Tos přehnal! – karetní hra

Tos přehnal! slibuje být kvízovou párty hrou do kapsy

12. 2. 2024
Zdroj náhledu: TLAMA games

Kvízové hry jsou velmi specifickým žánrem deskových her. Často je totiž naprosto zbožňují lidé, jež byste o kvalitách jiných titulů přesvědčovali jen stěží. Přitom si je však dokáže užít i řada zkušených hráčů deskovek a karetek. Kvízové hry zkrátka spojují. Jejich jedinou nevýhodou je, že při opakovaném hraní si jednotlivé odpovědi můžete zapamatovat a partie je pak pro vaše spoluhráče poměrně bez šance. Proto je potřeba jednou za čas do svojí sbírky přivítat nějakou novinku. Vydavatelství TLAMA games nám právě jednu takovou chystá. S vtipnými ilustracemi a velikostí tak akorát do kapsy vypadá Tos přehnal! nadmíru zajímavě. 

Tos přehnal! (v originále jako How Dare You?) vytvořil Rodrigo Rego, jehož velice zábavnou karetní hru Podzimní syslení vydali lidé z TLAMA games na podzim. Vizuální stránku Tos přehnal! vdechl zkušený norský ilustrátor Gjermund Bohne, jehož tvorbu jsme mohli vidět i v titulech Obleva, Stezky tukanů (obě česky od vydavatelství MindOK), Automania, Riverside nebo Bad Company. Tos přehnal! je určena pro až 10 hráčů od 14 let a na jednu herní partii podle jejích tvůrců budete potřebovat jen 15 minut. 

V této karetní hře naleznete celkem 360 různých otázek rozdělených do 60 okruhů. Jeden hráč vždy přečte otázku a ostatní se musí snažit tipnout správnou odpověď. Cílem je dostat se se svým odhadem co nejblíže správné odpovědi, musíte si však dát pozor na to, abyste její hodnotu nepřesáhli. Pokud si myslíte, že hráč před vámi tipoval již příliš vysoko, řeknete „Tos přehnal!“. Ten, kdo se mýlil, si musí ponechat kartu s otázkou, přičemž na každé kartě je vždy několik trestných bodů v podobě ilustrací hloupých hus. Hru prohraje hráč s největším počtem trestných bodů.

Titul se snaží hráče donutit, aby se nedrželi zkrátka. Pokud tak řeknete tip o alespoň dvojnásobné hodnotě než tip předchozí, dostanete speciální kartu, která vám dovolí si smazat jeden trestný bod. Riskovat můžete i tím, že za svým tipem budete se slovy „Tuplem nepřeháním!“ tvrdošíjně stát, přičemž v takovém případě mýlící se hráč dostane hned dvě karty s trestnými body.

Těšit se můžete rovnou na dvě verze. V Tos přehnal! naleznete otázky z celého světa, Tos přehnal! Česko se soustředí na naši rodnou zemi. A jak je zvykem u nově oznámených her od vydavatelství TLAMA games, čekání nebude příliš dlouhé. Obě verze hry Tos přehnal! budou dostupné již v průběhu února. 

Zdroj: TLAMA games

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.