WorldBox - God Simulator

WorldBox - God Simulator

12. 3. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Být Bohem je vážná věc, která se nedá dělat lehkovážně. Povinnosti, odpovědnost a stále jen práce a práce. Bůh má na svých bedrech všechnu existenci, musí být všude a zároveň nikde. Podle Bible trvalo všechno pouhých sedm dní. Vytvořit světy, planety a civilizace, které je třeba vést, pomáhat svým milovaným ovečkám, jak jen to půjde. Ale také je tvrdě trestat božskou rukou, pokud sejdou z cesty. Pokud se vyhnete výčitkám svědomí, může být role Boha někdy dokonce zábavný úkol. Do role Boha se vcítíte díky WorldBox - God Simulator.

Zdroj: igdb.com

WorldBox - God Simulator původně pro mobil

Hned ze začátku rozhodně stojí za zmínku, že titul byl původně vydán pouze pro chytré telefony, na kterých se stále těší masově velké oblibě. Patrně proto se vývojáři rozhodli hru předělat i na PC, kde je hra v předběžném přístupu. Nicméně v rámci doby uvedení do předběžného přístupu a také obsahu se zdá být všechno téměř kompletní a čeká se jen na pár drobností.

WorldBox - God Simulator je sandboxový simulátor, kde si při nastavení počátečních prvků a výběru mapy prakticky vytvoříte vlastní svět. Na tom by nebylo v dnešní době nic až tak ojedinělého. Oproti jiným sandboxovým simulátorům a community survival simulátorům zde však přece jen rozdíl je. Svět, který vytvoříte a kterému dáte život, kde necháte vaše jednotlivce vytvářet různé komunity či království, můžete také brutální božskou silou zničit.

Stanete se tak opravdovým Bohem, který sleduje růst civilizací, vytváření silných království, plavby na vzdálené kontinenty a celkový život světa.

Pokud se jedná o sandboxové tituly (a nejen ty), mezi hlavními faktory by měla být bezesporu hratelnost. V případě této hry je pak hratelnost založena na metodě pokus/omyl. Při spuštění světa vám toho totiž hra do začátku moc nenabídne, tedy nemáte žádné vysvětlení, nebo alespoň náznaky, co k čemu slouží. Máte pouze panely nástrojů k použití, které se nacházejí ve spodní části obrazovky.

Výukový program sice existuje, ale je ukrytý v nastavení a pouze vzdáleně by se dalo mluvit o tutoriálu. Jediné, co se dozvíte, je, že úkolem nově příchozího je být Bohem a že Bůh si může dělat doslova, co chce. Nicméně by se přece jen slušelo dát pár vysvětlivek a udělat základní minimapu s možností osahat si s rádcem základní principy a mechanismy hry.

Zdroj: igdb.com

Bůh s mocí ničit světy a přivolat UFO

V roli Boha pozorně sledujete svět a upravujete ho k obrazu svému. Pohybujete se na geografické a ekologické úrovni, takže vytváříte, nebo naopak odstraňujete různé typy civilizací, a to vždy pomocí zajímavých možností, které editor nabízí. Hra se prakticky bez hlubšího obsahu točí právě kolem toho, že si hrajete na Boha s potenciálem, který je na první pohled nekonečný.

Všechny možnosti a síly můžete využít bez nutnosti shromažďovat manu, staminu nebo jiné suroviny či limitované prvky. V tomto ohledu jste opravdový Bůh bez omezení.

Onen zážitek z WorldBox - God Simulator je přesvědčivý, v tomto stavu hry však naráží na své přirozené limity. Na jedné straně je zde svoboda a na druhé straně je silně znát absence již zmíněného hlubšího obsahu. Není žádný cíl, kterého by bylo třeba dosáhnout. Je tedy na vás, do jaké fáze necháte vaše civilizace dojít. Můžete být nakloněni diplomatickým krokům mezi královstvími a jejich snahy ocenit požehnáním, nebo je naopak za cokoli silně potrestat.

Jsou zde zatím celkem čtyři civilizované rasy, tedy lidé, skřeti, elfové a trpaslíci. Všechny mají samozřejmě svůj osobitý vzhled a charakteristické vlastnosti. Mezi některými je nevraživost hned zpočátku a u některých naopak je možnost vést diplomatická jednání s cílem spojení v jednu civilizaci, která se od sebe vzájemně učí.

I když se ve hře vyskytují NPC, která se snaží simulovat chod života v komunitě, je vidět, že jejich činnost se v určitém okamžiku stává omezenou. Civilizace se dostane do určitého stupně či úrovně rozvoje a pak buď zůstane v míru, nebo vyhlásí válku sousední civilizaci.

Je poté na hráči, jak zasáhne svými božskými silami – můžete přivolat opravdové pohromy, obrovská stvoření nebo také UFO, které bude ničit všechno, co mu přijde pod talíř. Božské schopnosti jsou opravdu velmi pestré a kromě zmíněných můžete nechat na civilizaci padat meteoritický déšť, stékat lávu ze sopky, přivolat tornáda apod. Nejvíce si však vyhrajete s obří Krabzillou, kterou můžete ovládat. Velmi vzdáleně se to podobá některým z možností, které nabízela stará série SimCity.

Ve finále však hra skončí u samotného hráče, který znuděně a s touhou začít hrát znovu zničí vše a všechny svými božskými schopnostmi. I když se jedná o povedenou zábavu, velmi rychle se dostavuje pocit repetitivního aspektu hry. 

Naprostá kontrola nad světem

WorldBox - God Simulator vám umožní pečlivě studovat každý aspekt vaší hry a tím více si svět přizpůsobit k obrazu svému. Stejně jako Bůh. Je na vás, jak velký bude kontinent, který bude hostit živé bytosti a zvěř. Je na vás, zda bude svět pro novou civilizaci obohacen plážemi, řekami, kopci či sopkami, nebo zda se na něm budou vyskytovat agresivní zvířata. Samozřejmě můžete také ovlivňovat i podnebí a teplotu světa či různých kontinentů.

Grafické zpracování hry je v pixel artovém stylu, který do hry skvěle zapadá. Některé monumenty, které vaše civilizace postaví, jsou vtipné a umělecky inspirované. Může se jednat například o monument ve tvaru mozku a jiné libůstky.

Jak jsem zmínil, hra je ve fázi předběžného přístupu, a proto se mohou některé prvky a mechanismy v rámci vývoje a po vydání značně lišit.

Hru najdete zde.

WorldBox - God Simulator Krabzilla

WorldBox - God Simulator je velmi povedený a kreativní simulátor Boha. Pixelové zpracování hry dává vyniknout určitému kouzlu a jednoduchosti, které jsou okořeněny o některé vtipné a umělecké prvky. Budete svědky zrodu, rozkvětu a úpadku civilizací, a to buď jejich vlastním konáním, či vašimi božskými silami, případně silami Krabzilly, kterou můžete ovládat. Nicméně je patrné, že se jedná zejména o dílo pro fanoušky tohoto žánru, kteří už vědí nebo tuší, co a jak používat. Absence tutoriálu může některým hráčům hru lehce otrávit. Taktéž absence hlubšího cíle dělá z hry silně repetitivní dílo.

Klady
 • božské ničivé schopnosti
 • česká lokalizace
 • vtipné a umělecky inspirované prvky
 • mnoho možností přizpůsobení a tvorby
Zápory
 • bez hlubšího cíle, kampaně
 • nedostatečný tutoriál
 • velmi silně repetitivní
Platforma PC
 • Datum vydání 02.12.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.