Turnip Boy Commits Tax Evasion - Cover

Turnip Boy Commits Tax Evasion – zeleninový mišmaš

12. 5. 2022
Zdroj náhledu: Snoozy Kazoo

Rádi byste se vrátili do časů, kdy herním konzolím dominoval Game Boy? Pak by vás neměla minout pixelová indie hra se zvláštním názvem Turnip Boy Commits Tax Evasion. Jedná se o název více než příhodný, protože hlavní příběh se (ne)překvapivě točí právě kolem placení daní. Hra vás bohužel nenaučí, jak zfalšovat daňové přiznání, ale zato vás vezme na pořádně bizarní jízdu do světa ovoce a zeleniny.

Byl jednou jeden tuřín…

Hra začíná dost přímočaře. Hrajete za oživlý tuřín, který není zrovna fanouškem placení daní. Z toho důvodu mu jednoho dne na dveře zaklepe cibulový starosta a vyvlastní mu jeho fajnový skleník. Turnip Boy se proto vydává najít způsob, jak získat svůj skleněný bejvák zpátky. Během svého dobrodružství pomáhá svým sousedům a odkrývá tajemství dávno zarostlá plevelem. Také ničí jakékoliv lejstro, na které narazí a konflikty řeší rázně a bez keců. Jahůdka chce doručit milostné psaní Borůvce? Tak to má smůlu; psaníčko skončí na cáry. Hlemýžď neplatí nájemné a nechce se vystěhovat ze záhonu? Turnip Boy to vyřeší rychle a účinně… vraždou podnájemníka. Turnip Boy Commits Tax Evasion zkrátka není žádná hlubokomyslná adventura, která ve vás zanechá silné dojmy. Je to spíš taková jednohubka, jež se dá dohrát za necelých pět hodin. Nicméně je napěchovaná praštěným humorem a šokujícími situacemi.

Mladý tuřín je očividně sociopat, který se vždycky k něčemu náhodně nachomýtne, přičemž výsledek je pokaždé nejistý. Mohlo by se zdát, že hráči mohou s tuřínem vyvádět spoustu hloupostí, bohužel opak je pravdou. Hra je na Steamu sice zařazena pod štítkem RPG, ale přitom v ní není možné dělat rozhodnutí, která ovlivní chování protagonisty nebo vývoj událostí. To je docela škoda, protože by Turnip Boy mohl nabídnout mnohem víc absurdních situací. Těch sice ve hře není málo, ale většina z nich vyplývá ze zvláštních kombinací všeho možného. Vývojářům se nějak podařilo do dobrodružství o drzém tuřínu napěchovat konspirace, mafii, jadernou katastrofu, záhrobí a zombíky. Tenhle mišmaš kupodivu dobře funguje a staví před hráče nové, i když jednoduché výzvy.

Roztomilost se měří v jednotkách pixelu

Pixel art hraje v indie hrách prim. Je to levné a animování nezabere tolik času. V tomhle případě se jedná o opravdu povedené zpracování, kde pixely i top-down pohled dodávají celé hře retro dojem. Postavičky se dokonce pohybují na místě způsobem, který evokuje trsání jako za starých časů. Vývojáři také nezapomněli do Turnip Boye dát sem tam nějaký vtipný easter egg, jenž odkazuje na inspiraci ve starých japonských videohrách. Pixelová stylizace má ještě jedno velké plus. Všechny postavičky až na výjimky jsou extrémně roztomilé. Po odehrání nebudete muset nějaký čas sladit kafe.

Repetitivní hudba kazí dojem

Zvuk i hudba odpovídá celému dojmu hry a stejně jako vizuál si berou hodně inspiraci z japonských plošinovek. Turnip Boyovi musím ale vytknout malé obměňování skladeb. Hudba se mění při navštívení určitých lokalit, a pokud máte hodně questů v jedné lokalitě, tak se dokola opakující hudební doprovod brzy zprotiví. Na Steamu se k mému překvapení prodává ke hře zvlášť i soundtrack, ale třeba moc podceňuji oblíbenost chiptunu v herní komunitě.

Hratelnost

V hratelnosti tuřínový klučík nezklame ani nepřekvapí. Hra se ovládá jen pár tlačítky a je o něco intuitivnější hrát ji s gamepadem než s klávesnicí. Nicméně výměna klávesnice za ovladač není vůbec nutná. Turnip Boy je jednoduchá oddechovka, a ani boss fighty nepředstavují zvlášť velkou překážku. Příležitostné puzzly nejsou nijak složité, až se zdráhám to vůbec jako puzzly nazvat. Je to jen takové malé zpestření mezi kosením nepřátel a sbíráním roztomilých kloboučků. Hráč je zkrátka jako tuřín naprosto nezastavitelný, a co teprve když získá lopatu.

Co se týká questů, často se jedná o typ vyzvedni, přines a zase odnes něco jiného. Výsledek je většinou úsměvný, ale chození sem a tam a malá variabilita questů je přece jen v některých chvílích docela otravná.

I když má Turnip Boy Commits Tax Evasion pár nedostatků, nejedná se o ztrátu času a věřím, že strávení pár hodin ve světě oživlých rostlin může někomu zlepšit den. Rozhodně se jedná o ideální hru třeba pro dlouhou cestu vlakem nebo čekání u doktora, obzvlášť pokud si ji pořídíte na Nintendo Switch.


Recenzi pro Gaming Professors napsala Lucie Laštovková. 

Klady
 • humor
 • krátká doba hraní
 • hezký a roztomilý vizuál
Zápory
 • moc jednoduché puzzly
 • repetitivní hudba
 • málo variabilní questy
Platforma PC
 • Datum vydání 22.04.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.