Tourist Bus Simulator - výhled

Tourist Bus Simulator – účastníci zájezdu

7. 7. 2021
 

Po delším čase jsme se v naší redakci rozhodli zrecenzovat další simulátor, ve kterém se vžijeme do nelehké role řidiče autobusu. Všichni zarytí fanoušci autobusových simulátorů bezpochyby slyšeli o titulech jako je Fernbus Simulator či The Bus, které mají na svědomí vývojáři z TML Studios spolu s vydavatelským domem Aerosoft. Jedná se o docela zajímavé hry, jež si našly cestu k nemalému počtu hráčů a jejichž úkolem je konkurovat známé a pro mě dosud nejlepší herní sérii Bus Simulator.

Dnes se podíváme na počin jménem Tourist Bus Simulator, který se od zmíněného Bus Simulatoru či The Bus značně liší. Zapomeňte na striktní dodržování jízdního řádu nebo nekonečné kolony v rušném městě. Zde se totiž stanete řidičem turistického autobusu na Kanárských ostrovech.

Kanárské ostrovy jako na dlani

Nestává se příliš často, že bych jako úplně první hodnotil grafickou stránku hry, a upřímně jsem přemýšlel, zda u tohoto titulu neudělat výjimku. Vizuální zpracování je zde totiž největším lákadlem a dokáže vás uchvátit již v prvních minutách hraní, kdy po přistání letadla a následném odchodu z letiště usednete do svého auta.

Už zde vám bude jasné, čím se Tourist Bus Simulator od konkurence liší a proč je hra svým způsobem výjimečná. Tím samozřejmě není nic jiného než samotné zasazení na Kanárské ostrovy, jež i v realitě nabízejí neuvěřitelnou pastvu pro oči, a byť existuje mnoho titulů s krapet hezčí grafikou, i přesto na mě hra jako taková zapůsobila skvělým dojmem. Zpracování zmíněného ostrova v tomto případě považuji za výborné – najdeme zde jak větší města, jako Puerto del Rosario, tak i mnoho menších měst a vesnic. Co je možná trochu škoda, je doskakování textur a taktéž menší propady snímků. Ty sice nejsou nikterak hrozné, ale i přesto dokáží trochu zkazit výsledný dojem z jinak perfektně zpracované vizuální stránky.

Od začátečníka až po legendu

Co se samotného „příběhu“ týče, zde použiji již několikrát zmíněnou frázi. Začínáte jako obyčejný člověk, jenž se rozhodl jednoho krásného dne uskutečnit si svůj dětský sen. V tomto případě, jak už název napovídá, je to řízení turistického autobusu a vaším úkolem není nic jiného než splnit náročné potřeby vašich cestujících a stát se věhlasným dopravcem na Kanárských ostrovech. Cesta to samozřejmě bude zdlouhavá a trnitá, plná nástrah a tvrdé práce, což tak nějak u simulátorů podobného ražení bývá zvykem.

Váš úvodní kapitál je 200 000 eur, které jste však nezískali milosrdným darem od vývojářů, nýbrž tvrdou půjčkou v bance, kterou samozřejmě musíte za odpovídající úrok v pravidelných splátkách vrátit. Za tyto drobné si sice vyskakovat moc nemůžete, na autobus v podobě ojetiny to nicméně prozatím stačit bude. Po výběru vašeho prvního miláčka se můžete vydat na vzhůru první linku. Ze začátku budete jezdívat trasy, ze kterých moc peněz nezískáte, čím výše však budete stoupat, tím více vám bude bobtnat i finanční hodnota na bankovním účtu. V prvních fázích je také důležité obrnit se notnou dávku trpělivosti, jelikož výdaje, jež budete muset na začátku obětovat, budou značně velké a může se klidně stát, že peníze budou rychleji mizet nežli přibývat.

Není to jen o jízdě

Tourist Bus Simulator však není jen o samotné jízdě, nýbrž i o rozsáhlém managementu vaší firmy. Jak už bylo řečeno, výdajů bude hned několik. Tou nejdůležitější investicí je pravidelné rozšiřování o další zaměstnance či autobusy. Do vašich autobusů musíte pravidelně doplňovat palivo a také je občas nechat zkontrolovat a opravit v servisním středisku. Co se rozsáhlého managementu týče, zde naleznete snad vše, na co si pomyslíte. Každému zaměstnanci můžete přiřadit permanentní linku, kterou v pravidelných intervalech bude jezdit. Tím zaprvé pokryjete určitou část služeb a za druhé se vy jako majitel můžete soustředit na ostatní věci mimo jízdy. Vaše řidiče musíte také v pravidelných intervalech platit za jejich práci. Další povinností je nabídnout rozšířené služby pro vaše zákazníky, čímž není nic jiného než obstarávání občerstvení pro cestující nebo zajištění dnes už běžných služeb typu wi-fi připojení v autobuse. Vaši cestující jsou značně vybíraví a pokud jim některý aspekt bude chybět, dají vám to bez legrace vědět ve výsledném hodnocení. Dále je důležité zmínit, že čím více služeb nabídnete, tím více peněz si za danou linku můžete říct.

Titul obsahuje i nějaké to vylepšování za pomocí skill pointů. Za každou jízdu vás hra podaruje XP body, které závisí na tom, kolikrát se svým autobusem po cestě narazíte nebo jak moc porušujete stanovené dopravní předpisy. Za body vylepšení si rozšiřujete možnosti, kam se s vaším autobusem můžete dále vydat. Celkově je management ve hře zpracován velmi dobře, tento aspekt učí hráče trochu přemýšlet dopředu a hlavně opatrně zacházet se svými finančními a materiálními prostředky.

A jak se to celé vlastně hraje?

Jak mix řízení autobusu a managementu firmy do sebe zapadá a povedlo se vývojářům tímhle spojením udělat hru vůbec zábavnou a zajímavou? Za mě musím říct, že spojení zmíněných dvou aspektů je zde zpracováno velmi dobře a pokud jste alespoň trochu logicky smýšlející člověk, nebude pro vás Tourist Bus Simulator představovat v tomto ohledu žádný velký problém. Chvíli sice potrvá, než naleznete, kde co konkrétně dělat, jelikož z nějakého důvodu máte počítač určený zvlášť pro kupování a správu vašich autobusů a zvlášť pro najímání zaměstnanců, vše je ale jen o zvyku a po pár hodinách tápání dokážete na všechno bez problému přijít. Velmi ve hře oceňuji také možnost posouvání času, kdy se pomocí kalendáře můžete posunout přímo na den a hodinu vaší další jízdy či jízdy vašeho zaměstnance.

Co se samotného řízení autobusu týče, to působí hodně zvláštně, a byť se vývojáři chlubí, že by ovládání v Tourist Bus Simulator mělo být více casual, opak je pravdou. Řízení autobusu je bohužel málo citlivé a zatočit s ním například do zatáčky není vůbec žádná legrace. Při pokusu o zatáčení se nejednou ocitnete až v protisměru a pokud se zrovna proti vám řítí auto, pravděpodobně vaše snažení skončí nárazem. Velkým problémem jsou pak serpentiny, v nichž se malá citlivost projeví zřejmě nejvíce. Osobně mi více vyhovuje ovládání v Bus Simulatoru, které považuji v rámci možností za vyvážené. Naštěstí se na něj dá po čase zvyknout, i když ohlodané nehty od nervů zřejmě hodně hráčů mít bude.

K tomu nějaké chyby a bugy

Titulu se nevyhnuly ani některé chyby a především bugy, jež zážitek z hraní trochu kazí. Drobnosti jako doskakování textur apod. zde dlouze rozepisovat nebudu. Co už ale rozhodně musím zmínit, je chování umělé inteligence, které je v Tourist Bus Simulator trochu horší. Okolní auta vám dokážou velmi snadno zkazit vaši cestu, a to takovým způsobem, až se nevyhnete i načtení poslední uložené pozice. Celkem dvakrát se mi stalo, že mi AI jen tak zablokovalo cestu a jednoduše jsem nemohl v jízdě dále pokračovat. Dále vám okolní auta dokážou vyrobit nemalé problémy, pokud to například do zatáčky přeženete a budete nuceni couvat. Z nějakého důvodu se vozy na vás dokážou až nalepit, což opět může zapříčinit to, že nebudete moci dále pokračovat. Je velká škoda, že vývojáři v tomto ohledu nedokázali umělou inteligenci lépe optimalizovat, jelikož v současném stavu velmi kazí výsledný dojem z hraní a přece jen, u takového simulátoru hraje i umělá inteligence neméně důležitou roli.

Tourist Bus Simulator je i přes své chyby dobrým simulátorem a pokud hledáte simulátor, ke kterému dostanete i rozsáhlou správu vaší firmy, je Tourist Bus Simulator přesně tím, co hledáte. Titul nabízí velmi kvalitní vizuální zpracování, rozsáhlý a skvěle zvládnutý management. Výsledný dojem kazí především podivně se chovající umělá inteligence a trošku horší ovládání vašeho autobusu. Celkově však titul můžeme doporučit zarytým fanouškům série Bus Simulator a jí podobným.

Klady
 • vizuální zpracování Kanárských ostrovů
 • rozsáhlý management vaší firmy
 • plno možností rozšíření
Zápory
 • špatná umělá inteligence
 • horší ovládání autobusu
 • občasné chyby
Platforma PC
 • Datum vydání 06.12.2018
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.