The Backrooms 1998 - úvod

The Backrooms 1998 – ať děláš cokoliv, nekřič

21. 5. 2023
 

Celý název hry od vývojáře Steelkrill Studio je o něco delší a zní The Backrooms 1998 – Found Footage Survival Horror Game. V době psaní této recenze je titul stále ve fázi předběžného přístupu. Od Steelkrill Studio budete jistě znát další projekty jako Customers From Hell (survival), Trenches (survival horor z první světové války), The Voidness (sci–fi psychologický horor) a již zmíněný The Backrooms 1998.

Tento psychologický horor o přežití je z pohledu první osoby. Hráč se ujímá postavy dospívajícího skateboardisty, který se v roce 1998 po pádu ze skateboardu nešťastnou náhodou propadne do hlubin Backrooms. Čeká vás prozkoumávání, označování cesty a postupné rozplétání tajemného příběhu. Bohužel pro vás, nebudete sami. Nekřičte, hledejte stopy a hlavně cestu ven.

Co jsou Backrooms vlastně zač?

Předtím, než se pustíme do The Backrooms 1998, je třeba vysvětlit, co to Backrooms jsou a jak vznikly. Jedná se o městskou legendu z creepypasty, jež se v roce 2019 šířila internetem díky stránce jménem 4chan. Převážně se jedná o místa, která jsou nepřirozeně prázdná a lze do nich vstoupit pouze takzvaným „vytržením z reality“. Jsou to například bludiště prázdných kancelářských místností, průmyslové objekty apod. Jak popularita tohoto fenoménu rostla, další uživatelé internetu rozšířili původní koncept vytvořením různých úrovní (pater) a entit, jež obývají Backrooms. Postupně začaly vznikat fanouškovské hry a videa na YouTube (série krátkých hororových videí vytvořených youtuberem Kanem Parsonsem v roce 2022).

V lednu 2022 nahrál tehdy šestnáctiletý chlapec Kane Parsons ze Severní Karolíny na YouTube krátký horor s názvem The Backrooms (Found Footage). Film byl prezentován jako kazeta VHS nahraná filmařem, jenž náhodně vstoupí v 90. letech do Backrooms a je zde pronásledován monstrem. Parsons pro vytvoření prostředí Backrooms použil software Blender a Adobe After Effects s tím, že jeho dokončení mu zabralo měsíc. Video dosáhlo ke konci dubna letošního roku více než čtyřiceti sedmi milionů zhlédnutí. Parsons rozšířil své video na šestnáctidílnou sérii o organizaci, která v 80. letech otevřela portál do Backrooms a provádí zde různé výzkumy. Série nasbírala něco kolem sta tisíc zhlédnutí. Za své krátké filmy získal ocenění Creator Honours v rámci Streamy Awards 2022, udělované organizací The Game Theorists.

Existuje řada her, které tento fenomén využívají a které naleznete na platformách Steam a Roblox. Mezi nejznámější patří Enter the Backrooms, Noclipped, The Backrooms Project a také kooperativní multiplayer s názvem Escape the Backrooms od Fancy Games. Poté přišla na řadu již zmiňovaná hra od Steelkrill Studio. Právě na ni se podíváme podrobněji.

Ježdění na skejtu se občas nevyplácí

V titulu The Backrooms 1998 se zhostíte role skateboardisty Simona Skinnera, který se po pádu ze skejtu dostává do tajemného světa Backrooms. Společně s ním se plížíte temnými, špatně osvětlenými místnostmi a hledáte stopy ponurého případu i monstra, jež vás pronásleduje. V průběhu hraní se dozvídáte o malém chlapci Thomasovi, co se nikdy nedostal domů. Vaším úkolem je vypátrat, co přesně se s ním stalo a jak se dostat ven.

Hra sama o sobě je protkaná pěknou řádkou jumpscarů, děsivých zvuků a znepokojivých jevů. Ze začátku vás jen mírně postraší, ale později vytáhne mnohem větší kalibr v podobě děsivého monstra, jež vás velice rádo doprovází téměř na každém kroku. Mějte se proto na pozoru! Jediná možnost, jak ho setřást na malý moment, je schovat se pod stůl, do skříňky či do průlezu mezi stěnami. Pro odvážnější je možnost upoutat jeho pozornost odhazováním krabic na jedné straně zdi a pak nenápadně prolézt zpět.

Chytili sprejera, sprejera frajera

Krátce poté, co se setkáte s naším monstrem ve žluté bundě, dostáváte fotku s věcmi, které musíte získat. Jedná se celkem o šest předmětů: tašku, čepici, hračku, bundu, náramek a rodinnou fotku v rámečku. K fotce také dostanete jako povinnou výbavu barvu ve spreji, abyste si mohli označovat, již navštívené lokace. Cestu si tak můžete označovat, jak je vám libo, například křížky, srdíčky, šipkami nebo, jako jeden nejmenovaný streamer, pánským přirozením, aby se prý tolik nebál. Nebude to ale tak jednoduché. Hra stojí neustále proti vám a nutí vás nutit křičet, aby monstrum dostalo co nejdřív svoji kořist. Zvládnete se i přesto dostat ven?

Třikrát ne: nemluv, nekřič a nedýchej

Co však je na této hře tak unikátní? Máte tu monstrum pobíhající ve žluté bundě, z jehož chapadel místo hlavy cáká krev na několik metrů. Pokud vlastníte mikrofon, naučíte se vydržet bez dýchání i několik minut. Hra The Backrooms 1998 má totiž jednu zcela zásadní funkci! V okamžiku, kdy zapnete mikrofon, vás monstrum může slyšet a hned vás začne pronásledovat. Ze hry se pak stává celkem zajímavá výzva na kočku a na myš, která však není nic pro slabé povahy.

Pokud nemáte rádi děsivé naháněčky, doporučuji si ji zahrát na „no jumpscare mode“, kde budete ušetřeni (alespoň maličko) děsivých jumpscarů, u nichž byste mohli napínat hlasivky a zbytečně tak odhalovat svoji polohu. Jediné, co bych této funkci odposlechu mikrofonu vytkla, je, že pokud se schováte pod stůl a pod ním do mikrofonu budete z plných plic hulákat, zpívat apod., monstrum, ač stojí hned vedle stolu, je najednou úplně hluché. Věřím, že je to jen malá chybka, která bude v budoucnu odstraněna.

The Backrooms 1998 – Found Footage Survival Horror Game je velice krátký, ale zábavný titul, který jste schopni dohrát přibližně kolem jedné hodinky. Má však neuvěřitelně propracovanou děsivou atmosféru, jež vás dokáže udržet ve střehu. To platí zejména pro monstrum, které vám neustále dýchá na krk a slyší skoro každé nadechnutí. Rozhodně doporučuji si tuto hru zahrát nejen kvůli atmosféře, ale i kvůli velice znepokojivému příběhu.

Klady
 • děsivá atmosféra
 • jumpscary (výtečné načasování)
 • krvelačné monstrum
 • funkce mikrofonu, který vás prozradí
 • znepokojivý příběh
Zápory
 • krátká herní doba, cca kolem hodiny
 • ne každému se bude líbit VHS obraz
 • pod stolem jste 100% chráněni 😀
Platforma PC
 • Datum vydání 26.05.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.