There is No Game – Titul

There Is No Game – nečtěte tuto recenzi

12. 1. 2022
 

Pokud stejně jako já občas jen tak brouzdáte po Newgrounds a namátkově si proklikáváte seznam nejoblíbenějších her všech dob, dost možná jste již narazili na There Is No Game. Tato krátká, ale zajímavá neherní záležitost vám zase jednou přinese něco trochu jiného mezi všemi těmi internetovými plošinovkami, střílečkami a další akcí. Pokud jste ještě neměli tu radost, můžete si ji kdykoliv vyzkoušet. „Hra“ není dlouhá (zabere možná tak dvacet minut) a nyní už je optimalizovaná, takže ke spuštění nepotřebuje Flash. Kromě menší porce indie zábavy vám také poskytne docela dobrou představu, o čem je její pokračování vydané v roce 2020 na Steamu.

There is No Game – Menu

Jméno mluví za vše

Název nelže, vážně tu žádná hra není. Nemáte tu žádné skóre, žádné ovládání, žádná pravidla nebo podmínky vítězství, jen sebe a hlas systému, který vás ujišťuje, že zde není do dělat. Nemusíte se bát, mluví pravdu – ke hře se tu opravdu nedostanete. Je totiž uložena bezpečně z vašeho dosahu a dobrat se jí nebude vůbec jednoduché.

Naštěstí jste hráč velice odhodlaný a vytrvalý (co byste pro tu svou herní zábavu neudělali, že?), a tak pomocí své myši začnete rozebírat rozhraní, manipulovat s okolním světem a porušovat dobře míněné instrukce. Systém (který je plně dabovaný) k vám celou tu dobu bude obracet svůj monolog. Tu bude vážný, tu sarkastický, tu nadšený, tu smutný. Funguje tedy jako takový interaktivní vypravěč. Toho namluvil sám autor, a třebaže jeho odvaha a nadšení pro věc si zaslouží obdiv, není to úplně ideální volba. Za pár hodin si na něj zvyknete a do celkového pojetí docela zapadá, ale pohádku na dobrou noc byste si od něj asi přečíst nenechali.

Spoilerů minimum, lepší je to zažít

Když na to přijde, o There Is No Game je vlastně docela těžké mluvit jakkoliv do hloubky; většina zábavy zde vzniká tím, jak si vývojář hraje s vašimi očekáváními, případně jak využívá toho, že vlastně skoro žádná nemáte. Tedy jen krátce – ano, příběh tady je, místy i dojemný, dokonce začne později dávat smysl. Přinejmenším se dozvíte, proč tu ona hra vlastně chybí… Z hlediska dalšího obsahu se tu pak objeví tolik zajímavých a nečekaných prvků, že obsáhlé popisování nebo rozebírání by okamžitě sebralo část zábavy. Čtěte tak s vědomím, že mnoho zůstalo nenapsáno a přiložené obrázky zobrazují spíše ty méně šílené momenty. V rámci přítomných neher okrajově zabrousíte třeba do RPG, point-and-click adventury nebo do poměrně nezapomenutelné úrovně zasazené do nekonečné obrazovky s titulky. Celou dobu si však vystačíte pouze s myší a svým důvtipem.

Vyvážená forma i obsah

Kdyby There Is No Game byla hra, jednoznačně bych vyzdvihl herní design. Jednotlivě úrovně jsou rozmanité a při nehraní se ani na chvilku nebudete nudit. Hlavolamy jsou velmi originální a dobře podané. I když jejich řešení mohou zpočátku působit chaoticky, v rámci zdejší logiky jsou překvapivě smysluplná a dostupných nápověd budete využívat jen minimálně. V tomto ohledu mi tedy tato nehra dala zabrat mnohem méně než mnou dříve recenzovaný Kafka.

Grafika je na stejně dobré úrovni, pixel art se výtvarníkům vydařil a jednotlivé změny (ne)hratelnosti do sebe krásně zapadají. Kromě pixel artu se objeví také různé koláže z jiných médií, které opět tvoří úhledný celek. Spokojme se tedy s tvrzením, že i vizuální zpracování je prudce originální.

Ani ke zvukové stránce není moc co dodat, veškeré efekty i soundtrack jsou opět plynule zakomponované do scén. Kromě již zmíněného systému se zde vyskytnou i hlasy jiných postav, které jsou o něco příjemnější pro uši a které budou představovat vítanou změnu.

„Herní“ doba odpovídá

Doba, kterou jsem s touto záležitostí strávil, je přibližně sedm hodin (s tím, že je zde sedm kapitol). Přesto po většinu času vše pěkně odsýpalo a hluchých nebo zbytečně opakujících se míst zde bylo minimum. Příběh je dávkován v přiměřeném tempu, hlavolamy vás svou různorodostí budou udržovat ve střehu a jen málokdy něco tuto povedenou návaznost naruší. Jediným drobným prvkem, který mi úplně nesedl, jsou pseudo-cutscény, které občas trvají až příliš dlouho, aniž byste se mohli jakkoliv zabavit interakcí s prostředím. Některé hráče určitě potěší i přítomnost achievementů, které ještě tak dvě, tři hodiny k celkové době přidají.

There Is No Game rozhodně není zábavnou a nekonvenční logickou hrou. Hratelnost (o které se zde stejně nedá mluvit) je silně rozmanitá a zajišťuje, že se ani na chvíli nebudete nudit. Všem příznivcům logických (anebo jen multižánrových či divných) titulů mohu tento jen doporučit, protože grafika, soundtrack i celkový design zde dobře fungují dohromady. Jediná věc, která tento celek sráží dolů, je občas až přílišná nesourodost a místy špatné tempo… i když to asi k tomuto konceptu patří. Pokud této recenzi nevěříte, klidně navštivte Steam, investujte pár euro a přesvědčte se sami, že se opravdu o žádnou hru nejedná. Pobavíte se stejně dobře i bez ní.

Klady
 • rozmanitá (ne)hratelnost
 • originalita zpracování
 • hádanky většinou nepotřebují nápovědu
 • milá grafika
 • plně dabované
 • zajímavě podaný příběh
Zápory
 • místy zbytečně překombinované
 • možná až příliš časté neinteraktivní pasáže
 • někomu může vadit vypravěč
Platforma PC
 • Datum vydání 06.08.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Jan Pinc

  Korektor, kterého občas políbí múza. Jeho specialitou jsou hry příliš staré, nudné, obskurní nebo bizarní na to, aby kohokoliv zajímaly. Je vášnivým lovcem achievementů a rád vše dohrává na 100 %. Zbožňuje české lokalizace, alespoň tedy ty povedené. Po nocích stále ještě oplakává Adobe Flash Player a svoje stařičké PSP.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.