Loděnice - TLAMA Games

V Loděnici budete stavět lodě schopné bezpečně překonat Atlantik

15. 1. 2024
Zdroj náhledu: TLAMA Games

Poetika 19. století láká hráče i čtenáře po celém světě. Šlo o období plné vizionářských myšlenek a touhy posunout lidské vědomosti a dovednosti co nejdál, po světě se proháněli praví gentlemeni, stejně jako sličné dámy, a rozmach parních strojů umožnil dosud nevídané objevy. Právě v tomto období se odehrává desková hra Shipyard, jejíž druhou edici přinese zanedlouho na naše stoly v české lokalizaci vydavatelství TLAMA games pod názvem Loděnice.

Zdroj: TLAMA Games

Hru Loděnice vytvořil slavný český autor Vladimír Suchý (Truhlaříci s.r.o., Aldebaran Duel, Podmořská města nebo Evakuace). První edice vyšla již v roce 2009 pod křídly studia Czech Games Edition a s ilustracemi od Milana Vavroně. Druhou edici, které se dočkáme v češtině, vydalo Suchého studio Delicious Games. Kromě úpravy pravidel se hra dočkala i zcela nového vzhledu od ilustrátorů Michala Řezníčka a Adely Stopky, a úprav grafického designu od Martiny Svobodové, přičemž pro všechny jde o první deskoherní počin. Nad partií Loděnice si mohou mozkové závity potrápit až čtyři hráči od dvanácti let, kteří musí počítat s přibližně dvouhodinovou herní dobou.

Ve hře Loděnice se vžijete do role majitele loděnice. Vaším cílem bude vybudovat ty nejlepší lodě. Nestačí však jen vyrábět lodě rychlé, které se při prvním silnějším větru rozpadnou na hromadu třísek. Oceňována je totiž i jejich bezpečnost, posádka a vybavení. Hra využívá zajímavého systému výběru akcí, kdy ve svém tahu vyberete jednu z akcí ležících v řadě za sebou, při vašem příštím tahu destičku s akcí vezmete a přemístíte ji na první pozici v řadě. Posun destiček akcí způsobí otočení ozubeného kolečka o jeden stupeň. Až se ozubené kolo jednou protočí, odstraní se ze zásoby kostička počítající kola. Ve hře je tak předem známo, kolik akcí jednotliví hráči budou moci vykonat. Všechny akce nějakým způsobem souvisí se stavbou lodí. Pokud po vykonání akce některou loď dokončíte, tedy sestává z přídě, zádě a alespoň jednoho středového dílu, ihned s ní vyplujete na zkušební plavbu. V té budou jednotlivé aspekty lodi hodnotit různí úředníci. Každý hráč navíc dostane několik státních zakázek, které se během hry snaží splnit.

Tuto komplexní eurohru bychom v obchodech měli najít již v průběhu ledna. Troufnete si na ni?

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.