se další recepty. Různé recepty vás odměňují různým množstvím energie a některé vám dokonce dávají kladné efekty, které zlepšují vaše dovednosti při rybaření, veslování, boji atd. Každý člen posádky má oblíbenou ingredienci. Pokud jim dáte jejich oblíbenou, tím šťastnější bude posádka a získáte více odměn, včetně vylepšení tábora, nových nástrojů a vybavení. Úroveň štěstí se zvyšuje, když pro svou posádku připravujete více dušeného masa. Tím se odemknou další volitelné aspekty hry, které jsou někdy užitečné pro vaše dobrodružství, takže se vyplatí. Existuje také samostatná součást, kde zdobíte domovy členů posádky, abyste odemkli pasivy, které také pomáhají vašemu dobrodružství. Pokud pomocí dekorací zvednete radost všech na plnou úroveň, odemknete si také alternativní konec hry.

Zemědělství

Zemědělství je velmi jednoduché. Vykopejte díru, zasaďte semínka, zalijte díru a sledujte, jak plodiny rostou. Jakmile je plodina připravena, bude blikat a můžete ji sklidit a použít jako přísadu. Pokud není deštivé počasí, musíte zalévat. Když půda vyschne, vaše rostliny po chvíli odumřou. Některé plodiny jednou zasazené vydrží věčně, zatímco jiné budou po sklizni vyžadovat opětovné zasetí. Údržba je o něco jednodušší díky zavlažovacímu systému. Můžete získat také vylepšení, jako jsou větší kbelíky a lepší rýče. Později můžete svou farmu i rozšířit, a mít tak zajímavý zeleninový pozemek.

Zdroj: Alchemist Interactive

Boj

Boj je velmi jednoduchý a snadný, veškerý boj se provádí pomocí meče. Nepřátelé vás dostatečně varují, když se chystají zaútočit, a je snadné se jim vyhnout. Někteří po vás házejí meče ve stylu bumerangu a jiní se neustále točí. Všichni ostatní budou postupovat směrem k vám a budou mít různé stupně energie a poškození. Boj je doslova jen spam jednoho tlačítka, kterým mácháte mečem, dokud nepřítel nezemře. Některé boje jsou extrémně zdlouhavé, ale není to vůbec náročné a dá vám to spoustu materiálů. V tomto smyslu je to hezká alternativa, jak získat další zdroje.

Stranded Sails – Explorers of the Cursed Islands nabízí příležitostnou zábavu s lineárním postupem v příběhu a sérií úkolů od začátku do konce, které vyžadují minimální boj. Tuto hru jsem si celkem užil, řišla mi uklidňující a milá. K dispozici je skvělý tutoriál vysvětlující všechny aspekty hry, takže se v ní vyznají všechny věkové kategorie. Je zde pěkná hudbu, která je neuvěřitelně relaxační a odpovídá veselému tónu hry, a líbil se mi i grafický styl. Hlavně animace vypadaly skvěle. Hratelnost je snadno pochopitelná a lehce se do ní dostanete.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Daniel Korda.

Klady
 • decentní příběh
 • soundtrack je příjemný
 • grafika, animace a ikony jsou roztomilé a snadno čitelné
 • dialog s ostatními postavami je v pořádku
Zápory
 • systém receptů není moc přehledný
 • bojový systém není moc záživný
 • ze začátku zdlouhavé cestování
Platforma PC
 • Datum vydání 17.10.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.