White Shark SHIKORO XL - úvodka

White Shark SHIKORO XL – recenze podložky

10. 7. 2024
Zdroj náhledu: White Shark

Jako hráči potřebujeme kvalitní hardware v podobě klávesnice, myši, sluchátek, monitoru nebo třeba reproduktorů. Přesto ovšem existuje jedna položka, která je dle mého názoru často opomíjená a nedostává takovou pozornost, jakou by měla. Nemluvím o ničem jiném než o videoherní podložce pod myš. Přece jenom, když hrajeme dynamické akce, je důležité, aby naše krysa po povrchu správně klouzala (reagovala) bez sebemenších problémů. Proto námětem dnešní recenze bude jedna taková podložka od společnosti White Shark s názvem SHIKORO XL.

Na trhu existuje spousta různých variant. Některé pokrývají celý stůl, další zase polovinu, jiné se zaměřují na ergonomický design, který napodobuje dámské poprsí (nebo zadek) a snižuje zatížení zápěstí. Současně využívají rozličné látky. Některé podložky jsou vyrobeny ze silikonového hybridního materiálu, jiné z tkaniny cordury nebo z gumy a polyesteru. Většina z nás si ovšem vybírá skrze vizuál, přece jenom kdo by nechtěl mít přes celý stůl DOOMa nebo nějakou anime krásku… v mém případě obojí. Pokud byste se ale podívali na podložku z funkčního hlediska, a nejen z estetického, což pochopitelně nemusí být tolik lákavé, zjistili byste, že správný výběr není zrovna jednoduchý.

Zdroj: White Shark

V jakém balení dorazí

White Shark SHIKORO XL vám po zakoupení dorazí v černé krabičce, která je ze všech stran pokrytá různými informacemi. Na té přední naleznete v bílé barvě logo společnosti, fotku podložky a název modelu. Pravá část ukrývá sociální sítě, kde můžete výrobce sledovat, ať už je to Instagram, YouTube, Facebook, nebo TikTok. Vzadu naleznete veškeré důležité informace – že je voděodolná, příjemná na dotek a protiskluzová. Podložka spadá do kategorie Premium Line, díky níž získáváte tříroční záruku.

V balení naleznete i dokumentaci v podobě větší a malé kartičky. První uvedená na sobě nese poděkování společnosti, že i přes veškerou konkurenci, která se na trhu nabízí, jste nakoupili zrovna u nich. Je to poměrně pěkné gesto, které nelze neocenit. Vizuál druhé zmíněné zdobí QR kód ze přední strany a krátký popisek na zadní. Výrobce vás na ní informuje o tom, kdo jsou a jaká je jejich myšlenka, respektive mise ohledně ekologické udržitelnosti.

Je to čistá holka

Po stránce estetické je podložka SHIKORO XL příjemně zpracována. Její povrch je čistý, což znamená, že zde nenaleznete žádné obrázky ani jiné ozdoby. Jediné, co se zde vyskytuje, je malé logo společnost v pravém dolním rohu. Pokud jste fanoušci RGB podsvícení, tak vás bohužel zklamu. Nejedná se o model, který by disponoval touto vymožeností. Osobně to však preferuji, neboť zde nejsou žádné rušivé elementy ani kabely navíc. Díky tomu je možné plně ocenit jeho krásné černé provedení.

White Shark SHIKORO XL - příjemný povrch
White Shark SHIKORO XL - myška klouže sama
White Shark SHIKORO XL - gumový spodek - detail

Co mě ovšem trochu mrzí, je absence paměťové pěnové opěrky zápěstí. Při celodenní práci na počítači by to byla rozhodně vítána pomoc. Nejde pouze o celodenní pohodlí ani o ergonomickou podporu, která může pomoci při prevenci bolesti zápěstí. Hlavní důvodem je to, že správné použití opěrky může mít potencionální benefity při prevenci karpálního tunelu. Podle jedné studie publikované v roce 2006 jedinci, kteří jsou na počítači 12 h denně, mají téměř pětkrát vyšší pravděpodobnost vzniku tohoto syndromu.

Vzhledem k tomu, že jsme ti hráči, trávíme na počítači spousty času, přičemž máme ruku v nepřirozené pozici. Právě z tohoto důvodu se dělají pěnové opěrky. Ty mají za úkol zajistit uvedený komfort tím, že pomáhají udržet správnou polohu zápěstí a redukovat namáhání. Současně pomáhá předcházet různým zraněním spojených s opakovanými pohyby zápěstí a paže.

Je to super matroš

Recenzovaná podložka SHIKORO XL nabízí rozměry 900 x 400 mm (90 x 40 cm) a tloušťku tři milimetry. Jedná se tedy o drobečka, který vám dokáže pokrýt polovinu vašeho stolu. V tomto ohledu se nikterak neliší od ostatních podložek, které zakoupíte v klasických obchodech. Společnost White Shark použila pro výrobu své krásky látku z buněčné pryže, díky čemuž získala SHIKORO XL odolnost a pružnost. Výhodou tohoto materiálu je, že je vhodný pro dlouhodobé použití, a přitom odolává opotřebení. 

Tím výhody ovšem nekončí. Buněčná pryž může rovněž poskytnout určitou míru tlumení vibrací a zároveň je snadno čistitelná. Je odolná vůči vodě a chemickým látkám či různým olejům. To osobně považuji za velikou výhodu, neboť kolikrát si položím plechovku nebo skleničku na podložku a zůstanou po nich mokré skvrny, které nejdou odstranit. To je bohužel případ polyesteru, který má tendenci absorbovat tekuté látky, kvůli čemuž mohou vznikat uvedené skvrny.

Podložka je navíc pogumovaná, což zabraňuje jejímu sklouzávání po vašem stole, zejména pokud hrajete nervy drásající hříčky. Lemované okraje následně zaručují i její odolnost. Povrch je krásně hladký, takže myška po něm dokonale klouže a nezadrhává se. To je výhodou pro rychlé hry jako Valorant nebo Counter-Strike.

White Shark SHIKORO XL - logo
White Shark SHIKORO XL - dvojí povrch
White Shark SHIKORO XL - flexibilita

Osobní zkušenosti

Osobně používám herní podložku pod myš s hladkým textilním povrchem o rozměrech 80 x 35 cm. Bohužel v porovnání s recenzovanou SHIKORO XL má podložka prohrává na plné čáře. Obě jsou skoro stejně velké, jsou protiskluzové a nemají pěnovou opěrku. Co tedy dělá SHIKORO XL lepší? Inu, materiál. Vzhledem k tomu, že je moje DOOM podložka z textilu, nacházejí se na ní různé nehezké obtisky, které znehodnocují celkový vzhled. 

Tím, že hrajeme videohry, co dokáží občas vynervovat i největšího kliďase, se občas stane, že se po úderu do stolu rozlije pití. Případně skleničky nebo plechovky necháte stejně jako já ležet na povrchu podložky. Jak jsme si uvedli výše, díky tomu, že je recenzovaný produkt z buněčné pryže, je vůči tomuto odolný. Zkoušel jsem jej různě polévat vodou, nechával na něm vychlazené skleničky (včetně plechovek) a nezaznamenal jsem žádné znehodnocení.

Podložka SHIKORO XL je dobrým pomocníkem při aktivní práci či hraní videoher. Díky svému výrobnímu materiálu je voděodolná, čímž se zajišťuje, že zůstane dlouhodobě bez poskvrny a nedojde k znehodnocení. Jedinou výtkou je absence pěnové opěrky, která by posloužila jako prevence vůči karpálnímu tunelu a jiným zraněním.

Klady
  • estetika
  • výrobní materiál
  • rozměry
  • hladký povrch
Zápory
  • pro fanoušky RGB podsvícení může být zklamáním
  • nedostatek vizuálních prvků
0.0

Doporučujeme

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.